Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2008 09 24

Maroke – žygis per ambasadas

„15min“ skaitytojos Marijos (vardas pakeistas – aut.) atostogos Maroke virto „maratonu po 8 ambasadas“ ieškant teisybės po to, kai mergina buvo apiplėšta. Daiktų ir dokumentų mergina neteko šalyje, kurioje nėra Lietuvos ambasados.
Vietoj pramogų, lietuvei Maroke teko vaikščioti po ambasadas. Pirmąją naktį Marija praleido Tanžiro policijos poskyryje.
Vietoj pramogų, lietuvei Maroke teko vaikščioti po ambasadas. Pirmąją naktį Marija praleido Tanžiro policijos poskyryje. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Į šiaurės Afrikos šalies Maroko uostamiestį Tanžirą mergina su drauge nuvyko rugsėjo pradžioje. Iš čia jos ketino važiuoti į buvusią sostinę, antrą pagal dydį šalies miestą Marakešą. Tačiau pakeliui į traukinių stotį Mariją užpuolė ir apiplėšė. „Paėmė visas korteles, pinigus, ID kortelę, pasą, telefoną. Visus svarbiausius daiktus“, – vardijo Marija.

Pusę nakties ir pusę kitos dienos jai teko praleisti policijos komisariate. Mergina vylėsi, kad nuvykusi į sostinę Rabatą susiras Lietuvos atstovybę ir problemos bus išspręstos. Tačiau tai tebuvo „maratono po ambasadas“ pradžia.

„Internete pažiūrėjau, kad artimiausia Lietuvos ambasada, kuri atstovauja ir Marokui, yra Ispanijoje. Kai jiems paskambinau, buvau nukreipta į Lietuvos ambasadą Prancūzijoje. Jiems bandžiau prisiskambinti 3 kartus, bet niekas neatsiliepė“, – sakė Marija.

Tuomet ji susisiekė su motina, kuri per atstovus Lietuvoje išsiaiškino, kad Maroke Lietuvai atstovauja Vengrija. Tačiau Vengrijos ambasados atstovė Marijai pareiškė, kad jie „Lietuvos neatstovauja ir niekuo padėti negali“.

Turi padėti

Netrukus mergina gavo žinutę iš mamos, kuri išsiaiškino, kad bet kuri ES šalis turi jai padėti. Marija kreipėsi į Didžiosios Britanijos ambasadą, kurios atstovai susisiekė su Lietuvos ambasada Prancūzijoje. Merginai buvo prisakyta nueiti į Prancūzijos ambasadą, esą šie padės.

„Kai nuėjau į Prancūzijos ambasadą, buvau išvadinta kvaile, kad būdama lietuvė atėjau pas juos. Jie liepė man išeiti“, – atviravo Marija.

Kadangi Maroke lietuvė buvo su drauge ispane, merginos nusprendė užsukti ir į Ispanijos ambasadą. Šios šalies diplomatai teigė negalį išduoti jokių dokumentų ir patarė nueiti į Rusijos ambasadą.

„Aišku, mes nuėjom. Savaime suprantama, Rusija nereprezentuoja Lietuvos. Tada pagalvojom, kad blogiau nebus, jei pasibelsime į netoliese esančios Vengrijos ambasados duris. Vyrukas, kuris jas atidarė, irgi sakė, kad jų ambasada negali išduoti dokumentų Lietuvos piliečiams. Jis mus nusiuntė pas vokiečius. Bet, kai išėjome iš Vengrijos ambasados, pamatėme Čekijos vėliavą. Užsukome ir pas juos, – pasakojo Marija. – Duris atidaręs vyras pasakė: Žinoma, mes reprezentuojame visas ES šalis!“

Apie savaitę trukęs lakstymas po ambasadas pagaliau baigėsi. Marija susisiekė su Lietuvos ambasada Prancūzijoje, jos atstovai jau žinojo visą situaciją.

„Ambasadoje dirbanti moteris manęs nustebusi paklausė, kodėl Didžiosios Britanijos ambasada neišdavė dokumentų? Dokumentus sutvarkė Čekijos ambasada, bendradarbiaudama su Lietuvos atstovybe Prancūzijoje. Grįžau į Lietuvą. Pagaliau!“ – džiaugėsi mergina.

Kelia nuostabą

Lietuvos ambasados Paryžiuje duomenimis, rugsėjo 5 d. Didžiosios Britanijos atstovybė Maroke jiems pranešė, kad Lietuvos pilietė prarado dokumentus ir prašo išduoti asmens grįžimo dokumentą. Tačiau britai, nepaaiškinę priežasčių, nukreipė ją į Prancūzijos ambasadą Maroke. Po 3 dienų Lietuvos ambasada Paryžiuje sulaukė dar vieno lietuvės skambučio, tik jau iš Čekijos ambasados Maroke. Tądien, per Čekijos ambasadą, dokumentai lietuvei buvo išduoti.

 Buvau nustebinta, kaip ES ambasados elgiasi su Bendrijos piliečiais. Sakė Marija.

„Kreipdamasi konsulinės pagalbos į kitų ES šalių ambasadas Maroke, nelaimės ištikta mergina elgėsi teisingai. Tokiais atvejais kitos ES šalies ambasada prašo Lietuvos ambasados, kad patvirtintų LR piliečio tapatybę. Konsulinę pagalbą galėjo suteikti bet kuri Maroke esanti ES valstybės ambasada arba konsulatas“, – „15min“ sakė Lietuvos Konsulinio departamento direktorius Vytautas Pinkus.

Rekomendacijos keliauninkams

ES Sutartis numato, kad Bendrijos piliečiai, nukentėję šalyse, kuriose nėra jų valstybių atstovavimo, dėl konsulinės pagalbos suteikimo gali kreiptis į bet kurią artimiausią ES šalies diplomatinę atstovybę. Prieš vykstant į užsienį Lietuvos Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja pasidomėti, ar Lietuva toje šalyje turi atstovybę, o jei ne, tai iš kur atstovaujama. Patekus į nelaimę, pirmiausia derėtų informuoti Lietuvos atstovybę. Konsulas rekomenduos, į kurią ES atstovybę kreiptis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų