„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2011 10 15

Marijampoliečiai nusilenkė runkeliui

Šeštadienio popietę Marijampolėje atidengta skulptūra runkeliui. Ne, ne tam humoro laidose pašiepiamam runkeliui – eiliniam apkiautusiam Lietuvos varguoliui, kurį visi, kas netingi, apvaginėja ir stumdo. Pagarba pareikšta cukriniam runkeliui – Sūduvos krašto klestėjimo simboliui.
Paminklas cukriniam runkeliui Marijampolėje
Paminklas cukriniam runkeliui Marijampolėje / „Piko valanda" nuotr.

Idėja pastatyti tokią skulptūrą kilo neatsitiktinai – pirmasis Lietuvoje cukraus fabrikas „Lietuvos cukrus“ (dabar – „Arvi cukrus“) šiemet švenčia 80-ąjį gimtadienį. Šiai progai paminėti skirti šventiniai renginiai prasidėjo rugsėjo mėnesį, o juos visus vainikuoja spalio 15 d., kartu su tradicine derliaus švente „Sūduvos kraitė“, vykstanti didelė miesto šventė, kurios svarbiausias akcentas – fabriko teritorijoje atidengta kaustyta akmeninė kraičio skrynia su bronziniu cukriniu runkeliu viduje.

„Nors kai kam paminklas runkeliui gali sukelti juoką – tokią reakciją numatėme, bet norėjome jam suteikti kitą prasmę. Juk jis atnešė turtus visam Sūduvos kraštui, žemdirbiams, fabriko darbuotojams, fabriko tiekėjams. Skrynia su cukriniu runkeliu  simbolizuoja Marijampolės krašto klestėjimą“, – aiškina „Arvi“ įmonių grupės viešųjų ryšių koordinatorius Andrius Jasinskis.

Skulptūros idėjos autorius – euroregiono „Nemunas“ Marijampolės biuro vadovas Gintaras Skamaročius, skulptorius – Tautvilas Povilionis. Tikimasi, kad paminklas cukriniam runkeliui taps dar vienu įdomiu miesto gyventojams ir svečiams traukos objektu.

Garsėjo orkestru

A.Jasinsko teigimu, 1931 m. pradėjęs veikti pirmasis šalyje cukraus fabrikas turėjo labai didelės įtakos Sūduvos krašto vystymuisi. Ne tik ekonominiam, bet ir socialiniam, kultūriniam, sportiniam.

Fabrike buvo įdarbinti keli šimtai darbuotojai, darbo gavo ir apie pustrečio tūkstančio žemdirbių, auginusių cukrinius runkelius, daug įmonių cukraus gamintojui tiekė įrangą ir teikė įvairias paslaugas.

Jame veikė daug sporto, socialinių, kultūros būrelių. Net aplinkiniai miestai ir miesteliai žinojo cukraus fabriko orkestrą. A.Jasinskas džiaugiasi, kad įspūdingas jubiliejus pažymėtas ne tik renginiais, bet ir knyga–fotoalbumu, kuriame surinktos įvairių laikotarpių fabriko ir jo darbuotojų nuotraukos, istorija, įdomūs faktai.

Fabriką pastatė „Škoda“

Lietuvoje cukraus pramonė susikūrė 1930 metais, kai Lietuvos vyriausybės pakviesta tuometinės Čekoslovakijos firma „Škoda“, kartu su lietuvių įmone „Markūnas ir Brat”, pradėjo statyti cukraus fabriką Marijampolėje. „Lietuvos cukrus" duris atvėrė sekančių metų spalio 15 dieną ir pradėjo perdirbinėti cukrinius runkelius.

Antrojo pasaulinio karo metais fabrikas buvo sugriautas. Atstatymo darbai vyko iki 1947 m. 1962 m. prasidėjo fabriko rekonstrukcija. Perstatyti runkelių padavimų, difuzijos, kalkinės, kompresorinės, katilinės, transporto skyriai. Rekonstrukcija vyko iki 1990 metų.

Sunkų laikotarpį fabrikas pergyveno 1996–1999 m. Vyko įmonės privatizacija, daugelį kartų keitėsi įmonės valdymas, nevyko fabriko modernizacija.

1999 m. rudenį fabriką pradėjo finansuoti „Arvi“ įmonių grupė, daug dėmesio ir lėšų skyrusi fabriko modernizavimui ir atnaujinimui. Cukraus gamyba Sūduvos krašte vėl suklestėjo.

Arvi cukraus nuotr./Marijampolės cukraus fabrikas 1931 m.
„Arvi cukraus“ nuotr./Marijampolės cukraus fabrikas „Lietuvos cukrus" 1931 m.
Arvi cukraus nuotr./Marijampolės cukraus fabriko darbuotojai
„Arvi cukraus“ nuotr./Marijampolės cukraus fabriko Lietuvos cukrus" darbuotojai

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs