2023 09 14

M.Danieliaus šnipinėjimas ištirtas: O.Karač – liudytoja, byloje minima ir S.Cichanouskaja

Šnipinėjimu ir poveikiu liudytojams kaltinamo Lietuvos Respublikos piliečio byla perduota teismui, praneša prokuratūra.
Mantas Danielius
Mantas Danielius / „Belsat“ paskelbta M.Danieliaus nuotrauka iš jo „Facebook“ profilio

Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras surašė kaltinamąjį aktą ir teismui perdavė nagrinėti baudžiamąją bylą, kurioje šnipinėjimu Baltarusijos Respublikai ir poveikiu liudytojams kaltinamas Lietuvos Respublikos pilietis Mantas Danielius.

Ikiteisminis tyrimas dėl šnipinėjimo (pagal Baudžiamojo kodekso 119 str. 2 d.) buvo pradėtas 2022 m. rugsėjo pabaigoje, gavus pagrįstų duomenų, kad M.Danielius, įtariama, nuo 2022 m. pradžios rinko Baltarusijos Respublikos žvalgybą dominančią informaciją ir tą informaciją perdavė.

Suprasti akimirksniu

  • Bylos duomenimis, įtariama, kad vyras, vykdydamas Baltarusijos žvalgybos organizacijos užduotį, tarpininkaujant Baltarusijos pilietei, žurnalistei Ksenijai Lebedevai, rinko šios šalies žvalgybą dominančią informaciją ir ją perdavė per K.Lebedevą.
  • Baltarusijos žvalgybą domino Lietuvoje veikiančios baltarusių opozicijos organizacijos, Lietuvoje politinę veiklą vykdanti Baltarusijos opozicijos lyderė Sviatlana Cichanouskaja.
  • Tarptautinio pilietinių iniciatyvų centro „Mūsų namai“ vadovė Olga Karač yra sakiusi, kad jų organizacija su M.Danieliumi bendradarbiavo pusantro–du mėnesius. O.Karač M.Danieliaus byloje yra liudytoja.

Tyrimo duomenimis, kaltinamasis M.Danielius nuo 2022 m. sausio mėn. vykdė Baltarusijos Respublikos pilietės, bendradarbiaujančios su šios šalies žvalgybos organizacija, užduotis, rinko ir perdavė ją dominančią informaciją. Ši Baltarusijos pilietė yra žinoma televizijos žurnalistė Ksenija Lebedeva.

„Reuters“/„Scanpix“, „Belsat“ paskelbta M.Danieliaus nuotrauka iš jo „Facebook“ profilio ir „Youtube“ nuotr./Mantas Danielius ir Baltarusijos propagandistė ir saugumo karininkė Ksenija Lebedeva
„Reuters“/„Scanpix“, „Belsat“ paskelbta M.Danieliaus nuotrauka iš jo „Facebook“ profilio ir „Youtube“ nuotr./Mantas Danielius ir Baltarusijos propagandistė ir saugumo karininkė Ksenija Lebedeva

Prisidengdamas savanorio veikla, M.Danielius bendravo su Lietuvoje veikiančiomis organizacijomis, vienijančiomis Baltarusijos Respublikos režimo demokratinę opoziciją, asmenimis, kurie po 2020 m. rugpjūčio mėn. vykusių Baltarusijos Respublikos prezidento rinkimų, siekdami išvengti arešto, įkalinimo ar kitokio teisinio persekiojimo, persikėlė į Lietuvą.

M.Danielius lankydavosi Baltarusijos opozicijos organizacijų patalpose, dalyvaudavo renginiuose, įtariama, rinko ir perdavė informaciją apie jų veiklą, vykdomus projektus, finansavimo šaltinius, organizacijoms priklausančius asmenis ir jų susitikimus.

Tyrimo duomenimis, su Baltarusijos žvalgyba bendradarbiaujanti ir M.Danielių užverbavusi Baltarusijos pilietė instruktavo jį apie užsienio šalies žvalgybos organizaciją dominančios informacijos rinkimo būdus ir naudotinas technines priemones, taip pat surinktos informacijos perdavimą būdus tarpusavio bendravimo saugumo reikalavimus.

M.Danielius buvo suimtas praėjusių metų rugsėjo pabaigoje, tik pradėjus ikiteisminį tyrimą.

M.Danielių užverbavusi Baltarusijos pilietė instruktavo jį apie užsienio šalies žvalgybos organizaciją dominančios informacijos rinkimo būdus ir naudotinas technines priemones.

Vilniaus apygardos teismas 2023 m. vasario 8 d. nutartimi įtariamajam M.Danieliui paskyrė švelnesnes kardomąsias priemones – intensyvią priežiūrą 3 mėnesių laikotarpiui, įpareigojant įtariamąjį dėvėti elektroninį stebėjimo įtaisą, ir asmens dokumento paėmimą. Ikiteisminiam tyrimui vadovaujantis prokuroras tos pačios dienos nutarimu įtariamajam paskyrė ir kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti, įpareigojant jį nebendrauti bei neieškoti ryšių su proceso dalyviais ir kitais nutarime nurodytais asmenimis.

Byloje gavus duomenų apie tai, kad įtariamasis M.Danielius nuo paleidimo iš suėmimo dienos ne kartą pažeidė švelnesnės kardomosios priemonės sąlygas bei įpareigojimą nebendrauti ir neieškoti ryšių su tam tikrais asmenimis, prokuroras kreipėsi į teismą, prašydamas įtariamajam skirti griežčiausią kardomąją priemonę – suėmimą. Vilniaus miesto apylinkės teismas š. m. vasario mėn. pabaigoje tenkino prokuroro prašymą ir M.Danieliui skyrė suėmimą. Jam taip pat buvo pareikšti įtarimai ir dėl poveikio liudytojams pagal Baudžiamojo kodekso 233 str. 1 d.

M.Danielius anksčiau ne kartą yra teistas už dokumentų klastojimą, sukčiavimą, apgaulingą apskaitos tvarkymą ir kitus nusikaltimus.

Ikiteisminį tyrimą, pradėtą bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu, atliko Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai, tyrimui vadovavo Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.

Baudžiamoji byla perduota nagrinėti Vilniaus apygardos teismui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų