2012 05 23

Meningokokine infekcija užsikrėtė aštuonmetė iš Panevėžio rajono

Pirmadienį iš Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų skyriaus pranešta apie meningokokine infekcija susirgusią 2004 m. gimusią Panevėžio rajono gyventoją, praneša Panevėžio visuomenės sveikatos centras.
Gydytojas
Gydytojas / Photos.com

Epidemiologinio tyrimo metu išsiaiškinta, kad š. m. gegužės 18 d. vakarą mergaitei pradėjo skaudėti galvą, pakilo temperatūra (39,5°C), o kitos dienos rytą ant veido ir kojų atsirado bėrimas. Mergaitė buvo paguldyta į „Respublikinę Panevėžio ligoninę Infekcinių ligų skyrių.

Centro specialistai apie meningokokinės infekcijos atvejį ir būtinas profilaktines priemones informavo mokyklos kolektyvą bei moksleivius, bendravusius su mergaite. Šešiems šeimos nariams, kurie turėjo artimą kontaktą su ligone, gydytojų paskirta chemoprofilaktika. Epidemiologinis tyrimas toliau tęsiamas.

Centro duomenimis 2011 metais Panevėžio apskrityje sergamumas meningokokine infekcija siekė 0,2 atvejo/10 000 gyventojų (užregistruoti 5 infekcijos atvejai). Meningokokinė infekcija buvo užregistruota Rokiškio ir Biržų rajone (atitinkamai 1 ir 0,3 atvejo/10 000 gyventojų) bei viršijo Lietuvos sergamumo šia infekcija rodiklius, kur sergamumas siekė 0,24 atvejo/10 000 gyventojų.

Šių metų vasarį ir balandį Panevėžio apskrityje buvo užregistruoti 2 meningokokinės infekcijos atvejai Biržų bei Pasvalio rajone.

Meningokokinė infekcija yra ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos yra žaibinis sepsis (kraujo užkrėtimas) ir pūlingas meningitas (galvos ir nugaros smegenų dangalų uždegimas). Ši infekcija plinta oro lašeliniu būdu, todėl imlūs asmenys gali užsikrėsti artimo kontakto metu per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Šią infekciją sukelia Neisseria meningitidis - gramneigiama bakterija. Minėta bakterija sukelia beveik pusę bakterinių meningitų. Išskiriama daugiau nei 13 jos tipų, tačiau labiausiai paplitę A, B, C, Y ir W135. Yra 3 pagrindinės meningokokinės infekcijos klinikinės formos: meningitas, meningokokcemija ir mišri forma. Joms būdingi įvairūs simptomai, tokie kaip karščiavimas, galvos ir raumenų skausmas, kaklo raumenų sustingimas, vėmimas bei odos bėrimas.

Patikimų meningokokinės infekcijos profilaktikos priemonių iki šiol nėra. Naudojamos dviejų tipų meningokokinės vakcinos, kurios apsaugo nuo A ir C arba nuo A, C, Y ir W tipų meningokokinės infekcijos, tačiau skiepyti galima tik vyresnius nei 2 metų amžiaus vaikus. Iki šiol nėra sukurta vakcina prieš meningokoką B. Skiepytis rekomenduojama visiems, keliaujantiems į egzotiškus kraštus, ypač Afriką, kur ši infekcija yra paplitusi. Saugantis nuo meningokokinės infekcijos, labai svarbu vengti artimo kontakto su užsikrėtusiu asmeniu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai