Šį savaitgalį Vilniaus Greitosios medicinos pagalbos stoties medikams apkartino bent keli itin nemalonūs incidentai.
Vienas spardė įrangą, kitas – medikę
Šeštadienį medikai iš psichiatrinės ligoninės į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę (RVUL) Lazdynuose vežė, kaip įtariama, neblaivų vyrą, kuris simuliavo epilepsijos priepuolį. Pakeliui į ligoninę jis ėmė spardyti medicininę įrangą, koneveikti ir grasinti medikams. Šiems teko sustoti ir prašyti policijos pagalbos.
Sekmadienį nukentėjo ne tik greitosios medicinos pagalbos automobilyje esanti įranga, bet ir medikė. Nusižudyti bandęs vyras, kuriam RVUL buvo suteikta pagalba, gabentas į Naujojoje Vilnioje esančią Respublikinę Vilniaus psichiatrijos ligoninę. Pacientas buvo pririštas prie gulto, tačiau išsivadavo ir puolė medikę. Suspardytai moteriai prireikė gydytojų pagalbos, bet rimtesnių sužalojimų ji išvengė, gydosi ambulatoriškai.
Prieš Naujuosius metus agresyvus paauglys puolė greitosios pagalbos medikę, o ją gynusiam vairuotojui sulaužė koją.
Budrumo reikia dar daugiau
Tokių istorijų – ne viena. Kaip 15min sakė Vilniaus Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Tadeušas Rodzas, jo įstaigos medikams nuolat tenka susidurti su agresyviais, piktais pacientais, kurie užgaulioja, o kartais griebiasi ir fizinio smurto.
Stengiamasi ekipažų nariams suteikti galimybių apsiginti, tačiau pagalbą teikiantys medikai dažniausiai užklumpami netikėtai ir nepasinaudoja dujų balionėliais, kuriuos automobiliuose turi.
„Patys medikai turi būti budresni. Mes turime tai, ko gal neturi kitos greitosios, – mes turime pagalbinių darbuotojų, kurie pagal sveikatos ministro įsakymą nėra privalomi, bet mes juos išlaikome. Ir vienoje, ir kitoje brigadoje pagalbiniai darbuotojai buvo, tiesiog buvo netikėta, kad tie ligoniai taip pasielgs. Gal reikėjo stebėti juos, kad taip nenutiktų. Kiekvienoje mašinoje mes turime ir specialiųjų priemonių – dujų balionėlių. Bet situacija būna tokia netikėta, kad nepanaudoja jų“, – po savaitgalio incidentų kalbėjo T.Rodzas.
Jis pripažino, kad medikai kartais bando gražiuoju tartis ir dėl aplinkinių reakcijos – esą pasitaiko, kad koks nors praeivis puola filmuoti situaciją ir vėliau komentuoja, kad medikai pacientą puola, o ne gydo.
Kviečia policiją
Kiekvienoje mašinoje mes turime ir specialiųjų priemonių – dujų balionėlių. Bet situacija būna tokia netikėta, kad nepanaudoja jų, – sakė T.Rodzas.
„Kviečiame policiją, yra racijose pavojaus signalo mygtukai, kurį paspaudus net kalbėti nereikia – dispečerė mato įvykio vietą, kur reikia siųsti policijos ekipažą“, – tikino direktorius.
T.Rodzas sako, kad pastaruoju metu tokių nemalonių susidūrimų padaugėjo – apie vienus sužino visuomenė, apie kitus nutylima, nes medikai sugeba susitvarkyti su agresyviais pacientais. Už sugadintą aparatūrą šiems žmonėms pateikiamos sąskaitos.
Medikams, nukentėjusiems darbo metu, visiškai apmokamas nedarbingumo laikas. Jiems taip pat priklauso draudimo išmokos, kadangi visi Greitosios medicinos pagalbos stoties darbuotojai apdraudžiami. „Visiškai apsisaugoti nuo tokių užpuolimų, deja, neįmanoma“, – konstatavo Greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius.