Pastarosiomis dienomis feisbuke žaibo greičiu plinta tinklalapyje paranormal.lt paskelbta publikacija pavadinimu „Moksliškai įrodyta! Vakcina nuo gripo susilpnina imuninę sistemą ateinantiems metams“.
Nors nuoroda į publikaciją socialiniame tinkle pasirodė dar 2017 m. spalį, populiarumo tekstas sulaukė šią savaitę. Vien antradienį nuoroda pasidalinta per 1,1 tūkst. kartų.
Iškraipytos išvados
Kaip ir kiekviena sąmokslo teorija, paranormal.lt publikuotas tekstas pasakojimą pradeda krislu tiesos. Teiginys, kad Ohajo valstijos universiteto Wexner medicinos centras tyrė gripo vakcinos poveikį nėščioms moterims, – teisingas.
Tiesa čia ir baigiasi. Pavyzdžiui, publikacijoje teigiama, kad tyrimą atlikusi profesorė Lisa Christian padarė išvadą, kad nuo gripo paskiepyti žmonės „turi mažesnį atsaką ir silpnesnę imuninę sistemą artimiausiais metais“.
Tikėtina, kad moterų, kurios skiepijasi metai iš metų, didžiausias antikūnų atsakas bus žemesnis. Tačiau tyrimo duomenys rodo, kad tai neturi įtakos jų kūdikių apsaugai.
Tačiau L.Christian citata – iškraipyta, o tyrimo kontekstas – neatskleistas. Iš tiesų studiją atlikusi profesorė teigė, kad tyrimas atskleidė, jog reguliarus skiepų naudojimas nesumažina kūdikiui dėl skiepų tenkančios imuniteto apsaugos.
„Tikėtina, kad moterų, kurios skiepijasi metai iš metų, didžiausias antikūnų atsakas bus žemesnis. Tačiau tyrimo duomenys rodo, kad tai neturi įtakos jų kūdikių apsaugai“, – teigia tyrimo vadovė.
Daugiau informacijos apie skiepus nuo gripo galite rasti paspaudę čia arba čia.
Kitoje tyrimą atlikusios institucijos pateikiamo teksto eilutėje pabrėžiama, kad tai, jog ankstesnis skiepų naudojimas gali sumažinti šiųmetinės vakcinos poveikį, nereiškia, kad skiepai nėra efektyviausias būdas kovoti su gripo epidemija.
Tyrime kalbama apie sumažėjusią reakciją į vakciną, ne suprastėjusį imunitetą. Skiepas – treniruotė imuninei sistemai, kuri suteikia įgūdžius antikūnams, jei organizmui tektų kovoti su virusu.
Vakcinos negavusi imuninė sistema lieka be treniruotės, todėl gripo virusą pasitinka nepasiruošusi. Nėščiosioms tai gali reikšti persileidimą.
Abejotinos reputacijos šaltinis
Paranormal.lt informacijos šaltiniu nurodo tinklalapį naturalnews.com. Pastarasis garsėja sąmokslo teorijomis, nusistatymu prieš mokslą, raginimu smurtauti.
Dėl melagingų pareiškimų ir vartotojų taisyklių nesilaikymo tinklalapis buvo ne kartą pašalintas iš „Google“ paieškos sistemos, vaizdo įrašai buvo pašalinti iš „Youtube“ platformos. Šiemet dėl reklamos platinimo puslapį pašalino ir feisbukas.
Tikriausiai ne sutapimas, kad naturalnews.com galima įsigyti alternatyvios medicinos priemonių, kurių efektyvumas nėra įrodytas moksliniais tyrimais.
Verslo modelis, kuomet informacinė erdvė naudojama dezinformacijai, siekiant užsidirbti iš ja patikėjusių, nėra naujas. Pavyzdžiui, panašų verslo modelį naudoja tinklalapis „InfoWars“.
Skiepas – veiksmingiausia priemonė
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skiepus nuo gripo pripažįsta kaip veiksmingiausią gripo specifinę profilaktikos priemonę, apsaugančią žmones nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų. Nuo gripo rekomenduojama skiepytis kasmet rudens–žiemos mėnesiais būtent tam gripo sezonui skirtomis vakcinomis.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) pastebi, kad pakankamas imunitetas nuo gripo susidaro praėjus dviem savaitėms po skiepo. Nors skiepytis rekomenduojama dar iki gripo sezonui įsibėgėjant, teigiama, kad vakcinoms ne vėlu ir sausio–vasario mėnesiais, nes gripo sezonas tęsiasi iki gegužės.
ULAC informacija apie gripo atpažinimo, prevencijos ir gydymo būdus – čia.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programoje, kuria siekiama stabdyti melagingų naujienų plitimą socialiniame tinkle.