2019 07 26

Manipuliacija feisbuke: ar išties kanapės nekelia priklausomybės ir atkuria smegenų ląsteles?

Socialiniuose tinkluose platinama informacija apie kone magiškas kanapių gydomąsias savybes. Tačiau mokslinių tyrimų rezultatai ir ekspertų komentarai verčia nusiimti rožinius akinius.
Kanapės
Kanapės / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Feisbuko puslapyje „Dūmtraukis“ pasidalinta nuotrauka, kurioje pateikiamas galimas alkoholio ir kanapių šalutinis poveikis. Teigiama, kad prie kanapių neįmanoma priprasti, jos gydo vėžį, padeda kovoti su depresija ir net atkuria smegenų ląsteles.

Nors nuotrauka socialiniuose tinkluose pirmą kartą pasirodė 2016 m., pastarosiomis dienomis ja feisbuke buvo pasidalinta kelis šimtus kartų, o bendras pasidalinimų skaičius per trejus metus siekia beveik 2 tūkst.

15min nuotr./Feisbuke išplitusi nuotrauka
15min nuotr./Feisbuke išplitusi nuotrauka

Priprasti – įmanoma

Skirtingai nei teigiama feisbuke plintančioje nuotraukoje, vartojant kanapes gali išsivystyti priklausomybė. Psichiatras-psichoterapeutas, besispecializuojantis priklausomybių gydyme Mindaugas Jasulaitis 15min patikino, kad marihuana – priklausomybę kelianti psichoaktyvioji medžiaga.

Tai, kad prie kanapių neįmanoma priprasti, 15min paneigė ir Respublikinės Vilniaus universiteto toksikologijos centro vadovas dr. Robertas Badaras.

„(Kanapės – aut.past.)tikrai sukelia (priklausomybę – aut.past.), tai nėra antidepresantai ir neatkuria jokių ląstelių. (Įrašas feisbuke – aut.past) – visiški pseudomoksliniai paistalai, paremti socialinių tinklų laikais ir emocijomis, bet ne moksliniais įrodymais“, – paaiškino pašnekovas.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Robertas Badaras
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Robertas Badaras

Tai, kad kanapės sukelia priklausomybę, neneigė ir nevyriausybinės organizacijos „Jauna banga“ narkotikų politikos ekspertė Morgana Danielė.

Tiesa, anot pašnekovės, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tyrimų apžvalgoje teigiama, kad priklausomybės nuo kanapių rizika yra mažiausia iš visų psichoaktyviųjų medžiagų – būdinga apie 9 procentams jas vartojančių žmonių.

1994 m. atlikti tyrimai rodo, kad priklausomybę tabakui išsiugdo 32 proc. medžiagos bandžiusių žmonių, alkoholiui – 15 proc., kokainui – 17 proc., heroinui – 23 proc.

(Įrašas feisbuke – aut.past) – visiški pseudomoksliniai paistalai, paremti socialinių tinklų laikais ir emocijomis, bet ne moksliniais įrodymais.

„Priklausomybės simptomai gali pasireikšti, tačiau, kaip rodo moksliniai tyrimai, net iki 80 proc. atvejų neprireikia jokio gydymo ar intervencijos. Metams bėgant žmogus pakeičia savo gyvenimo būdą ir susitvarko pats“, – paaiškino pašnekovė.

2016 m. publikuotoje PSO analizėje daroma išvada, kad kanapių vartojimas gali sukelti priklausomybę. Teigiama, kad ji gali išsivystyti kas dešimtam kanapių vartotojui ir trečdaliui psichoaktyvią medžiagą vartojančių kasdien. Todėl teiginiai, kad prie kanapių neįmanoma priprasti, nėra teisingi.

Medicininis potencialas

„Dūmtraukis“ pasidalintoje nuotraukoje teigiama, kad kanapės yra „antidepresantai“ ir „gydo vėžį“. Tiesa, M.Jasulaitis pabrėžia, kad kalbant apie kanapes reikėtų atskirti augalo veikliąsias medžiagas.

Tad apie gydomąjį kanapių poveikį kalbėti būtų tas pats, kas siūlyti vyną vartoti kasdieniam troškulio malšinimui.

Pašnekovas paaiškina, kad kanapės augale yra dvi pagrindinės veikliosios medžiagos – tetrahidrokanabinolis (THC), sukeliantis apsvaigimo būklę, ir kanabidiolis (CBD), neturintis psichoaktyvaus poveikio.

„Dėl galimo terapinio poveikio daugiausia tiriama CBD. Tačiau siekiant proteguoti marihuanos naudojimą rekreaciniais tikslais dažnai sakoma tiesiog kanapės. Tad apie gydomąjį kanapių poveikį kalbėti būtų tas pats, kas siūlyti vyną vartoti kasdieniam troškulio malšinimui“, – sakė M.Jasulaitis.

Tuo tarpu M.Danielė 15min aiškino, kad tyrimų, patvirtinančių teigiamą kanapių naudojimo įtaką gydant nerimo ar depresijos simptomus yra, tačiau jie vertinami kaip silpni.

„Scanpix“/AP nuotr./JAV auganti medicininė kanapė
„Scanpix“/AP nuotr./JAV auganti medicininė kanapė

„Potencialo padėti yra, tačiau tyrimai vertinami kaip silpnoki ir rašoma, kad šioje srityje reikėtų daugiau tyrimų, kad būtų galima pateikti aiškų atsakymą šiuo klausimu“, – aiškino „Jaunos bangos“ ekspertė.

2018 m. publikuotoje Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro ataskaitoje apie kanabinoidų įtaką gydymui konstatuojama, kad moksliniai įrodymai apie kanapėse esančių aktyviųjų medžiagų naudą medicinoje nėra baigtiniai.

Moksliniais tyrimais įrodyta, kad kanapės turi teigiamą poveikį padedant palengvinti epilepsijos priepuolius, išsėtinės sklerozės ir chroniško skausmo simptomus. Tačiau tyrimų patvirtinti kanapių poveikį kovojant su depresija – trūksta.

Kalbant apie vėžinius susirgimus, yra įrodymų, kad kanapėse esančios veikliosios medžiagos ir jų pagrindu sukurti medikamentai mažina pykinimą po chemoterapijos.

„Kalbant apie vėžinius susirgimus, yra įrodymų, kad kanapėse esančios veikliosios medžiagos ir jų pagrindu sukurti medikamentai mažina pykinimą po chemoterapijos (…). Tačiau, kad patį vėžį kanapės gydo, tai mokslinių tyrimų PSO ir Europos narkotikų stebėsenos duomenų neteko matyti. Daugiau kalbama apie kanapės naudojimą paliatyviajai medicinai sunkiems ligoniams, skausmams ir kančiai mažinti“, – dalijosi M.Danielė.

Pašnekovė pridūrė, kad tyrimų trūkumas nereiškia, kad kanapės neturi potencialo būti naudingos medicinoje. Vis dėlto M.Danielė 15min tikino nesusidūrusi su tyrimais, kurie patvirtintų teiginį, kad kanapės gali atkurti smegenų ląsteles. M.Jasulaičio manymu, kanapių vartojimas gali turėti priešingą poveikį.

Akcizo pajamos

Nuotraukos autoriai, tikriausiai, teisūs teigdami, kad kanapių vartojimas negali būti mirties priežastis. Skaičiuojama, kad siekiant suvartoti mirtiną tetrahidrokanabinolio, veikliosios kanapių medžiagos, kiekį reikėtų surūkyti 2 tūkst. suktinių vienu metu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kanapės prie Kanados vėliavos
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Kanapės prie Kanados vėliavos

Vertinti, ar kanapių vartojimas sukelia meilės jausmą, nesiimsime. Tuo tarpu įrodyti, kad kanapių vartojimas taupo lėšas valstybei, yra sudėtinga. Valstybėse, kuriose kanapių vartojimas draudžiamas, patiriamos papildomos išlaidos, pavyzdžiui, finansuojant kovą su narkotikų platintojais.

Naudą įvertinti gali nebent valstybės, reguliuojančios kanapių pardavimą. Pavyzdžiui, JAV valstijose, kuriose kanapių pardavimas yra legalizuotas, vietinė valdžia 2018 m. surinko daugiau nei 1 mlrd. dolerių pajamų iš kanapėms taikomo akcizo mokesčio. Neseniai rekreacinį kanapių vartojimą įteisinusi Kanada per pirmus 5 mėnesius surinko 186 mln. dolerių mokestinių pajamų, susijusių su kanapių vartojimu.

Milžiniška žala

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, šių metų sausio–gegužės mėnesiais deklaruoti alkoholio akcizai siekė beveik 154 mln. eurų. Todėl būtų klaidinga teigti, kad alkoholio vartojimas atneša vien nuostolius.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Išpardavimas prekybos centre
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Išpardavimas prekybos centre

Vis dėlto Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) ir Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) 2015–2016 m. alkoholio sąlygojamos žalos vertinime teigiama, kad tiriamu laikotarpiu alkoholio žala galėjo siekti 745 mln. eurų.

Tyrimo rengėjai pastebi, kad 2015–2016 m. alkoholio vartojimas sukėlė 3,1 tūkst. mirčių. Mažiausiai 11 proc. susirgimų ir 14 proc. netekto darbingumo atvejų taip pat gali būti siejami su alkoholio vartojimo pasekmėmis, o apie 14 proc. visų nusikaltimų įvykdoma neblaivių asmenų.

Jungtinių Tautų vėžio tyrimų agentūra alkoholinius gėrimus yra įtraukusi į vėžio riziką didinančių medžiagų sąrašą. PSO konstatuoja, kad 13,5 proc. visų mirčių 20–39 metų amžiaus grupėje yra susijusios su alkoholio vartojimu.

Pagrindinė bėda, kurią matome Lietuvoje, yra ta, kad traukiamos citatos iš tyrimų ir bandoma parodyti, kad vieną kartą parūkęs arba retsykiais tai darantis žmogus vis tiek šiomis ligomis susirgs.

Pasak M.Danielės, kuomet kalbama apie kanapių vartojimo keliamą žalą, privalu atkreipti dėmesį, kad tokias išvadas pateikiantys tyrimai kalba apie nuolatos ir nepertraukiamai kanapes vartojančius asmenis.

„Kai kalbama apie žalą, psichozės išsivystymą ir kitas ligas, tie terminai yra kertiniai, – 15min pasakojo M.Danielė. – Pagrindinė bėda, kurią matome Lietuvoje, yra ta, kad traukiamos citatos iš tyrimų ir bandoma parodyti, kad vieną kartą parūkęs arba retsykiais tai darantis žmogus vis tiek šiomis ligomis susirgs.“

Kanapių vartojimas rekreaciniais tikslais Lietuvoje yra draudžiamas. Tiesa, 2018 m. spalį Seimas pritarė medicininių kanapių legalizavimui. Kanapių ir iš jų gaminamų psichoaktyvių medžiagų vartojimas legalus Kanadoje, 11-oje JAV valstijų, Urugvajuje, Pietų Afrikos Respublikoje ir Sakartvele.

Ispanijoje, Austrijoje, Belgijoje, Nyderlanduose, Čekijoje, Estijoje, Italijoje, Maltoje ir Portugalijoje kanapių vartojimas yra dekriminalizuotas arba toleruojamas disponavimas mažais kanapių kiekiais. Lietuvoje už disponavimą nedideliu kanapių kiekiu gresia laisvės atėmimas iki 2 metų.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programoje, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai