2020 04 07

Merai sutrikę dėl S.Skvernelio plano uždaryti miestus per Velykas: visų kelių neužtvers, bet kranų ir blokų jau dairosi

Premjeras Saulius Skvernelis pirmadienį paskelbė, kad Velykų savaitgalį bus ribojamas judėjimas į Lietuvos miestus ir miestelius. Taip siekiama sumažinti žmonių keliavimą ir apsisaugoti nuo koronaviruso plitimo. Trečiadienį bus nuspręsta, kaip tai bus daroma. Premjero patarėjas Giedrius Surplys pareiškė, kad į procesą įsitraukti turės ir savivaldybės. Tik pastarosios kol kas kraipo galvas ir teigia nežinančios, kaip reikės šį sumanymą įgyvendinti.
Saulius Skvernelis
Saulius Skvernelis / 15min nuotr.

Išsamaus sprendimo dar nėra

Kol kas nėra tiksliai žinoma, kaip bus įgyvendintas toks sumanymas. S.Skvernelis pateikė tik pačią idėją, kad taip siekiama paraginti žmones nevykti lankyti senelių, tėvų, kitų šeimos narių, nors ir esame jų pasiilgę.

„Geriausia, ką šiandien galime padaryti dėl jų ir dėl savęs pačių – nevažiuoti sveikinti ir lankyti jų per Velykas. Tam, kad būtų užtikrintas kuo mažesnis judėjimas, šiandien COVID-19 komitete nutarėme imtis papildomų priemonių. Šventinį savaitgalį bus ribojamas patekimas į visus šalies miestus ir miestelius. Tai užtikrins policijos pareigūnai, prireikus jie pasitelks karius, šaulius, policijos rėmėjus, kitus talkininkus. Į pagalbą kviesime savivaldybes, prašysime techniškai apriboti visus nebūtinus įvažiavimus į miestus ir miestelius“, – pirmadienį savo paskyroje feisbuke rašė S.Skvernelis.

Išimtys numatomos tik tiems, kurie vyksta, tarkim, dėl artimųjų, giminaičių mirties, sunkios ligos ar nelaimės, taip pat kai vykstama dėl būtinojo darbo atlikimo ar dėl būtinosios medicinos pagalbos suteikimo. Draudimas negalios ir tiems, kurie vyks į kitą nei savo gyvenamosios vietos savivaldybę, kurioje turi nekilnojamojo turto.

Anot G.Surplio, Visuomenės informavimo grupės vadovo, į pagalbą ketinama pasitelkti ne tik policiją, karius, šaulius ir t.t., bet ir savivaldybes, kurių bus prašoma ne tik užtikrinti budėjimą, bet ir galimą kai kurių kelių užtvėrimą.

„Jeigu nereikės to tilto susprogdinti“

Pačios savivaldybės kol kas tikslių planų neturi. Jų vadovai, su kuriais kalbėjosi 15min, kol kas kraipo galvas ir laukia daugiau nurodymų iš Vyriausybės.

Vilnius bus viena iš tų savivaldybių, kurioms teks didžiausi iššūkiai sulaikyti vilniečius mieste. Anot sostinės savivaldybės administracijos direktoriaus Povilo Poderskio, kol kas aiškumo, kaip teks įgyvendinti šį sumanymą ir koks bus savivaldybės vaidmuo, – mažai.

Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Ištuštėjęs Vilnius karantino metu
Valdo Kopūsto / 15min nuotr./Ištuštėjęs Vilnius karantino metu

„Mes suprantame, kad bus maždaug taip: pateikta idėja, ji nėra nei apgalvota, nei apmąstyta, kaip ir kas ją realiai įgyvendintų. Tada ateis, pvz., ketvirtadienio vakaras ir Valstybės ekstremalios situacijos operacijų centras (VESOC) priims sprendimą, kuriame lieps savivaldybėms jį įgyvendinti. Tai bet nelabai galime su tuo ką ir padaryti, ta situacija jau ne pirma tokia, kartais spėjame už Vyriausybę pagalvoti į priekį, kartais ne visai.

Šiuo atveju darbų su sveikatos sritimi yra nemažai, taip pat ir daug neatsakytų bei chaotiškai sprendžiamų Sveikatos apsaugos ministerijos klausimų, todėl esame nusprendę pereiti tą tiltą, kai iki jo prieisime, jeigu, aišku, nereikės to tilto susprogdinti“, – nelabai linksmai pajuokavo P.Poderskis.

Esame nusprendę pereiti tą tiltą, kai iki jo prieisime, jeigu, aišku, nereikės to tilto susprogdinti, – sakė P.Poderskis.

Laukia Vyriausybės apsisprendimo

Nemažiau sutrikę ir nedidelių savivaldybių merai. Kaišiadorių rajono meras Vytenis Tomkus sako laukiantis išsamesnės informacijos, nes pagal pirmus pranešimus jam susidarė įspūdis, kad pirmiausia kalba eina apie didžiuosius miestus ir ribojimus, ketinama pasitelkti Karo policiją.

„Jeigu gausime nurodymus, kurie turi būti pateikti dokumentais, reikėtų svarstyti ir greičiausia tektų pasitelkti policiją“, – svarstė meras. Jo teigimu, į patį Kaišiadorių miestą galbūt ir nėra tiek daug įvažiavimų, tačiau kalba eina ir apie kitas rajono vietoves, tarkim, prie autostrados Vilnius–Kaunas esančius Žiežmarius.

„Turi Vyriausybė apsispręsti tiesiog, kaip jie tai įsivaizduoja, ką norima tikrinti. Nes vienose žinutėse, kad pagal mobilų ryšį tikrinti tik tuos, kurie turi būti karantine registruoti, pagal kitas – visus tikrinti, kurie važiuoja. Vakar dienos informacija labai prieštaringa ir lauksime tolesnių nurodymų“, – sakė V.Tomkus.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Vytenis Tomkus
Luko Balandžio / 15min nuotr./Vytenis Tomkus

Kaišiadorių gyventojai, anot mero, jau supranta, kad saugotis patiems būtina, todėl miesto ir mažesnių miestelių, gyvenviečių gatvėse žmonių nedaug, dauguma dėvi kaukes, vengia būriuotis, vaikų žaidimų aikštelės uždarytos, jose nematyti vaikų.

Ignalinos meras išsigandęs

Ignalinos meras Justas Rasikas dalijasi kiek kitokiomis nuotaikomis iš savo rajono. Jo teigimu, praėjęs savaitgalis parodė, kad žmonės tiesiog plūsta pas tėvus, senelius ir kitus gimines. Todėl jis palaiko šį naujausią sumanymą, nors įgyvendinti tai nebus lengva.

„Bendradarbiausime tikriausiai su policija, jau vakar skambinomės, bet jie nieko konkretaus negalėjo mums atsakyti, bet mes vis tiek tikimės lyderystės iš jų šiuo klausimu. Uždaryti visus kelius ir keliukus, kiek čia prie mūsų yra, turbūt nei policija sugebės, nei mes patys, bet pačius pagrindinius, manau, reikia tikrai uždaryti. Tikrai pritariu šitai idėjai, nes tai, ką mačiau praėjusį savaitgalį, tai buvo didelis srautas ir nuo Vilniaus, važiavo pas mus į sodybas, pas tėvus, pilni kiemai buvo mašinų. Šiuo laikotarpiu viruso teorinis judėjimas turėtų būti pristabdytas“, – kalbėjo meras.

Tikrai pritariu šitai idėjai, nes tai, ką mačiau praėjusį savaitgalį, tai buvo didelis srautas ir nuo Vilniaus, važiavo pas mus į sodybas, pas tėvus, pilni kiemai buvo mašinų, – sakė J.Rasikas.

Praėjusį savaitgalį jis teigė išsiruošęs į ilgesnę kelionę po savo valdomą rajoną ir pasibaisėjo matydamas kiemuose po penkis automobilius – Ignalinos rajonas yra vienas rečiausiai apgyvendintų Lietuvoje, tačiau štai atvažiuojančių čia itin daug.

„Ne visi dar supranta situacijos rimtumą. Nors mūsų Utenos regionas dar palyginus neblogai laikosi. Ignalina vienas rečiausiai apgyvendintų rajonų, bet jeigu pradės visi važiuoti po penkias mašinas iš skirtingų pusių, tai niekas nesuvaldysime situacijos, – teigė J.Rasikas. – Laukiame iš Vyriausybės konkretesnių nurodymų, bet planuojame kažką daryti, nes tikrai reikia. Tik visų keliukų uždaryti nepavyks. Reikia tikėtis, kad pagrindinius kelius uždarius dar 90 proc. to viso eismo sumažėtų, tada gal neblogas rezultatas būtų.“

Luko Balandžio / 15min nuotr./Justas Rasikas
Luko Balandžio / 15min nuotr./Justas Rasikas

Mero teigimu, reikia visų savivaldybių sąžiningo įsitraukimo.

Molėtai ribos apgyvendinimą

Molėtų meras Saulius Jauneika teigė, kad plano, kaip uždaryti įvažiavimus, dar nėra, tačiau jau antradienį ketinama priimti sprendimą dėl apgyvendinimo kaimo sodybose ir panašiose vietose ribojimo. Esą žadama leisti atskiruose nameliuose apsigyventi tik pavienėms šeimoms, taip pat kviesti priverstinėje saviizoliacijoje turinčius būti medikus čia apsistoti.

„Diskutavome mes, merai, pirmadienio pavakarę su keliais ministrais, tai tas ribojimas, kaip aš suprantu, bus organizuojamas pirmiausia policijos su kariuomenės ir galbūt šaulių pagalba. Mano supratimu, turėtų stovėti postai. Bet aš iš Vilniaus bent kokius šešis kelius žinau, kaip į Molėtų rajoną įvažiuoti... Nežinau, ar ant visų jų, o gal kelių ir daugiau yra, bus tie postai. Vis tiek viską lemia žmonių sąmoningumas, jeigu visi laikytųsi susitarimo nevažiuoti į svečius, tėvų lankyti ar senelių, aš vis pajuokauju, kad būkime geri vaikai, nelankykime tėvų ir senelių“, – nelabai linksmai juokavo meras.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Molėtai
Luko Balandžio / 15min nuotr./Molėtai

Jo teigimu, kelyje Vilnius–Utena postai turbūt turi būti. Tačiau po patį Molėtų rajoną eismo esą turbūt vis tiek bus – čia nekilnojamojo turto turi tikrai daug didžiųjų miestų gyventojų, o pagal pirminį planą jiems važiuoti bus leista.

Molėtų savivaldybė savo gyventojams yra išdalinusi apie 20 tūkst. daugkartinio naudojimo kaukių, jos turėjo pasiekti absoliučią daugumą rajono gyventojų.

Jau dairosi kranų ir betono blokų

Širvintų merė Živilė Pinskuvienė teigė, kad pirmiausia nori sulaukti konkrečių Vyriausybės nurodymų, tačiau su vietos policijos vadovu jau kalbėjosi.

Svarstome, tarp eilučių su policijos viršininku pasikalbėjome, kad samdysime kraną, vešime bloką ir dėsime ant kelio, – sakė Ž.Pinskuvienė.

„Turime šešis pagrindinius kelius, pirmiausia turime užtikrinti, kad greitoji, sveikatos priežiūros įstaigų transportas netrukdomai galėtų judėti, taip pat maisto tiekimas, tai normalūs dalykai. Čia, kaip mes suprantame, daugiausia yra žiūrima, kad vaikai, anūkai iš visų Lietuvos kampelių nevažiuotų pas senelius. Policijos tiek neturime, nes pareigūnų nedaug. Svarstome, tarp eilučių su policijos viršininku pasikalbėjome, kad samdysime kraną, vešime bloką ir dėsime ant kelio“, – kalbėjo merė.

Jos teigimu, yra tokių širvintiškių, kurie visą savaitę dirba Vilniuje, nors jų namai Širvintų rajone, čia vaikai lanko mokyklas ir pan., tad jiems tikrai neturėtų atsirasti sunkumų grįžti. Žmonėms reikėtų ir patiems pasirūpinti turėti dokumentą, įrodantį, kad vaikas lanko konkrečią mokyklą ar panašiai, nes, kaip sako Ž.Pinskuvienė, tokių sąrašų savivaldybė neturi, o kiekvienas savanoris visų gyventojų nepažįsta.

Vis dėlto tikėtis, kad ant kiekvieno kelio stovės policijos pareigūnai, neverta, todėl galvojama ir apie savanorius, kurie turėtų budėti ir prie tų užtvertų kelių – padėti pravažiuoti tiems, kuriems būtinai reikia. „Vaidinti, kad užtvėrėme kelius, nes pastatėme stulpelius ar užtvėrėme STOP juosta, parodyti, kad mes vykdome, tai būtų spektaklis dėl akių, tą galima parodyti. Bet jeigu iš tikrųjų rimtai saugotume tuos žmones, turėtų būti griežtesni, kardinalesni sprendimai“, – tvirtino Širvintų rajono merė.

Arno Strumilos / 15min nuotr./Širvintos
Arno Strumilos / 15min nuotr./Širvintos

„Idėja praktiškai neįgyvendinama“

Akmenės rajono meras Vitalijus Mitrofanovas sako, kad klausimų kol kas daugiau nei atsakymų, todėl jis bent šiuo metu dar neįsivaizduoja, kaip toks sumanymas galės virsti realybe.

„Kaip tik kasdien turime Operacinės grupės posėdį, ta tema kalbėjome, kad lauksime sprendimo, kas čia ką žada. Bet aš tai palyginau su žaliomis rodyklėmis – neįsivaizduoju, kaip. Kai tikrina visus iš eilės dėl girtumo per atstumą, ir tai spūstys susidaro.

Tai įvažiavimai bus uždaryti ar išvažiavimai? Ar mes išleisti iš miesto negalime, ar įleisti? Irgi neaiškumai, – sakė V.Mitrofanovas.

Nebūkime naivūs, kad čia paskelbė ir visi nevažiuoja. Kaip patikrinsime, ar žmogus deklaruotas, ar nedeklaruotas? Jeigu aš važiuoju su drauge, tai negalėsiu jos vežtis? Ar visų žmonių automobilyje tikrinsite deklaruotą gyvenamąją vietą, turto registrą? Kas turės tai tikrinti ir kas turės teisę įeiti į mano registrą, tai juk susiję ir su duomenų apsauga“, – kalbėjo meras.

Anot V.Mitrofanovo, jam atrodo ši idėja praktiškai neįgyvendinama: „Tai įvažiavimai bus uždaryti ar išvažiavimai? Ar mes išleisti iš miesto negalime, ar įleisti? Irgi neaiškumai. Čia yra didžiulės eilės, didžiuliai nervai. Juk jeigu žmogus iš Vilniaus kažkokiu keliuku prasmuks, atvažiuos iki Naujosios Akmenės, o čia sakome – nėra registracijos, važiuok atgal. Juk kiek yra ir nedeklaruotų, ką jiems daryti?“

Meras įsitikinęs, kad nereikėtų imtis tokių ekstremalių dalykų. „Už tai ir Dievas mus nubaus – duokime Velykas atšvęsti žmonėms, labiau apeliuoti reikėtų į sąmoningumą. Yra tų situacijų visokių, štai šiandien turime ketvirtą susirgimą savo rajone, labai keistą tokį, kai žmogus simptomų neturėjo, saviizoliacijoje buvo. Temperatūra dvi dienas pasilaikė apie 37 laipsnius, dabar nėra, bet pasitikrino ir pasirodė.

Žinoma, jeigu toks žmogus grįš pas savo senus žmones, bus bėda, bet gal švietimas, aiškinimas, socialinė reklama labiau reikalinga. Mano tėvukai irgi seni, kad ir vietoje, bet aš jau pasakiau, kad nepykit, bet aš tikrai nebeužsuksiu, paskambina, kokių reikia produktų, nuvežu su kauke, palieku ir išvažiuojame. Juk nežinai, kaip meras, su kuo bendrauji, ką gali pasigauti“, – kalbėjo V.Mitrofanovas.

Vyriausybė žada konkretesnius sprendimus dėl judėjimo ribojimo pateikti trečiadienį, kai vyks ministrų kabineto posėdis. Priemonių planą Vyriausybei pateikti ketina ir policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs