Rusijos oligarcho tvaikas
Apie tūkstantį darbuotojų turėjusi „Lifosa“ netiesiogiai priklausė Rusijos oligarchui Andrejui Melničenkai.
Rusijai užpuolus Ukrainą, Europos Sąjunga jį kovo mėnesį įtraukė į sankcijų sąrašą, motyvuodama ryšiais su Kremliumi.
100 proc. „Lifosos“ akcijų priklauso Šveicarijoje registruotai „EuroChem Group“ (dabar „EuroChem Europe“). Pastarosios 90 proc. priklausė A.Melničenkos valdomai Kipro įmonei „AIM Capital“.
Likus dienai iki sankcijų įvedimo, A.Melničenka „EuroChem Group“ akcijas perleido savo žmonai Aleksandrai. Birželį ES sankcijas pritaikė ir žmonai.
Įsigaliojus sankcijoms, buvo įšaldytos „Lifosos“ sąskaitos, o balandžio 10-ąją įmonė veiklą sustabdė.
Gegužę bendrovė „Finance Guru“ buvo paskirta įmonės laikinuoju administratoriumi.
Rugpjūtį „Lifosos“ veikla buvo atnaujinta, tačiau ketvirtadienį įmonės generalinė direktorė Regvita Ivanovienė paskelbė, kad rugsėjo 13-15 dienomis gamyba vėl bus sustabdyta.
Įmonės vadovė tikina, kad veikla bus stabdoma dėl išaugusios dujų bei amoniako kainos ir užsitęsus „administracinėms procedūroms“ vertinant kitą galimą amoniako tiekėją.
Tačiau administratorius pasidalijo įtarimais, kad bendrovės veiklai trukdo ne tik objektyvios priežastys, bet ir spaudimas iš Rusijos.
Lietuvos žvalgyba teigia, kad laikinojo administratoriaus išdėstyta informacija jai yra žinoma. Kita vertus, kritikos sulaukia ir paties administratoriaus elgesys.
Spaudimas įmonės administracijai
LRT radijo verslo žurnalistas Marius Jokūbaitis teigia, kad pastangas keisti situaciją įmonėje sunkina oligarcho pėdsakas ir nusistovėjusi žaliavų grandinė.
„Nors dėl „Lifosos“ ateities, įvedus sankcijas naudos gavėjui A.Melničenkai, buvo bandyta padaryti daug, bet oligarcho tvaikas ir nusistovėjusi žaliavų grandinė, manau, kiša koją Kėdainių įmonei. Įmonei sunkiai sekasi rasti alternatyvių Rusijai žaliavos kelių, be to, likę klausimų ir dėl galutinio naudos gavėjo. Įvedus sankcijas, A.Melničenka kaip naudos gavėją paskyrė savo žmoną, taip į nepatogią padėtį pastatydamas ir „Lifosą“, – 15min sakė padėtį įmonėje sekantis žurnalistas.
Pasak M.Jokūbaičio, A.Melničenkai, kuris iki karo gyveno Šveicarijoje, o dabar priverstas būti Rusijoje, sunkiai sekasi įtikinėti, kad su V.Putinu jo beveik niekas nesiejo.
„Kai Rusijos prezidentas šiais metas sukvietė artimiausius oligarchus paaiškinti, kas vyksta su šalies ekonomika – A.Melničenka buvo tarp jų. Sunku įsivaizduoti, kad tokios chemijos imperijos sukūrimas Rusijoje nebūtų palaimintas Rusijos valdžios“, – teigia verslo žurnalistas.
Įmonės laikinasis administratorius teigia, kad įmonės vadovybės veikloje matomas Rusijos šešėlis.
Administratoriaus įgaliotas asmuo Rimvydas Vaštakas apie situaciją ketvirtadienį informavo Finansų, Užsienio reikalų ministerijas, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą, Valstybės saugumo departamentą ir Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Lauryną Kasčiūną.
Rašte, kurio kopiją gavo 15min, administratorius teigia, kad įmonės vadovybės duomenys apie amoniako tiekimą iš Rusijos sukėlė daug abejonių.