„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 11 26

Medikų kyšininkavimo byla: pinigus už pacientui įsiūlytą injekciją gydytojai pasidalindavo su „Valentis Pharma“ darbuotojais

Trečiadienį prokuratūra paskelbė pagaliau baigusi ikiteisminį tyrimą, kuriame dešimtys medikų įtariami gavę kyšių iš farmacijos bendrovės. Per beveik šešerius metus, kol truko tyrimas, dalis iš „Valentis Pharma“ vadybininkų kyšius gavusių medikų prisipažino ir jų bylos baigėsi baudžiamaisiais įsakymais. Šių bylų medžiaga rodo, kad gydytojai iš „Valentis Pharma“ vadybininkų gaudavo sąnariams skirtus preparatus ir juos įsiūlydavo pacientams. Dalį pinigų medikai pasilikdavo sau, dalis tekdavo farmacijos įmonei.
Grynieji eurai
Grynieji eurai / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

Apie nustatytą korupcinę schemą, kurioje dalyvavo farmacijos kompanija ir dešimtys gydytojų Lietuvoje, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) pranešė dar 2015 metų vasarį.

Netruko paaiškėti, kad kalbama apie bendrovę „Valentis Pharma“. Tuomet pranešta, kad STT pareigūnai sulaikė 11 įmonės darbuotojų Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje.

Trečiadienį pagaliau baigto ikiteisminio tyrimo proga prokuratūra paskelbė, kad iš 138 įtariamųjų šioje byloje – 124 medikai, 13 farmacijos įmonės darbuotojų ir vadovų, įtarimai pareikšti ir farmacijos bendrovei kaip juridiniam asmeniui.

Visų jų kaltė bus įrodinėjama teisme.

„Valentis Pharma“ nuotr./„Valentis Pharma“ vaistų gamykla Vilniuje
„Valentis Pharma“ nuotr./„Valentis Pharma“ vaistų gamykla Vilniuje

80 gydytojų ir 5 farmacijos įmonės darbuotojai, anot prokuratūros, jau pripažino kaltę, tad procesiniai sprendimai jų atžvilgiu jau priimti.

Apie tai, kokio masto tai byla, byloja ir kyšių suma – 74 tūkst. eurų.

Žinomą mediką parklupdė 63,71 eurų kyšis

2017 metų vasario 15 dieną Vilniaus miesto apylinkės teismo teisėja Rasa Paužaitė baudžiamuoju įsakymu baigė ortopedo-traumatologo bylą.

Viešai prieinamoje teismo medžiagoje rašoma, kad traumatologas su „Valentis Pharma“ vadybininke sutarė, jog jis pacientams rekomenduos medicinos prietaisą sąnariams „Versan Fluid“.

Už vieną į sąnarius suleistą dozę medikas sutiko gauti 55 tuomečius litus (beveik 16 eurų).

Pareigūnai nustatė, kad medikas vienai pacientei pardavė preparato už 500 Lt (144,81 Eur.), iš kurių sau pasiliko 220 Lt (63,71 Eur), o pričiuptas savo kaltę pripažino visiškai.

Preparatu teigė gydęs uošvienę

Medikas pareigūnams pasakojo, kad su „Valentis Pharma“ vadybininke kartais susiskambindavo, ji jam pristatydavo įmonės produktus.

Jis tikino įsigijęs 20 vienetų „Versan Fluid“.

Gydytojas neneigė preparatą leidęs aukščiau minėtai pacientei, tačiau likusius tvirtino per kelis kartus suleidęs savo uošvienei, iš kurios jokių pinigų neėmė.

Beje, šių injekcijų į ligos istoriją jis neįrašė.

„Dėl padaryto nusikaltimo labai gailisi“, – konstatuojama teismo dokumentuose.

Iš jų matyti, kad pareigūnai klausėsi mediko ir farmacijos atstovės pokalbių telefonu.

Vieno tokio pokalbio metu medikas jai prisipažino „viską jau kaip ir išeikvojęs“

Vieno tokio pokalbio metu medikas jai prisipažino „viską jau kaip ir išeikvojęs“, tad vadybininkė pasisiūlė užsukti, į ką medikas atsakė, kad nors ir šiandien.

Teismas konstatavo, kad mediko kaltė – visiškai įrodyta, jam skirta bauda.

„Mergaitės, dabar bus taip“

„Valentis Pharma“ vadybininkė apklausoje nurodė, kad į jos pareigas įėjo medikų ir vaistininkų supažindinimas su farmacijos bendrovės produkcija.

„Ji gavo nurodymą domėtis, ar yra potencialas šiam produktui, o domėtis reiškia tai, kad einant pas gydytojus ir vaistininkus reikia klausti, ar yra pacientai, kurie domisi injekcijomis hialurono rūgštimi.

Ji sužinojo, kad paklausa yra, ir žmonės šiomis injekcijomis domisi. Produkto platinimas vyko dviem etapais: per vaistines ir per gydytojus. Platinimas per gydytojus Vilniaus regione vykdavo taip, kad lankantis pas gydytoją yra paliekamas produktas, kartais vienas, kartais du produktai, o tuomet, kai produktas būdavo suleidžiamas, ji atvykdavo pas gydytoją ir pasiimdavo pinigus už suleistą produktą“, – teigiama teismui pateiktame vadybininkės liudijime.

Mergaitės, dabar bus taip, kad viena ampulė „Versan Fluid“ bus parduodama už 150 litų

Ji liudijo iš tiesioginės savo vadovės girdėjusi štai ką: „Mergaitės, dabar bus taip, kad viena ampulė „Versan Fluid“ bus parduodama už 150 litų, iš kurių į įmonės buhalterijos kasą reikės grąžinti 75 litus (21,74 Eur), o 75 litai lieka gydytojui už tai, kad jis suleido mūsų platinamą vaistą pacientui“.

Anot vadybininkės, jei žmogus preparato ampulę perka vaistinėje, o gydytojas suleidžia, medikas jai atiduoda suleisto preparato šaknelę, o ji palieka voką su 75 litais.

Tai ji vadino atlygiu gydytojui už suleistą preparatą.

Mediku pasitikėjo, bet preparatas nepadėjo

Baudžiamuoju įsakymu 2017 metų balandį baigėsi dar viena byla, kurioje, kaip galima būtų spręsti iš inicialų, figūravo ta pati vadybininkė, bet jau kitas medikas.

Jis už vieną suleistą preparato „Versan Fluid“ dozę gaudavo 80,00 Lt (23,18 Eur), o už „Versan Fluid Uno“ – 355 litų (102,81 Eur).

Taip dirbdamas jis gavo 12 090 litų (3507,12 Eur) kyšį. Bylos duomenimis, kyšio dydžio kaltinamasis neginčijo.

Pats medikas teismui aiškino, kad pacientams jis rekomenduodavo arba suleisdavo preparatus dirbdamas dienos chirurgijos centre.

Jo pareigūnams papasakota istorija mažai kuo skyrėsi nuo ankstesniosios: „Valentis Pharma“ vadybininkė jam pristatė produktus ir pasiūlė dalį pinigų už juos pasilikti.

Ampules kaltinamasis teigė pats asmeniškai parduodavęs savo kabinete ir visiems pacientams taikęs tą pačią kainą. Dalį pinigų medikas teigė pasilikęs sau, kitą dalį, kiek sutarta, atiduodavęs farmacijos bendrovės atstovei. Apskaitos medikas teigė nevedęs.

Ji gydytoją vertino kaip labai gerą specialistą, todėl jo patarimu susileisti jo siūlomą preparatą neabejojo.

Kaip liudytoja apklausta pacientė pareigūnams pasakojo į mediką kreipusis dėl kelio sąnario skausmo. Jai gydytojas pasiūlė suleisti „Valentis Pharma“ gaminamą preparatą už 100 Lt (28,9 Eur).

„Ji gydytoją vertino kaip labai gerą specialistą, todėl jo patarimu susileisti jo siūlomą preparatą neabejojo. Ji ieškojo pagalbos, nes jai labai skaudėjo kelio sąnarį, o gydytojas jai jokios kitos pagalbos, išskyrus preparato suleidimą į sąnarį, nesiūlė“, – teigiama teismo dokumentuose.

„Fotolia“ nuotr./Kelio sąnario skausmas
„Fotolia“ nuotr./Kelio sąnario skausmas

Moteris gavo injekciją, tačiau daugiau preparato nebesileido, nes jis visiškai nepadėjo ir kelio skausmas nedingo.

Ampules imdavo iš gamyklos

Vadybininkė teismui pasakojo, kad „Versan Fluid“ ampules ji paimdavo iš „Valentis“ gamyklos. Preparatas, anot jos, buvo gaminamas Šveicarijoje, o Lietuvoje tik supakuojamas į pakuotes.

Paimdama ampules ji pasirašydavo sandėlininkui, o jas pardavusi atsiskaitydavo savo tiesioginei vadovei.

Apklausiama vadybininkė nemažai dalykų aiškino nežinanti.

Pavyzdžiui, paklausta, kaip buhalterijoje būdavo įforminami pinigai, skirti atsiskaityti su gydytojais, kurie suleisdavo „Versan Fluid“ pirktus vaistinėje, įtariamoji nurodė, kad gaudama pinigus buhalterijoje ji pasirašydavo dokumentą, tačiau koks tai būdavo dokumentas, ji nežino.

Vietoje pinigų – konferencija užsienyje

Beje, ji liudijo, kad su medikais būdavo atsiskaitoma ne tik pinigais, pavyzdžiui, 2015 gegužę vienam medikui buvo pasiūlyta vietoj pinigų vykti į Prahoje vykusią konferenciją.

„Jeigu gydytojas pageidauja, tai už suleistus 12 vnt. „Versan Fluid Uno“ bus nemokama kelionė, viešbutis, registracija į konferenciją. Iki galo, ar gydytojas Š. vyks į konferenciją, sutarta nebuvo, tačiau rezervacija į konferenciją gydytojui Š. buvo rezervuota iš anksto“, – teigiama teismo dokumentuose.

Vadybininkė pareigūnams aiškino, kad nekūrė kompanijos taisyklių, o darė tai, ką nurodė tiesioginė vadovė. Ši vadovė, anot bendrovės darbuotojos, ir nustatė įkainius.

„Buvo akcentuojama, kad tai pinigai daktarui už darbą. Pinigus paimdavo iš buhalterijos pagal kasos orderius. Nebuvo nurodyta, kam. Po to atsiskaito grąžindama šakneles. Pinigus dažniausia paduodavo vokelyje. Ji pati vesdavo apskaitą pagal skaičiuokles, kurias sugalvojo vadovai“, – nurodoma jos liudijime.

Vadybininkės teigimu, pasitaikydavo, kada gydytojai patys jai skambindavo, kad informuotų, jog gautus preparato kiekius jau sunaudojo, ir prašydavo papildymo.

Kartais preparatai būdavo dovanojami, tai būdavo nurašoma reklamos išlaidoms. Beje, ji paliudijo, kad įmonė turėjo apskaitininkę, kurios pagrindinė funkcija buvo paimti iš vadybininkų pinigus, surinktus iš gydytojų – konkrečių gydytojų pavardžių paduodant pinigus nurodyti nereikėdavo.

„Esmė buvo pats faktas – tiek išvežta, tiek ir parvežta“, – paaiškino ji.

Beje, vadybininkė liudijo, kad nuo medikams pristatyto injekcijų skaičiaus jos atlyginimas nepriklausė, ji uždirbdavo 2,7 tūkst. Lt (beveik 782 eurus) algos.

Apie tai, kaip dirbs, ji pasakojo sužinojusi vieno susirinkimo metu, kur buvo paaiškinta, kad preparatą gydytojams vadybininkai parduos po 70 Lt – toks tiesioginis jų darbas, o iš gydytojų vėliau surinks po 70 Lt.

„Prokurorui paklausus, ar pacientui tai kainavo 150 Lt, įtariamoji atsakė, jog būdavo, kad daktaras duodavo jos vizitinę pacientui, todėl tiesiogiai pacientui kaina buvo 150 Lt, daktarui – 70 Lt“, – teigiama bylos medžiagoje.

Farmacijos įmonės darbuotoja teismą tikino tikėjusi, kad viskas, ką daro, yra teisėta.

Prokurorui paklausus, kaip ji suvokė savo veiksmus, kai nešė daktarui vokelius su pinigais, įtariamoji atsakė, kad tai buvo jos tiesioginės pareigos, ji stengėsi nesigilinti į tai, be to, atlyginimą pati gaudavusi per banką.

Sustabdė veiklą regionuose

Didelį smūgį reputacijai patyrusi „Valentis Pharma“ 2015 metų kovo mėnesį paskelbė stabdanti savo regioninių atstovų veiklą Lietuvoje.

„Atsižvelgdami į pritaikytus procesinius sprendimus mūsų kolegų atžvilgiu, esame priversti neribotam laikui stabdyti veiklą regionuose. Visuomet buvom ir toliau išliksime atviri visoms valstybės institucijoms, nepaisant ir patiriamų nuostolių. Nuo šiol visa bendrovės veikla bus vykdoma iš centrinio biuro, Kaune“, – pranešime spaudai aiškino tuometinis bendrovės vadovas Vaidotas Deveikis.

15min trečiadienį kreipėsi į „Valentis Pharma“ vadovybę prašydama komentaro, tačiau jo nesulaukė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs