2021 08 30 /12:07

„Maršininkai“ žada, kad artėjantis protestas bus taikus, įteikė reikalavimus valdžiai

Pirmadienio rytą centriniame Seimo rūmų kieme parlamento pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen susitiko su Lietuvos šeimų sąjūdžio atstovais. Jie, besiruošdami rugsėjo 10-osios mitingui, pareikalavo, kad Seimas nesvarstytų tam tikrų klausimų, o ministrai trauktųsi iš pareigų. Šeimų sąjūdžio nariai patikino, kad planuojamas mitingas bus gražus ir skatins dialogą.

Susitikime su Seimo pirmininke dalyvavęs Šeimų sąjūdžio atstovas Artūras Orlauskas pasidžiaugė, kad toks pokalbis apskritai įvyko.

Pasak jo, dabar su valdžia „galbūt prasidėjo dialogas“.

„Labai smagu, kad pirmą kartą Seimo pirmininkė žengė žingsnį link žmonių – tas yra sveikintina. Ji išsakė savo lūkesčius dėl mitingo rugsėjo 10 dieną, iškėlė abejones, kad jis gali būti panašus į rugpjūčio 10 dienos mitingą, pasibaigusį nežinau kieno organizuotomis riaušėmis“, – žurnalistams pasakojo A.Orlauskas.

Jis patikino, kad riaušių rugsėjo 10-ąją nebus:

„Mes dar kartą patvirtinom, kad mūsų mitingas saugus, bus toks pats kaip gegužės 15 dieną, tai yra užtikrinantis visus aukščiausius saugumo reikalavimus, švaros reikalavimus.

Jis bus gražus, šviesus, skatinantis dialogą ir išsakantis tam tikrus reikalavimus, kuriuos ir perdavėm Seimo pirmininkei, kad ir valdančioji dauguma žengtų žingsnį link žmonių.“

Nežada keisti mitingo vietos

A.Orlauskas kategoriškai paragino nesieti rugpjūčio 10-osios ir rugsėjo 10-osios mitingų, nors rugpjūčio 10 dieną prie Seimo buvo ir Šeimų sąjūdžio narių.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Artūras Orlauskas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Artūras Orlauskas

„Skirtingi organizatoriai, skirtingi žmonės. Mes negalim atsakyti už kitus žmones, kurie kažką daro.

Dar paklauskit, kaip mes užtikrinsim saugią Afganistano evakuaciją. Mes irgi ten ne prie ko“, – pasišaipė Šeimų sąjūdžio atstovas.

Anksčiau policija nurodė rugsėjo 10-ąją Seimą planuojanti apjuosti tvora, kad iki parlamento rūmų būtų išlaikytas 75 metrų atstumas.

A.Orlauskas nesiėmė komentuoti tokių priemonių.

Vilniaus miesto savivaldybė žada iš naujo derinti rugsėjo 10-osios mitingą su jo organizatoriais, tačiau pastarieji jau dabar leidžia suprasti, kad mitingas įvyks.

„Konstitucija Lietuvoje galioja ir visi jos turėtų laikytis“, – teigė A.Orlauskas pridurdamas, kad niekas mitingo organizatoriams negali nurodinėti, kur jį rengti.

Pareikalavo referendumo, atstatydinti A.Dulkį

Šeimų sąjūdis susitikime su Seimo pirmininke V.Čmilyte-Nielsen įteikė savo reikalavimus valdančiajai koalicijai.

Pasak A.Orlausko, pareikalauta atstatydinti iš pareigų „apsimelavusį“ sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį, surengti referendumą dėl Partnerystės įstatymo priėmimo, nesvarstyti Smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir kovos su juo konvencijos ratifikavimo.

Taip pat – „įvykdyti reikalavimus, kurie kelia rūpesčius žmonėms nuo rugsėjo 1-osios“, pavyzdžiui, atsisakyti kaukių dėvėjimo mokyklose, nes jos esą „neturi tokios apsaugos galios kaip teigta“.

A.Orlauskas teigė, jog valdant COVID-19 pandemiją Seimas turėtų perimti iniciatyvą iš Vyriausybės ir leisti su tuo susijusius įstatymus.

Pasak jo, dėl visų reikalavimų su valdžia įmanoma rasti kompromisą:

„Pirmininkė pasakė, kad dialogas reikalingas, kad mes visi turime eiti kalbėjimo keliu, o ne su kartuvių simboliu, kuris buvo rugpjūčio 10-ąją. Mes pritariam šitai vietai, sutariam visi vienareikšmiškai.“

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Raimondas Grinevičius, Artūras Orlauskas, Algimantas Rusteika
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Raimondas Grinevičius, Artūras Orlauskas, Algimantas Rusteika

Reikalavimų sąrašą Seimo pirmininkė, A.Orlausko teigimu, pažadėjo perduoti „policijos partneriams“, tai yra valdantiesiems.

Mano, jog nereikėtų apjuosti Seimo tvora

Šeimų sąjūdžio lyderis Raimondas Grinevičius teigė su Seimo pirmininke aptaręs situaciją, kokioje dabar yra Lietuvos valstybė.

„Pagrindinė mintis, dėl ko vyko šitas susitikimas, <...> reikia valstybę pastatyti į tokią poziciją, kad tokie dalykai kaip protestai, mitingai būtų nereikalingi“, – dėstė jis.

Pasak R.Grinevičiaus, visuomenei dabar aktualiausias – galimybių paso klausimas, kurio naudojimą esą derėtų stabdyti ar atšaukti.

Tai – dar vienas Šeimų sąjūdžio reikalavimas valdžiai.

Paklaustas, ką darys, kad rugsėjo 10-osios mitingas prie Seimo nevirstų riaušėmis, R.Grinevičius teigė, kad tuo turi rūpintis policija.

O kodėl mes turime imtis priemonių? Palaukit, yra Susirinkimo įstatymas, už visų dalyvių sveikatą, saugumą atsako policija.

„O kodėl mes turime imtis priemonių? Palaukit, yra Susirinkimo įstatymas, už visų dalyvių sveikatą, saugumą atsako policija“, – dėstė jis.

Visgi ir Šeimų sąjūdis, pasak R.Grinevičiaus, imsis priemonių – savanoriai, buvę policijos veteranai renginio metu užtikrins apsaugą.

Šeimų sąjūdžio lyderis neigiamai įvertino policijos planus per rugsėjo 10-osios mitingą Seimą apjuosti tvora. Jo įsitikinimu, tuo pasinaudos nedraugiškos Lietuvai valstybės.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Raimondas Grinevičius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Raimondas Grinevičius

„Tvoros aptvėrimas bus labai eskaluojamas tiek Baltarusijos, tiek Rusijos žiniasklaidoje. <...> Jeigu yra nuogąstavimų, kad gali kažkas įvykti, tai būtų padaryta kažkokia gyva policininkų grandinė ar tai policijos, ar tai riaušių policijos. Tokie dalykai kaip tvoros yra viskas perlenkta“, – tikino R.Grinevičius.

Šeimų sąjūdžio atstovų komentarai:

VIDEO: Šeimų sąjūdžio atstovai po susitikimo su Seimo pirmininke: riaušių rugsėjo 10-ąją nebus

Valdantieji apsvarstys reikalavimus

Pagrindinis šiandienos susitikimo tikslas buvo žengti žingsnį, kuriuo galima deeskaluoti įtampą, teigė V.Čmilytė-Nielsen.

Iš rugsėjo 10-ąją planuojamo mitingo organizatorių ji sakė išgirdusi pažadą, kad renginys bus taikus, jog jame nebus naudojami įžeidžiantys simboliai.

„Kad jis bus kitoks, nei rugpjūčio 10 dienos mitingas, piketas prie Seimo“, – teigė ji.

Paklausta, kaip mitingo organizatoriai ketina užtikrinti, kad renginys bus taikus, parlamento vadovė svarstė, jog jie dėl to, matyt, ketina kalbėtis su savo šalininkais, su tais, kuriuos kviečia.

„Apie konkrečias priemones, žinoma, reikėtų klausti jų“, – pabrėžė ji.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Seimo Pirmininkė susitiko su Lietuvos šeimų sąjūdžio atstovais
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Seimo Pirmininkė susitiko su Lietuvos šeimų sąjūdžio atstovais

Taip pat, pasak Seimo pirmininkės, ji sulaukė Šeimų sąjūdžio reikalavimų, lūkesčių valdančiajai daugumai.

Dalis jų, V.Čmilytės-Nielsen vertinimu, galėtų būti svarstomi.

Esą svarstytini dalykai – susiję su švietimu, noru, kad švietimo procesas vyktų kuo sklandžiau. Vienas keliamų reikalavimų – dėl privalomo kaukių dėvėjimo mokyklose.

Seimo pirmininkės komentaras:

VIDEO: Viktorija Čmilytė-Nielsen po susitikimo su Šeimų sąjūdžio atstovais: išgirdau pažadą, kad mitingas bus taikus

„Taip pat ir apie vakcinavimą kalba eina, apie tam tikrų profesijų darbuotojų vakcinavimą ir galimą darbdavio teisės atleisti nevakcinuotus darbuotojus atšaukimą. Taip pat buvo išsakytas nepasitikėjimas ministru A.Dulkiu.

Taigi, skirtingi yra reikalavimai ir skirtingo, aš sakyčiau, svorio ir netgi tematikos, kadangi dalis jų yra susiję visiškai ne su pandemija, o taip pat ir su žmogaus teisių klausimais, – tai su Stambulo konvencija, partneryste“, – nurodė Seimo pirmininkė.

Dalis reikalavimų prasilenkia su valdančiosios koalicijos įsipareigojimais savo rinkėjams.

„Dalis prasilenkia su valdančiosios koalicijos įsipareigojimais savo rinkėjams. Tačiau bet kokiu atveju tuos gautus lūkesčius, norus perduosiu valdančiosios koalicijos partneriams“, – komentavo V.Čmilytė-Nielsen.

Tikėjosi ne tik reikalavimų

Mitingą prie Seimo su šūkiais „STOP diktatūrai Lietuvoje“, „Sugrąžinkime Lietuvą tautai“, „Taip – Seimo paleidimui“ rugsėjo 10-ąją ketina rengti tie patys asmenys, kurie gegužę Vingio parke suorganizavo „Didįjį šeimos gynimo maršą“, taip pat – protestą prie Seimo birželį.

Planuojama, kad dabar rugsėjo 10-ąją vyksiančiame proteste dalyvaus nuo 7 iki 15 tūkst. žmonių.

V.Čmilytė-Nielsen Šeimų sąjūdžio atstovus susitikti lauke pakvietė, nes jie neketino išsiimti galimybių paso ar kito lygiaverčio dokumento. O nuo praėjusio pirmadienio tai turėti turi visi Seimo lankytojai ir svečiai.

Prieš susitikimą parlamento vadovė buvo sakiusi, kad iš vadinamųjų „maršininkų“ viliasi išgirsti ne tik reikalavimus.

Pasak jos, būtų naudinga, jeigu mitingo organizatoriai pasidalintų, kokių saugumo priemonių jie imsis būsimame renginyje, kad nepasikartotų buvusios riaušės.

Taip pat V.Čmilytė-Nielsen akcentavo, kad būtų gerai apsieiti ir be smurtą skatinančių simbolių.

„Yra ir dar vienas aspektas. Akivaizdu, kad išskirtinai tik kategoriški reikalavimai tinka mitinguose, bet tai – ne derybinė pozicija. O šiuo metu norint kažko pasiekti, ar sušvelninti sąlygas, kurios netenkina Šeimų sąjūdžio organizacijos, reikėtų būti pasiruošus kalbėtis. Ne tik reikalauti. Jeigu skirtingos pusės siekia susitarti, jos turi norėti tai padaryti“, – nurodė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų