„Daugiau yra siekis dėl kažkokių politinių išskaičiavimų, galbūt netgi ir turinčių populistinį atspalvį, taip telkti rinkėjus, nes valdančioji partija, kuri turi daugumą Seime, paradoksalus ir pirmas atvejis, matyt, kai inicijuoja parašų rinkimą, nors referendumui paskelbti užtenka paprastos daugumos Seime ir galima apsieiti be viso šito vajaus“, – antradienį interviu Žinių radijui sakė M.Lingė.
Prezidentės patarėjo neįtikina argumentai, kad Seimo narių skaičių reikia mažinti dėl sumažėjusio gyventojų skaičiaus. Patarėjas pažymi, kad gyventojų šalyje mažėja, tačiau balsuoja piliečiai, o iš išvykstančių iš Lietuvos „pilietybės niekas neatima“.
„Žiūrint į mokslinius skaičiavimus matome, kad dabartinis (parlamentarų – BNS) skaičius atitinka šalies dydį ir tarptautines proporcijas“, – sakė M. Lingė.
Vyriausioji rinkimų komisija praėjusią savaitę įregistravo iniciatyvinę grupę privalomajam referendumui surengti, tarp jos narių – Seimo nariai „valstiečiai“ Agnė Širinskienė, Arvydas Nekrošius, Aušrinė Norkienė, Petras Valiūnas.
Jie siekia referendumu pakeisti Konstituciją, kad Lietuvoje būtų renkami ne 141, o 121 Seimo narys.
Per šešis mėnesius iniciatyvinė grupė turi surinkti ne mažiau kaip 300 tūkst. rinkimų teisę turinčių Lietuvos piliečių parašų, kad referendumas būtų surengtas. Referendumą priimdamas nutarimą gali paskelbti ir Seimas.
Anksčiau jau būta referendumo iniciatyvų dėl Seimo narių skaičiaus mažinimo. Jos paprastai kildavo prieš Seimo rinkimus ir visos baigėsi nesėkme.
Siūlymą mažinti parlamentarų skaičių iki 121 „valstiečiai“ motyvuoja sumažėjusiu šalies gyventojų skaičiumi. 1992 metais, kai buvo priimta Konstitucija, Lietuvoje gyveno 3,7 mln. gyventojų, šiuo metu – 2,8 milijono.
Kadencijos pradžioje „valstiečiai“ teikė Konstitucijos pataisą, kuri Seimo narių skaičių būtų mažinusi nuo 141 iki 101 parlamentaro, taip pat iš spalio į kovą perkelti Seimo rinkimų datą.
Vyriausybė šioms pataisoms pateikė teigiamą išvadą, bet toliau projektas nepasistūmėjo.
Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis žurnalistams yra sakęs, kad kitos frakcijos tokios iniciatyvos nepalaiko, o „valstiečių“ balsų neužtenka priimti sprendimui.
Norint pakeisti Konstituciją reikia, kad per priėmimą už tai balsuotų ne mažiau kaip 94 Seimo nariai. Dėl Konstitucijos pataisų priėmimo balsuojama du kartus su trijų mėnesių pertrauka, abu kartus už turi būti ne mažiau kaip du trečdaliai Seimo narių.