„Šią savaitę 100 respiratorių buvo perduoti medikei, kuri turėjo juos perduoti Respublikinei Vilniaus psichiatrijos ligoninei. Vakar mūsų stebėjimo tinkle pasirodė informacija, jog ji pardavinėja tokio tipo priemones po 10 eurų. Vienas iš kontrolės darbuotojų susisiekė su ja, sutarė dėl kainos ir paprašė nuotraukos. Gavęs nuotrauką palygino su mūsų sandėlio nuotraukoms, įsitikino, kad atitinka ne tik vizualiai, bet ir serijos numeriai“, – feisbuke rašė A.Tapinas.
Feisbuko įraše jis pateikė ir susirašinėjimo žinutes su medike (vardas ir pavardė redakcijai žinoma, bet neskelbiama).
Anot jo, tada jau kreipėsi į ją Kontrolės tarnybos vardu, duodami šansą dar paaiškinti, bet atsakymo nebesulaukė.
„Nesmagu ne tik dėl paties fakto, bet ir dėlto, kad dar labiau turėsime griežtinti patikrą, kuri ir dabar jau buvo nemaža – nesakysiu, kiek žmonių tikrina skelbimų portalus, feisbuko grupes, kur perkama ir parduodama, bet jų tikrai nemažai, o dabar bus dar daugiau. Ir medicinos įstaigoms teks susitaikyti su mūsų skambučiais“, – dėstė žurnalistas.
„Aš suprantu, kad kai kur galėjo būti tokia kultūra, kad kas valstybės, tai kaip ir visų, o kas nukrito nuo stalo, tai mano, bet su mūsų priemonėmis, pirktomis už žmonių pinigus, taip nebus. Nevogsit jų. O jeigu savinatės, nenustebkit, kad atsidursite dėmesio centre“, – pridūrė A.Tapinas.
Jis taip pat rašė, kad kalbėjo telefonu su minėta medike, kuri reikalavo pašalinti įrašus. Ji patvirtino, kad susirašinėjimai yra tikri, tačiau tikino, kad nė vienos kaukės nepardavė. Be to, dėl šio incidento bus registruojamas pareiškimas e.policijoje.
Penktadienį vakare A.Tapinas feisbuke paskelbė medikės ir jos šeimos atsiprašymą:
„Grėsmės akivaizdoje mūsų poelgiai būna keisti ir kartais nesuprantami mums patiems. Negaliu paaiškinti, kodėl nusprendžiau 20 kaukių pasilikti sau. Galvojau ir apie save, ir apie draugus medikus. Nė vienos iš jų nepardaviau, visos jos pasiekė ligoninę ir skyrių, kurį ir turėjo pasiekti. Labai atsiprašau visų, laikas, kurį gyvename – sudėtingas, turime jį ištverti. Stengsiuosi daryti viską, ką galiu, kovodama su virusu. O pamokas išmoksiu“, – atsiprašo medikė.
Ligoninės vadovas: negrasinkite, nežeminkite medikės
Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės vadovas Arūnas Germanavičius išplatino kreipimąsi į visuomenę. Jis apgailestauja, kad medikė piktnaudžiavo, tačiau prašo nerengti linčo teismo.
„Matydami personalo entuziazmą ieškant papildomos paramos, leidome įsitraukti jiems į šiuos procesus – labai gaila kad atsirado norinčių tokia galimybe papiktnaudžiauti. Pabrėžiame, kad branginame kiekvieną gautą pagalbos priemonę, ligoninėje vedame detalią jų apskaitą. Situacija dėl 20-ties iš 100 mūsų nepasiekusių respiratorių mums žinoma, su rezidente apie tai kalbamės, imsimės ir oficialių, atsakomybes lemsiančių veiksmų“, – sakė A.Germanavičius.
Jis prašo būti supratingiems medikei: negrasinti, nežeminti viešai, komentaruose, jo socialiniuose profliuose.
„Tikime, kad savo pamoką minimas asmuo jau labai skaudžiai išmoko, visa kitą spręs atsakingos susijusios institucijos (taip pat ir mūsų įstaiga), atsakomybė nebus pamiršta. Savo ruožtu, kaip psichiatrijos paslaugas teikianti ligoninė, mes esame pasiruošę minimai rezidentei suteikti emocinę pagalbą. Tuo norime atkreipti dėmesį ne tik į šią problemą, bet ir į medikų savijautą pandemijos kontekste apskritai“, – dėstė A.Germanavičius.
Premjeras prašo nesusivilioti perpardavinėtojais
S.Skvernelis feisbuke rašė, kad A.Tapino paviešintas atvejis akivaizdžiai parodė, jog privalome atidžiai stebėti ir gydymo įstaigas, kuriose dirbantiems medikams tiek valstybė, tiek visuomeniniai judėjimai bei iniciatyvos tiekia apsaugos priemones. Todėl paprašyta vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašūnienės, kad policija ir kitos atsakingos struktūros itin atidžiai stebėtų, užkardytų, o prireikus griežtai baustų asmenis, „niekšiškai siekiančius pasinaudoti pandemijos situacija“.
„Visų pirma kalbu apie tuos, kurie siūlo pirkti kaukes, respiratorius ir kitas apsaugos priemones už trigubą ar penkiagubą kainą. Panašiai elgiasi ir veikėjai, peršantys dezinfekcinį skystį. Jau atsirado gudročių, siūlančių įsigyti „greituosius COVID – 19 testus“, – rašė premjeras.
Anot jo, aferistų visais laikais buvo ir bus, ypač kriziniais laikotarpiais. Todėl jis prašo gyventojų nesusivilioti jų gundymais.
„Parduotuvių ir vaistinių lentynos palaipsniui pildosi dezinfekciniu skysčiu. Primenu, jog Ekonomikos ir inovacijų ministerijai jau duotas pavedimas užtikrinti, kad tiek skysčiai, o svarbiausia – kaukės bei kitos apsaugos priemonės būtų prieinamos visiems Lietuvos gyventojams. Dar šiek tiek kantrybės, visa tai bus laisvai prieinama. Nepirkite iš lupikautojų, nesuteikite jiems galimybės lobti Jūsų sąskaita, o apie galimai nesąžiningai veiklą nedelsiant praneškite policijai arba FNTT“, –dėstė premjeras.
„Sunku patikėti, bet net tarp medikų gali atsirasti vienas kitas (tikiuosi, jog tik tiek) nesąžiningas asmuo, kuris savinasi gydytojams skirtus daiktus ir prekiauja jais internete... Esu tikras, jog tiek išaiškinti, tiek užkardyti tokius atvejus geriausiai padės pilietinis aktyvumas, sąmoningumas ir viešumas. Ačiū tiems, kurie tai daro“, – pridūrė premjeras.