„Jei koks tūlas mūsų šalies pilietis nubustų iš porą mėnesių besitęsusios komos ir pavartytų šios savaitės laikraščius ar pašmirinėtų po interneto portalus, tai greičiausiai pamanytų, kad įvyko kažkoks perversmas ir dabar Lietuvą valdo slapta egzzzpertų sekta. Šios sektos atstovai visiškai dominuoja visose žiniose. Premjerė, ministrai, merai juos mini su nuolankia baime ir vis pakartodami, kad mes darysime tik tai, ką egzzzpertai pasakys. O visa likusi šalis sulaikiusi kvapą laukia bent kokios žinutės iš jų. O jie nieko nesako. Ir taip reikia. Juk tai šiuo metu patys įtakingiausi žmonės ir jie nuspręs ką, kiek ir kam pasakyti“, – feisbuke rėžė jis ir pridūrė:
„Nors čia taip gana sarkastiškai pradėjau, tačiau manau, kad dalis žiniasklaidos portalų ar socialinių tinklų komentatorių panašiai ir mano. Ir nepaisant to, kad jie nebuvo ištikti komos. Nesu naivus ir nemanau, kad šis mano įrašas kiek pakeis jų nuomonę, bet bent jau jį perskaitys tie, kurie nori skaityti ir stengiasi skaitydami suprasti autoriaus žodžius.
Mes puikiai žinome, kad Lietuvoje prie Vyriausybės yra įsteigta nepriklausomų ekspertų taryba. Bet prisipažinsiu ir pasakysiu, kad man tas žodis „ekspertas“ nepatinka. Tikrai tokiu nesijaučiu. Kaip ir manau daugelis jos narių. Mano supratimu, kad šioje situacijoje „ekspertu“ galėtų vadintis toks žmogus, kuris jau turi labai konkrečios praktinės patirties valdant tokius populiacinius infekcinių ligų protrūkius, kaip, pavyzdžiui, ebola Siera Leonėje ar koks MERS 2015 m. protrūkis Pietų Korėjoje ir pan. Tačiau mes tokių neturime. Neįsižeiskit kolegos, bet tai ne tas pats kaip hospitalinių infekcijų kontrolė ar AIDS prevencija. Tai visai kito lygio iššūkis. Ir tą sakau ne tik aš. Manau, kad po šios pandemijos mums reikės labai gerai pergalvoti savo visuomenės sveikatos specialistų rengimo strategijas ir turėti tikrų šios srities ekspertų, jei tokia pandemiją pasikartos.“
O šiuo metu, tęsia M.Stankūnas, mes turime suktis su tokiais pajėgumais, kokius turime. T. y. vietoj vieno „super eksperto“ yra sutelkiami įvairių sričių profesionalai ir jie dirbdami kartu bando tos pandemijų valdymo žvaigždės nebuvimą kompensuoti bendru darbu.
„Rašydamas šias eilutes prisiminiau 2011 m. Bennett'o Miller‘io filmą „Moneyball“. Ten riboto biudžeto beisbolo klubas renkasi strategiją, kad geriau vietoj vienos pervertintos žvaigždės nusipirkti tris mažiau žinomus beisbolininkus, kurie puikiai kompensuotų jos nebuvimą. Ir aš kartais pagalvoju, kad jei mes turėtume tikrą pandemijų „super karį“, tai tikriausiai juo aklai tikėtume ir net bijotume klausti. Tiesiog jo siūlymų ir sprendimų nerecenzuotume, gal ir pabijotume paprašyti pagrindimų ir pan. Juk negražu. Juk jis viską žino.
Dabar taip nėra. Mes visi Taryboje esame savo sričių specialistai, tačiau nesame pandemijų superžvaigždės. Todėl kiekvieno posėdžio metu vyksta diskusijos ir jos tikrai būna aštrios. Mokslininkai teigdami savo siūlymus ar sakydami „Taip/Ne“ turi pateikti rimtus argumentus. Todėl bent jau kiekvienas man tarybos posėdis prasideda išsamiu mokslinės literatūros skaitymu. Jau tapo įprastas dalykas, kad prieš posėdžius einu miegot 3 val. ir vėliau. Tiesiog skaitau, analizuoju, svarstau. Nesu tikras, kad visi mano siūlymai ar pasisakymai yra teisingi, bet esu tikras (ir tai galiu visiems žiūrint į akis pasakyti), kad tą minutę aš būnu padaręs viską, kas yra mano jėgoms, kad pateikčiau patį geriausią patarimą. Negaliu kalbėti už visus ekspertus, bet tikiu, kad jie galvoja ir daro taip pat.
Labai normaliai priimu ir ekspertų adresu siunčiamą kritiką. Galite ją rašyti ir po šiuo mano postu. Prašau tik vieno dalyko – gerbkime vieni kitus. Chamizmo netoleruosiu. Vienas, kitas įspėjimas ir tikrai blokuosiu tokius komentatorius. Sulaukiu po savo Facebook įrašais daug klausimų. Į kai kuriuos bandau atsakyti, tačiau tikrai negaliu ir negalėsiu atsakyti į visus. Vienas Facebook‘o sekėjas savo komentare uždavė man net 21 klausimą. Norint kokybiškai į juos atsakyti reikėtų pateikti mažiausiai 20 puslapių ataskaitą su mažiausiai 100 nuorodų į publikacijas ar kitus dokumentus. Tai užtruktų bent porą dienų. Tada pradedi galvoti, ar tikrai tas asmuo nori sužinoti, ar tik šiaip užversti klausimais.
Manau, kad kai kurie Vyriausybės nariai ar ekspertai tikrai padarė rimtų komunikacijos klaidų. Premjerė jau už tai atsiprašė.
Šią savaitę ekspertai ir Vyriausybė susilaukė nemažai kritikos. Ir sakyčiau pelnytos. Manau, kad kai kurie Vyriausybės nariai ar ekspertai tikrai padarė rimtų komunikacijos klaidų. Premjerė jau už tai atsiprašė. Tačiau suprantu, kodėl tos klaidos atsirado. Yra patiriamas beprotiškas spaudimas.
Ekspertai šios savaitės pradžioje peržiūrėjo gautus siūlymus dėl „atlaisvinimų“. Neperlenkdamas galėčiau pasakyti, kad jei visiems šiems pasiūlymas būtų pritarta, tai mes gyventume A lygyje. Tik nežinia kiek ilgai. Daug minčių tada sukilo. Tačiau bene pagrindinė – ar žmonės tikrai suvokia ir įvertina situaciją? Taip. Mūsų epidemiologinė situacija yra nepalyginamai geresnė nei gruodžio pabaigoje. Tačiau ji dar nėra gera. Juk mes esame šešti pagal sergamumą ir mirtingumą nuo COVID-19 Europoje. Jei ir mūsų naujai nustatomų atvejų skaičius mažėja, tai į ligonines kiekvieną šios savaitės dieną dėl COVID-19 buvo stacionarizuojama po 100 ir daugiau naujų pacientų. O vis dar neramina ta britiška atmaina...
Tiek mano gal kiek padrikų pasvarstymų apie ekspertus ir jų darbą. Jau esu daug kartų minėjęs ir pakartosiu dar kartą, kad ši su kiekviena diena gerėjanti situacija yra JŪSŲ nuopelnas. Pažvelkite į pridedamą skaidrę, kad pamatytumėt kiek JŪS jau padarėt. Čia Lietuvos COVID-19 naujų atvejų skaičius per 7 dienas / 100 000 gyv. Tai dar nėra pergalė, bet tai turėtų JUMS parodyti ką JŪSŲ pastangos padarė, visus mus įkvėpti ir padėti surasti jėgų likučius įveikti šio sudėtingo maratono paskutinius kilometrus.
Sveikatos visiems“, – rašo M.Stankūnas.