M.Kvietkauskas BNS teigė antradienį susitikime su meru Remigijumi Šimašiumi aptaręs „principines pozicijas“, kad Seimo priimto Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymo nuostatos būtų įtrauktos į sutarties pakeitimus, bei išklausęs savivaldybės siūlymus.
„Iki kito pirmadienio mes tikimės turėti rezultatą mūsų pokalbių su savivaldybe, ar tai atves prie sutarimo, ar ne. Darbo grupė suformulavo siūlymus – jei sutarimo nepasiekiama, kitas kelias yra įstatymo pataisos. Vyksta derinimas, yra klausimai ir vienokie, ir kitokie iš abiejų pusių. Kol kas taškas nepadėtas, žiūrime, kaip pavyks susitarti“, – sakė M.Kvietkauskas.
Be kita ko, savivaldybė prašo atsakyti, ar pakeitimai neužkirs kelio įrengti Kultūros ministerijos atranką laimėjusį „Laisvės kalvos“ memorialą aikštėje.
„Tai yra viena iš temų, apie kurią kalbame, bet konkrečių sprendimų kol kas dar nėra, vyksta procesas“, – sakė jis.
M.Kvietkausko vadovaujama darbo grupė siūlo savivaldybei keisti prieš penkerius metus sudarytą panaudos sutartį, į ją įtraukiant papildomų saugiklių iš Seimo priimto įstatymo dėl aikštės reprezentacinės ir memorialinės funkcijos, numatant, kad jos akcentas turi būti Vyčio monumentas. Be to, siūloma numatyti, kad nesilaikant minėto įstatymo panaudos sutartis būtų nutraukiama.
Tai yra viena iš temų, apie kurią kalbame, bet konkrečių sprendimų kol kas dar nėra, vyksta procesas.
Jei susitarti nepavyks, ministras žadėjo teikti Seimui Lukiškių aikštės Vilniuje memorialinio statuso įstatymo pataisas dėl aikštės valdytojo keitimo. Tačiau Seimo valdantieji, nelaukdami Vyriausybės ir savivaldybės derybų pabaigos, antradienį registravo šio įstatymo pakeitimus, numatydami, kad Lukiškių aikštė būtų perduoda Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centrui.
R.Šimašius pavadino šį veiksmą „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio priešrinkiminiais žaidimais.
M.Kvietkauskas šios iniciatyvos nesiėmė vertinti.
„Mes veikiame pagal darbo grupės priimtus siūlymus – tai yra bendras darbo grupės sprendimas, mes pagal jį ir derinamės. Siūlau palaukti kitos savaitės pradžios, kai turėsime aiškesnę situaciją“, – sakė jis.
Tris dešimtmečius vykstančios diskusijos dėl Lukiškių aikštės tvarkymo ir memorialinių akcentų paaštrėjo šią vasarą, kai Vilniaus savivaldybės valdžia birželio pabaigoje nusprendė čia įrengti dirbtinį paplūdimį su gultais, tinklinio aikštele – jis išardytas rugpjūčio pabaigoje.
Idėjos kritikai tvirtina, kad projektas netinkamas Lukiškių aikštei, nes ji istoriškai svarbi šalies rezistencinėms kovoms atminti, o įrengiant pliažą nebuvo tartasi su visuomene, politikais. Reaguodamas į situaciją, Seimas vasarą priėmė specialų Lukiškių aikštės įstatymą, nustatantį, kad tai yra pagrindinė šalies reprezentacinė aikštė su Vyčio monumentu, erdvė turi būti tvarkoma užtikrinant rimtį bei deramą pagarbą kovotojams ir sukilėliams, o jos naudojimas negali prieštarauti viešajai tvarkai bei gerai moralei.