2021 06 06

Maišus su drabužiais prie konteinerių palikusi moteris gynėsi: darau gerą darbą

Keturis pilnus drabužių maišus prie buitinių atliekų konteinerių norėjusią palikti moterį prigavęs vietos gyventojas ją ne tik nufilmavo, bet ir privertė susirinkti, ką atvežusi. Taip baigėsi diskusija, kurioje vyras kaltino maišus palikusią moterį netinkamu elgesiu, o ji gynėsi tenorėjusi padaryti gerą darbą. Konteinerių tekstilei Vilniuje yra apie šimtą.
Prie konteinerio paliekami drabužiai
Prie konteinerio paliekami drabužiai / 15min koliažas

„Vilniuje vis dar vidury baltos dienos galima pričiupti tokių asmenų. Jauni žmonės meta savo šlamštą, kur papuola. Ir va „gerą“ pavyzdį dar savo atžaloms rodo.

Ši vieta Viršuliškėse nuo seno pamėgta šiukšlintojų, nes jau ne pirmą kartą šioje vietoje pagaunami panašūs asmenys, metantys buitinę techniką, baldus ir t.t.“, – su tokiu komentaru atkeliavo vilniečio Ryčio padarytas vaizdo įrašas.

Ragino vežti į tinkamą konteinerį

Jame užfiksuota, kaip jauna moteris, atvažiavusi automobiliu prie konteinerių paliko keturis pilnus maišus.

Kaip paaiškėjo, batų ir drabužių.

„Aš negąsdinu, aš jus nufilmuoju, ką čia ką tik padėjote, – vaizdo įraše kalba filmuotojas. – Tai jūs išvežkite prie „Mados“, ten yra konteineris. Aš ten pats vežu. Ir nebus niekam jokių problemų. Suprantate? O ko jūs negalit nuvežti prie „Mados“ į konteinerį?“

Į tai maišus palikusi moteris atsakė: „Aš tiesiog gerą darbą norėjau padaryti.“

Aš tiesiog gerą darbą norėjau padaryti.

Rytis savo ruožtu tuoj pat atkerta, kad jokio gero darbo čia nematąs, nes benamiams tie drabužiai tikrai nereikalingi.

Moteris su tuo nesutiko:

„Aš manau, striukės visiems reikalingos, geri batai. Jūs pažiūrėkit, aš ne maisto likučius ten palikau, ne šiukšles.“

Tačiau tokie argumentai vilniečio neveikė, jis toliau kartojo, kad prie netoliese esančio prekybos centro yra konteineris, į kurį ir galima išmesti tekstilės atliekas, o tie rūbai tuomet kažkur panaudojami.

Nemalonaus incidento vaizdo įrašas baigėsi tuo, kad nufotografavusi filmuotoją moteris susikrovė maišus atgal į automobilį.

Šie konteineriai, prie kurių norėta palikti kelis maišus drabužių, yra Viršuliškėse, Tujų gatvėje, netoli sankryžos su Č.Sugiharos gatve.

Čia, anot Ryčio, nuolat kažkas palieka buitinės technikos, senų baldų, kitų nereikalingų daiktų, kuriems tikrai ne vieta šalia buitinių atliekų konteinerio.

Nauji konteineriai

2020-ųjų pirmosiomis dienomis Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė, kad nuo šiol sostinėje tekstilė bus surenkama patogiau ir tvarkingiau.

Tam visame mieste esą statomi nauji konteineriai, parinktos patogesnės jų vietos, o tekstilės atliekas surinkinės savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA).

Tekstilės konteinerius vilniečiai gali rasti prie artimiausių prekybos centrų ir kitų viešųjų erdvių, nors anksčiau daugybė jų stovėjo gerokai arčiau – kartu su kitais rūšiavimo konteineriais jie stovėjo prie daugiabučių.

Šiuo metu Vilniuje esančius konteinerius galima rasti žemėlapyje.

Šimtas konteinerių

VASA komunikacijos vadovė Edita Sirutienė pateikė informaciją, kad šiuo metu Vilniaus mieste yra eksploatuojami 102 tekstilės atliekų konteineriai.

Konteineriai yra visiškai uždaromais dangčiais, pažymėti informaciniais lipdukais.

Šie tekstilės atliekų konteineriai buvo įrengti 2019 metų pabaigoje – 2020 metų pradžioje Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyva.

„Konteineriai yra visiškai uždaromais dangčiais, pažymėti informaciniais lipdukais. Iki sprendimo įrengti šiuos konteinerius, tekstilės atliekos buvo surenkamos kituose konteineriuose, kurie buvo statomi šalia mišrių komunalinių atliekų konteinerių daugiabučių namų kiemuose.

Pastebėta, kad į juos gyventojai dažnai išmesdavo įvairias atliekas, konteinerių ištuštinimo dažnis nebuvo pakankamas, aikštelės dažnai būdavo netvarkingos.

Pastačius naujus tekstilės konteinerius šalia prekybos centrų ir praėjusių metų pabaigoje Vilniaus m. savivaldybei sudarius sutartį su nauju atliekų vežėju, atliekos yra išvežamos ne rečiau kaip 3 kartus per savaitę (esant poreikiui, kai atliekų reguliariai susikaupia labai didelis kiekis, išvežimo grafikas koreguojamas).

VASA kontrolieriai atlieka reguliarius patikrinimus – per mėnesį vidutiniškai 1300 patikrinimų“, – teigė VASA atstovė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tekstilės atliekų konteineris
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tekstilės atliekų konteineris

Šių metų VASA duomenimis, per mėnesį tekstilės atliekų vidutiniškai išvežama apie 126 000 kg.

Perkrautų konteinerių ar paliktų atliekų šalia šių konteinerių dabar pasitaiko gerokai rečiau nei anksčiau.

Randa visko

Vis dėlto ne visus drausmina tai, kad šie konteineriai tikrai išsiskiria ir informacijos apie tai, kam jie skirti, gausu.

„Ir šiuo metu vis dar pastebima, kad dalis žmonių į tekstilei skirtus konteinerius meta bet ką, nepaisydami nurodytos informacijos, esančios ant konteinerių. Ant konteinerio yra nurodyta, kokioms atliekoms jis yra skirtas ir ko negalima į jį mesti.

Į tekstilės atliekoms skirtus konteinerius negalima mesti sauskelnių, popierinių, medinių, stiklinių, plastikinių pakuočių, stiklo duženų, maisto ir augalų liekanų, gyvūnų ekskrementų.

Tokios atliekos užteršia tekstilės konteinerio turinį, sugadina drabužius, audinius bei medžiagas, jos tampa nebetinkamos antriniam panaudojimui. O žmonių, kurie stengiasi atliekas rūšiuoti ir teisingai tvarkyti, pastangos nueina perniek“, – apgailestavo E.Sirutienė.

Į tekstilės atliekoms skirtą konteinerį galima dėti švarius drabužius, avalynę, užuolaidas, patalynę, minkštus žaislus.

Juos reikia sukrauti į maišus ir, įmetus į konteinerį, uždaryti jo dangtį.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tekstilės atliekų konteineris
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Tekstilės atliekų konteineris

Kilimai, minkštų baldų dalys, vaikams skirtų automobilių kėdutės, automobilių sėdynės bei kitos dalys turi būti priduotos į stambių atliekų surinkimo aikšteles arba daiktų dalinimosi stoteles.

Surinktos tekstilės atliekos vežamos perdirbėjams, kur jos yra perrūšiuojamos, t. y. nuo netinkamų dėvėti drabužių ir avalynės yra atskiriami dar tinkami.

Antriniam panaudojimui netinkamos tekstilės atliekos išvežamos į kogeneracines jėgaines sudeginti, o tinkamos – antriniam panaudojimui.

Surenkamas tekstilės kiekis dažnai priklauso nuo sezono.

Pastebima, kad didžiausi kiekiai surenkami keičiantis sezonui, kuomet daugelis gyventojų peržiūri savo spintų turinį ir atlaisvina vietą naujiems drabužiams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis