„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2021 03 10

Melagiena melagienoje: „žurnalistė“ esą atskleidė „tiesą“ apie COVID-19

Sąmokslo teorijų, esą COVID-19 neegzistuoja, o medikai ir žiniasklaida nepagrįstai išpučia statistiką apie užsikrėtusius žmones, kūrėjai savo melui pagrįsti platina netikrus žurnalistų laiškus. Šį kartą melagienos centre atsidūrė portalas „Delfi“ – tariamai jo žurnalistė atskleidė, kaip esą manipuliuojama informacija.
Medikai vienoje Talino ligoninėje
Medikai / Postimees Grupp/Scanpix Baltics nuotr.

Portalo vyriausioji redaktorė Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė, komentuodama socialiniame tinkle „Facebook“ platinamą nežinia kieno sukurptą „laišką“, jį pavadino „tikra melagiena“.

„Tai yra visiškai nieko bendra su realybe neturintys teiginiai arba puikus tikros melagienos pavyzdys.

Socialinių tinklų vartotojams patarčiau labai atidžiai rinktis informacijos šaltinius ir netikėti viskuo, kuo dalinasi nepatikimi šaltiniai“, – portalui 15min sakė ji.

Domanto Pipo / Delfi nuotr./„Delfi“ vyr. redaktorė Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė
Domanto Pipo / Delfi nuotr./„Delfi“ vyr. redaktorė Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė

Pirmas įrašas apie tariamą laišką pasirodė kovo 6-ąją su prierašu „Prabilo Delfyje dirbanti žurnalistė“.

Savo vardo nenurodžiusi „žurnalistė“ esą pasakoja, kaip dirbama per pandemiją – „prisidengiant korona, vykdomi nusikaltimai prieš žmoniją“.

„Drąsiai galiu patikinti, kad jokio viruso nėra. Mes Delfio redakcijoje ne tik nesilaikome atstumo, bet ir jokių kaukių nedėvime. Kodėl? Nes viruso nėra!“

Mintį šiam teiginiui greičiausiai pamėtėjo šiomis dienomis internete paskelbtas vaizdo įrašas iš „Delfi“ redakcijos, kuriame buvo užfiksuoti redakcijoje kaukių nedėvintys darbuotojai.

Prabilti esą privertė sąžinė: „Graužiuosi dėl tūkstančių mirčių, kurių gyvybės užgeso papirktų žurnalistų ir medikų dėka. Mano žiniomis, Delfis iš Sorošo fondo gavo 25 milijonus eurų.“ Dėl to esą 5 kartus padidėjo alga.

Tariamo laiško autorė aiškina su kolegomis gavusi „įsakymus, kad rašytume, kaip sunkiai dirba medikai, turėjome važiuoti į ligonines, repetavome su aktoriais dramatiškas scenas ir šitaip prisidėjome prie žmonių bauginimo“.

Ji teigia žinojusi, kad ligoninėse „daugiau nei 90 proc. skyrių yra visiškai tušti, nes toks įsakymas – tiesiog negydyti, nes reikėjo daug mirčių statistikai iškreipti“.

Informaciją, esą ligoninės tuščios, todėl informacija apie sergančiuosius COVID-19 – išgalvota, dar pernai ėmė skleisti „Qanon“ sąmokslo teorijos šalininkai.

Rudenį šio mito šalininkai šmirinėjo ir po mūsų šalies ligonines.

Anksčiau melagienas kūrė pagal 15min

Pirmadienį tuo pačiu „laišku“, tik jau kaip socialiniame tinkle „Facebook“ atsiųsta žinute, pasidalijo kitas asmuo. Jis, be kita ko, pareiškė prašąs Valstybės saugumo departamento (pridėdamas grotažymę su santrumpa VSD) ištirti ryšius su filantropo George’u Sorosu ir jo fondais.

Taip pat – įvertinti grėsmes skleidžiant propagandą iš įvairių kanalų visomis temomis, pradedant „propagandine ir žalinga LGBT ideologija, kuri naikina šalį iš vidaus“, tiek nepatikrintų eksperimentinių vakcinų reklamavimą ir propagavimą.

Suklastota 15min antraštė
Suklastota 15min antraštė

Tai – jau ne pirmas atvejis, kai melagienų kūrėjų taikiniu tampa Lietuvos žiniasklaidos priemonės.

Praėjusių metų pabaigoje „Facebook“ pasirodė tariamai 15min publikuotos naujienos. Nors net ne specialistui buvo matyti, kad portalo titulinio puslapio nuotraukos yra pakeistos, žmonės aktyviai jomis dalijosi.

Buvo klastojamos ir „Delfi“ antraštės.

Patikimi šaltiniai

Informacinę erdvę stebinčių institucijų atstovai pataria nenaudoti socialinių tinklų kaip vienintelio informacijos šaltinio ir ypač skeptiškai vertinti bet kokią informaciją, skelbiamą komentaruose.

Raginama rinktis oficialių institucijų, patikimų žiniasklaidos priemonių duomenis bei akylai stebėti, iš kur atkeliauja informacija.

Oficialią informaciją apie COVID-19 pateikia Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), Statistikos departamentas, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC), Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC).

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“