2017 09 28 /11:27

„Mato reforma“ pradėta: vaikų teisių apsaugos skyriai bus centralizuoti ir budės visą parą

Ketvirtadienį Seimas priėmė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą, gavusį „Mato reformos“ vardą. Pagal jį kitų metų liepą bus centralizuojama vaiko teisių apsaugos sistema ir bus sugriežtinti vaikų priežiūros reikalavimai tėvams. Bet kokį smurtą prieš mažamečius Seimas jau yra uždraudęs nuo vasario, o įsigaliojus ketvirtadienį priimtam įstatymui vaikų iki šešerių metų nebebus galima palikti vienų.
Akcijos „Žvakė už kiekvieną vaiką“ akimirka
Akcijos „Žvakė už kiekvieną vaiką“ akimirka / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Įstatymą Seimas ketvirtadienį priėmė labai greitai ir beveik be jokių diskusijų. Už įstatymą balsavo šimtas Seimo, prieš nebalsavo niekas, susilaikė vienintelė Aušra Maldeikienė.

Po įstatymo priėmimo Seimo nariai pasidžiaugė, kad šis įstatymas pagaliau priimtas.

„Keturiolika metų dirbau, kad įvyktų ši reforma. (...) Pagaliau šis įstatymas nuo gaisrų gesinimo leis pereiti į aktyvią pagalbą, kad pagaliau turėtume aktyvią vaiko ir šeimos politiką, kuri yra skirta padėti ir pamatyti, kad tos pagalbos reikia“, – teigė Dovilė Šakalienė.

Ji tikino, kad dabar svarbu bus reformai būtinas lėšas – daugiau nei 8 mln. eurų – numatyti ateinančių metų biudžete.

Konservatorius Mykolas Majauskas taip pat kvietė atidžiai stebėti įstatymo įgyvendinimą.

„Šis teisės aktas nesibaigia. Mes turime labai rimtai prižiūrėti jo įgyvendinimą, nes dirba tie patys žmonės tose pačiose vietose su beveik tuo pačiu finansavimu“, – sakė jis.

Svarbiausias priimto įstatymo aspektas – vaiko teisių apsaugos skyrių centralizacija. Tai reiškia, kad nuo šiol jie bus ne savivaldybių, o Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos padaliniais ir dirbs visą parą.

Taip pat įstatyme numatyti du grėsmės vaikui lygiai ir apibrėžiama, kad vaikai iš šeimos gali būti paimami tik kritiniu atveju. Be to, po įstatymo įsigaliojimo dėl vaiko laikinosios globos nustatymo spręs tik teismai, į kuriuos specialistai privalės kreiptis per tris dienas.

Visais atvejais bus privaloma per 7 dienas surinkti visą informaciją apie vaiką ir šeimą iš visų susijusių įstaigų ir asmenų ir sukviesti juos bendram darbui.

Šešiamečių nebegalima palikti vienų

Įstatyme taip pat griežčiau apibrėžiama, ką tėvai turi suteikti vaikams, kad užtikrintų jų gerovę, numatomos ir vaikų pareigos.

Tarp tėvų pareigų numatoma prievolė rūpintis vaiko auklėjimu, tinkamai jį prižiūrėti, materialiai išlaikyti ir sudaryti sąlygas vaikui augti, vystytis, tobulėti. Taip pat, prieš priimant bet kokį su vaiku susijusį sprendimą, išklausyti vaiko nuomonės. Įstatyme atsirado ir nauja nuostata, draudžianti vaikus iki 6 metų amžiaus palikti be priežiūros.

„Vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą pasirūpina, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros“, – numatyta įstatyme.

Savo ruožtu vaikams numatomos pareigos gerbti tėvus ir tausoti jų nuosavybę, gerbti kitus žmones ir nepažeisti jų teisių, laikytis elgesio normų buityje, švietimo, kitose įstaigose, viešosiose vietose, tausoti kultūros, istorijos vertybes, gamtą, kitų asmenų nuosavybę, atlikti kitas pareigas, numatytas Švietimo įstatyme, kituose teisės aktuose.

Vaiko teisių apsaugos sistemos reforma pradėta kurti šiemet vasarį, po to, kai šeimoje buvo nužudytas ketverių metų berniukas Matas. Tuomet Seimo narė D.Šakalienė su kolegomis parengė pirminį pertvarkos projektą ir jam Seime buvo pritarta po pateikimo. Vasarį Socialinės apsaugos ir darbo ministras kalbėjo, kad reforma gali būti įgyvendinta iki liepos mėnesio, tačiau to padaryti nepavyko.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų