2021 12 05

M.Stankūnas apie COVID-19: „Jei po savaitės matysiu panašius skaičius, sakysiu, kad visai neblogai“

Sergamumo nuo koronaviruso ir hospitalizacijų statistika Lietuvoje suteikia vilties, kad šie skaičiai už savaitės bus dar mažesni, ypač džiugina pacientų reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose mažėjimas, teigia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Visuomenės sveikatos fakulteto prof. Mindaugas Stankūnas. Šeštadienį feisbuke jis apžvelgė COVID-19 epidemiologinę situaciją šalyje.
Mindaugas Stankūnas
Mindaugas Stankūnas / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Naujų koronaviruso atvejų skaičius (7 d. vidurkis) šeštadienio ryto duomenimis siekė 1660, pažymėjo mokslininkas.

„Tai kol kas žemiausia reikšmė šio bangos metu. Tačiau norėčiau priminti, kad tie rytiniai duomenys, kuriuos jūs skaitote interneto puslapiuose ar girdite per televiziją ir radiją, yra išankstiniai ir per kelias artimiausias dienas jie šiek tiek pasikoreguoja.

Bet aplamai paėmus, šis rodiklis visą lapkritį gražiai krito, o paskutinę savaitę sustojo ir svyravo apie 1700 atvejų“, – rašė M.Stankūnas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./COVID-19 molekulinis PGR tyrimas
AFP/„Scanpix“ nuotr./COVID-19 molekulinis PGR tyrimas

Užsienyje – spartus atvejų augimas

Visą šią savaitę, pasak jo, turėjome neigiamą pandemijos pagreitį, nors šeštadienį atsidūrėme augimo zonoje. Ir tai, mokslininko vertinimu, nėra blogai.

„Praėjusioje savo apžvalgoje užsiminiau, kad artimoje ateityje galime pamatyti pandemijos pagreičio perėjimą iš „pandemijos slūgimo“ į „pandemijos augimo“ zoną. Tas ir nutiko praėjusį savaitgalį, kai mes į tą augimo zoną „kyštelėjom nosį“. Tiesa, tai buvo nedidelis (iki 1proc.) ir labai trumpas epizodas.

Nors mums labai patiktų matyti neigiamą pagreitį ir kuo spartesnį, tačiau ir toks „makalavimasis“ yra neblogai.

Visą šią savaitę vėl turėjome labai nedidelį neigiamą pandemijos pagreitį, o šį rytą vėl atsidūrėme „augimo zonoje“ (+1,8 proc.). Nors mums labai patiktų matyti neigiamą pagreitį ir kuo spartesnį, tačiau ir toks „makalavimasis“ yra neblogai, kai matome nemažoje dalyje Europos valstybių (pvz.: Ispanijoje, Prancūzijoje ir pan.) tikrai sparčius atvejų augimo tempus“, – dėstė profesorius.

Jis pasidžiaugė, kad reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose COVID-19 pacientų mažėja ir artimiausiu metu situacija neturėtų keistis:

„Šeštadienio ryto duomenimis COVID-19 ligonių ligoninėse buvo 1276 (iš jų 122 reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose – RITS).

Šitoje statistikos eilutėje nuo lapkričio 3 d. „piko“ (tada ligoninėse buvo gydomi 1984 COVID-19 pacientai) stebime nuoseklų mažėjimą.

Ypač džiugina RITS pacientų mažėjimas. Manyčiau, kad čia mes kažkokių neigiamų siurprizų neturėtume matyti ir artimiausią savaitę.“

Gerėja mirčių statistika

„Pastarąją savaitę turėjo neblogai nuteikti ir šviesesnes žinutes siunčianti mirčių nuo COVID-19 statistika“, – pažymėjo mokslininkas.

Šeštadienio ryto duomenimis, 7 d. mirčių vidurkis nuo koronaviruso siekė 21,1.

„Praėjusį šeštadienį (11.27) jis buvo 23,6.

Sergamumo bei hospitalizacijų statistika suteikia mums daugiau drąsos viltis, kad šie skaičiai už savaitės dar bus mažesni“, – teigė M.Stankūnas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./COVID ligoninės skyrius
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./COVID ligoninės skyrius

Vertindamas naujų COVID-19 atvejų dinamiką pagal amžių, profesorius pažymėjo, jog augimas stebimas 0 – 9 m. vaikų amžiaus grupėje.

Kitose situacija arba stabilizavosi, arba stebimas atvejų mažėjimas.

„Labai įdomu stebėti naujų COVID-19 atvejų dinamiką pagal amžių.

Matome, kad užpraeitą savaitę buvęs augimas abejose vaikų grupėse, šią savaitę išliko tik tarp pačių mažiausių (0–9 m.).

Vyresnėlių tarpe jis stabtelėjo. Praėjusioje savo apžvalgoje minėjau, kad reikės stebėti kaip keisis situaciją jų tėvelių grupėje (t.y. 30–49 m.). Čia kol kas augimo nematome, tačiau atvejų skaičiai ir nebekrenta.

Visose kitose amžiaus grupėse stebime atvejų mažėjimą, tačiau jis yra sulėtėjęs.

Visose kitose amžiaus grupėse stebime atvejų mažėjimą, tačiau jis yra sulėtėjęs“, – rašė M.Stankūnas.

Dėl omikron – daug nežinomybės

Remdamasis naujausios Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro ataskaitos duomenimis, mokslininkas teigė, kad joje Lietuvos COVID-19 epidemiologinė situacija įvertinta šiek tiek prasčiau nei prieš tai buvusią savaitę – skirti 6,8 balai iš 10.

„Vis tiek tai yra geresnis įvertinimas nei bendras ES/EEA šalių vidurkis“, – pridūrė mokslininkas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Koronaviruso omikron atmaina
AFP/„Scanpix“ nuotr./Koronaviruso omikron atmaina

Kalbėdamas apie naująją koronaviruso omikron atmainą, M.Stankūnas pažymėjo, jog ji nustatyta jau 30-yje pasaulio šalių.

„217 atvejų – Pietų Afrikos Respublikoje, 58 – Jungtinėje Karalystėje, 33 – Ganoje, 19 – Botsvanoje, 17 -Nyderlanduose, 15 – Vokietijoje, 15 – JAV, 13 – Portugalijoje, 11 – Australijoje, po 10 – Kanadoje ir Austrijoje ir pavieniai atvejai (1–9) Honkonge, Ispanijoje, Šveicarijoje, Belgijoje, Italijoje, Norvegijoje, Brazilijoje, Pietų Korėjoje, Izraelyje, Japonijoje, Prancūzijoje, Reunione, Indijoje, Danijoje, Švedijoje, Liuksemburge, Singapūre, Airijoje bei Čekijos Respublikoje“, – vardijo profesorius.

Lietuvoje šios atmainos atvejų kol kas nenustatyta.

„Taip pat dar daug klausimų apie šią atmainą lieka neatsakyta“, – teigė M.Stankūnas.

Situacija lieka sudėtinga

Apibendrinimas jis tikino, jog ši savaitė „nepateikė jokių nemalonių siurprizų COVID-19 epidemiologiniame lauke“.

Jei ir po savaitės rašydamas tokią apžvalgą matysiu panašius skaičius, tai sakysiu, kad pas mus yra visai neblogai.

„Situacija lieka sudėtinga, kuri reikalauja daugybės mūsų kantrybės ir pastangų. Tačiau, jei ir po savaitės rašydamas tokią apžvalgą matysiu panašius skaičius, tai sakysiu, kad pas mus yra visai neblogai“, – savo įrašą feisbuke užbaigė M.Stankūnas.

Sekmadienį paskelbtais Statistikos departamento duomenimis, praėjusią parą nustatyti 1347 nauji COVID-19 atvejai, mirė 19 žmonių, rašo BNS.

Ligoninėse šiuo metu gydomi 1274 COVID-19 sergantys pacientai – tiek pat, kiek prieš parą, 126 iš jų – reanimacijoje.

14 dienų naujų susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų siekia 867 atvejus ir auga jau trečią parą iš eilės. Septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis taip pat išaugo ir siekia 10,8 procento.

Nuo pandemijos pradžios šia infekcine liga Lietuvoje susirgo beveik 480 tūkst. gyventojų, o nuo jos mirė per 6,8 tūkst. žmonių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis