Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 11 26

A.Širinskienė nori prašyti dar daugiau laiko jau metus veikiančiai, bet mėnesį neposėdžiavusiai komisijai

Daugiau kaip mėnesį neposėdžiavusi laikinoji komisija, jau ilgiau nei metus tirianti galimą neteisėtą įtaką politikams ir valstybės tarnautojams, svarstys, ar pratęsti savo darbą ir išvadas pateikti vėliau, nei numatyta, sako komisijos bei Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė. Liberalas Eugenijus Gentvilas kategoriškai prieš.
Agnė Širinskienė
Agnė Širinskienė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Neseniai savo veiklą nutarė pratęsti tyrimą dėl parlamentarės Irinos Rozovos nuslėptų ryšių su Rusijos diplomatais atliekantis Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas. Panašu, tokių planų turi ir A.Širinskienės vadovaujama komisija.

„Matysim, komisija susirinks ir priims sprendimus. Mes ir frakcijoje, manau, diskutuosim, ir komisijoje, nes, tarkime, kai kuriuos dokumentus, kurių buvome iš prokuratūros užsiprašę, gavome tik šiandien (penktadienį – 15min). Reikėjo gerą mėnesį laukti“, – paaiškino ji.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ Posėdis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./ Posėdis

Veiklą jau kartą pratęsė

Komisija, anot jos, paprašė Generalinės prokuratūros pateikti duomenis apie „Klaipėdos naftą“ ir Visagino atominės elektrinės viešuosius pirkimus.

A.Širinskienės vadovaujama komisija darbą turėjo baigti gegužės 1-ąją, tačiau Seimas pratęsė jos veiklą iki gruodžio 15-osios. Kiek dar laiko reikės, kad komisijos nariai galėtų sukurpti tyrimo išvadas, A.Širinskienė teigė nežinanti.

Ar į planuojamus komisijos posėdžius atvyks naujų liudininkų?

„Kai paskaitysim dokumentus, tai ir nuspręsim. Mes ir buvom priėmę sprendimą dėl kelių epizodų, kad norime pirma pamatyti prokuratūros turimą informaciją ir paskui priimti sprendimus“, – nurodė Seimo narė.

Bent kartą į mėnesį posėdžiavusi komisija paskutinį sykį rinkosi spalio 16-ąją. Kodėl daugiau nei mėnesį posėdžiai nevyksta?

Nuo to spalio posėdžio, kai paprašėm medžiagos, ją gavome tik šiandien.

A.Širinskienė leido suprasti, kad be medžiagos iš Generalinės prokuratūros rinktis nebuvo ko. „Galit įsivaizduoti, kad nuo to spalio posėdžio, kai paprašėm medžiagos, ją gavome tik šiandien“, – sakė ji.

Svarbiausių atradimų neįvardijo

Klausiama, kas, jos nuomone, yra svarbiausia, ką komisijai pavyko išsiaiškinti, A.Širinskienė atsakyti atsisakė.

„Aš tikrai negaliu epizodų komentuoti, nes paskui mane apkaltins išankstine nuomone, kol nėra išvadų“, – teigė ji, bet nurodė, kad medžiagos parengti išvadoms užteks.

„Taip įsivaizduoju, kad bus medžiagos, jeigu vyksta apklausos ir yra dokumentai“, – dėstė komisijos pirmininkė.

Opozicionierius liberalas E.Gentvilas tam paprieštaravo – esą jei išvados ir bus, tai ne tokios, kurios atsakytų į komisijai iškeltus tikslus. Verslo subjektų ir kitų interesų grupių siekį paveikti politikų sprendimus turėjusi tirti komisija, anot jo, iki šiol nieko neišsiaiškino.

„Mano supratimu – nieko, išskyrus tai, kas viešojoje erdvėje parašyta, ir iš tos viešosios erdvės bando padaryti Seimo laikinosios tyrimo komisijos išvadas“, – teigė E.Gentvilas.

Kūrybiškos išvados

Jeigu nieko naujo neišsiaiškino, tai kaip komisija sukurps išvadas?

Ar jūs nežinote, kad Homo sapiens yra kūrybiškas gyvis?

„Ar jūs nežinote, kad Homo sapiens yra kūrybiškas gyvis? O Agnė Širinskienė – dar labiau. Ji yra virš Homo sapiens, ji yra antžmogis“, – kalbėjo E.Gentvilas ir teigė kuriantis alternatyvias išvadas.

„Mano išvados bus apie komisijos darbą, kadangi komisija netyrė verslo įtakos politiniams procesams“, – sakė jis.

E.Gentvilo įsitikinimu, ne tik kad nereikėtų pratęsti komisijos darbo laiko – ją reikėtų paleisti.

„Jos net gal ir nereikėjo kurti. [...] Aš ją vadinu budinčia vaistine, budinčia komisija – galbūt ką nors patampysime, kas mums nepatinka.

Šita komisija buvo sukurta pernai rugsėjo 25-ąją tam, kad būtų tiriama verslo įtaka politiniams sprendimams. Aš dar siūliau papildyti Rusijos įtaka. Rusijos – atmetė, dėl verslo įtakos negavo Saugumo departamento dokumentų, na, ir tada prasidėjo: tirsime Austėjos Landsbergienės mokyklą, tirs Roko Masiulio veiklą „Klaipėdos naftoje“, tirs Viktoro Pranckiečio veiklą santykiuose su Vyriausiąja tarnybinės etikos komisija (VTEK), Povilo Urbšio veiklą tuose santykiuose su VTEK ir taip toliau.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Eugenijus Gentvilas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Eugenijus Gentvilas

Taigi, atsiranda koks nors priešas, kurį reikia apdergti. A.Širinskienės komisija yra budinti, labai tinkama kokiam nors kieno nors apdergimui, tačiau ji nevykdo savo pirminės funkcijos, to, ką pavedė Seimas“, – dėstė politikas.

„Kategoriškai siūlau nepratęsti termino“, – pridūrė jis.

Posėdis nesuplanuotas

Nuo praėjusių metų spalio 10-osios posėdžiaujanti laikinoji tyrimo komisija aiškinosi galimą įtaką VTEK bei komisijos Prevencijos skyriaus vedėjo Mindaugo Siaurio atleidimo aplinkybes, kreipimosi į Konstitucinį Teismą dėl pensijų sistemos reformos ir konservatoriaus Gabrieliaus Landsbergio sutuoktinės Austėjos Landsbergienės vadovaujamos „Karalienės Mortos mokyklos“ sandorio su „BaltCap Infrastructure Fund“ aplinkybes.

Taip pat tyrė nepotizmo apraiškas prokuratūroje ir galimą prezidentūros įtaką jos veiklai, Visagino atominės elektrinės statybos ir „Klaipėdos naftos“ viešuosius pirkimus.

Šią savaitę komisija posėdžių neplanuoja.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai