Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2021 04 30

Merai: tiesiogiai renkamas meras turėtų išlikti savivaldybės tarybos vadovu, užtikrinančiu politinį stabilumą

Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) taryba, vienijanti visų 60 šalies savivaldybių vadovus, kreipsis į Seimą ragindama, kad Konstitucijoje būtų įtvirtintas dabartinis tiesiogiai renkamo mero - savivaldybės tarybos vadovo - statusas.
Mindaugas Sinkevičius
Mindaugas Sinkevičius / Renginio organizatorių nuotr.

LSA tarybos nutarime, priimtame balandžio 30 dieną, penktadienį, vykusiame nuotoliniame posėdyje, raginama Konstitucijoje įtvirtinti šias nuostatas: savivaldybės meras yra savivaldybės tarybos narys, jos pirmininkas ir savivaldybės vadovas, atstovaujantis savivaldybei ir vykdantis įstatymuose nustatytus įgaliojimus; jis renkamas remiantis visuotine, lygia ir tiesiogine rinkimų teise, slaptu balsavimu.

Tiesioginius merų rinkimus vienbalsiai palaikantys merai kreipdamiesi į Seimo narius akcentuoja, kad jau antrą kadenciją veikianti tiesioginių merų rinkimų sistema užtikrina politinį stabilumą, savivaldybių veiklos tęstinumą, pateisina gyventojų lūkesčius ir stiprina jų pasitikėjimą vietos savivalda.

„Jau šerius metus Lietuvoje veikianti sistema įrodė, kad savivaldybės stabiliausiai ir efektyviausiai dirba tada, kai būtinų sprendimų priėmimo nestabdo politinės manipuliacijos ar partiniai interesai. Gyventojų išrinktas meras, kuris vadovauja savivaldybės tarybai ir planuoja jos veiklą, geriausiai užtikrina, kad būtų vykdomi įsipareigojimai vietos gyventojams,“ - šalies merų poziciją apibendrina LSA prezidentas Mindaugas Sinkevičius.

Pasak jo, dabartinė sistema veikia ir todėl, kad turėdamas gyventojų suteiktą pasitikėjimo mandatą, meras priima visai savivaldybei svarbius sprendimus – kontroliuoja ir prižiūri savivaldybės viešojo administravimo institucijų, įstaigų ir įmonių vadovų veiklą, teikia savivaldybės administracijos direktoriaus kandidatūrą, atstovauja savivaldybei bendradarbiaujant su kitomis savivaldybėmis, valstybės ir užsienio šalių institucijomis, taip pat - teisme, regionų plėtros tarybos kolegijoje.

LSA tarybos pozicijai palaikymą išsakė posėdyje dalyvavę Laisvės, Socialdemokratų, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos, Darbo partijos frakcijų bei Mišrios Seimo narių grupės atstovai.

15min primena, kad Konstitucinis Teismas praėjusią savaitę paskelbė, kad tiesioginiai merų rinkimai negalimi nepakeitus Konstitucijos. Jis taip pat pažymėjo, jog dalis tarybos narių negali turėti išskirtinių teisių, visų jų teisės – lygios. Šis nutarimas įsigalios 2023 metų gegužės 3 dieną – baigiantis dabar išrinktų merų kadencijai.

Po teismo išaiškinimo Seime suformuluoti keli siūlymai keisti Konstituciją: valdantieji, išskyrus Laisvės partiją, palaiko Seimo pirmininkės ir konservatorių siūlymą, kad tiesiogiai būtų renkama „vykdomosios valdžios institucija – savivaldybių merai“. Didžioji dalis opozicijos ir Laisvės partija remia socialdemokratų siūlymą išsaugoti dabartinį savivaldos modelį.

Seimo pirmininkė sakė, jog tikisi iki birželio turėti parengtą Konstitucijos pataisą, numatančią tiesioginių merų rinkimų galimybę, o galutinai ją priimti kitų metų pradžioje. Dėl konkrečių mero įgaliojimų būtų tariamasi vėliau.

Norint Seime priimti Konstitucijos pataisą, už ją du kartus turi balsuoti ne mažiau kaip 94 parlamentarai iš 141. Tarp šių balsavimų turi būti daroma ne mažesnė nei trijų mėnesių pertrauka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos