Pasak J.V.Žuko, Rusijos sprendimą galėjo lemti kelios priežastys: sėkmingas Ukrainos kontrpuolimas prie Snihurivkos kaimo arba rusų planai dėl būsimų derybų.
„Tas pareiškimas pasakytas, bet kol kas dar konkrečių veiksmų nėra. Prasidėjo kontrpuolimas, jis kol kas vyksta sėkmingai, tai ar tai kontrpuolimo pasekmė, ar rusai nori įgyvendinti kažkokias priešderybines sąlygas – sunku dabar pasakyti“, – kalbėjo J.V.Žukas.
Jis tuo pačiu kėlė klausimą dėl to, kaip sėkmingai pavyks rusams išvesti Chersone ir apylinkėse esančius apie 40 tūkst. savo karių, kadangi infrastruktūra aplink yra sunaikinta.
„Ten tie tiltai sunaikinti ir kaip šitokią masę karių pavyks sėkmingai išvesti – kils panika ar nekils, ar bus kažkokios paliaubos, ar sąlygos, kad būtų galima tuos karius išvesti, ar ukrainiečiai juos puls“, – teigė buvęs kariuomenės vadas.
„Čia didžiulis įvykis“: atsiveria Krymo prieigos
Vis dėlto, atsargos generolas leitenantas sako, kad balta vėliava, kurią rusai skelbia keliantys Chersone, yra „didžiulis įvykis“, turėsiantis ir politines pasekmes.
„Kokios bus ir politinės pasekmės pačiam Vladimirui Putinui? Jis gi paskelbė Chersono sritį Rusijos teritorija. Čia pagal juos yra Rusijos teritorija, o Chersonas stambiausias centras, vienintelis užimtas administracinis miestas. Čia yra milžiniški praradimai, kurie neabejotinai turės kažkokias politines pasekmes“, – sakė J.V.Žukas.
Anot jo, rusų pasitraukimas iš pietuose esančio Chersono atvers ukrainiečiams galimybę kontroliuoti Krymo prieigas.
„Rusų išėjimas iš dešiniojo Dnipro upės kranto reiškia, kad Ukrainos artilerija pradės kontroliuoti prieigas prie Krymo. Ukrainos kariuomenei pagerėja bendra taktinė situacija, o Rusijos kariuomenei šito placdarmo praradimas reiškia atsisveikinimą su bet kokiomis viltimis susijungti su Padniestre, užimti Mykolajivą, Odesą“, – pasakojo buvęs kariuomenės vadas.
„Dar vienas dalykas – ukrainiečiai išlaisvins labai daug pajėgų, kurios galės būti panaudotos kitose fronto vietose“, – pridūrė jis.
Jis pabrėžė, kad tai nėra pirmas Ukrainos postūmis pergalės link, tačiau greičiausiai pats reikšmingiausias.
Kokia Chersono reikšmė?
Chersoną Rusijos pajėgos užėmė dar pirmosios vasario pabaigoje pradėto karo dienomis, vėliau įvedė marionetinę, prorusišką valdžią.
Šio svarbaus, kelis šimtus tūkstančių gyventojų turėjusio miesto atkovojimo link jau ilgą laiką dirbo Ukrainos ginkluotosios pajėgos.
Dar rugsėjo pradžioje Lietuvoje viešėjęs prezidento Volodymyro Zelenskio administracijos vadovo patarėjas Oleksijus Arestovyčius sakė, kad lūžis kare įvyks tada, kai Ukrainos pajėgos atsiims Chersoną.
„Lūžis kare įvyks tada, kai atkovosime Chersoną (...) Jeigu jie kare patirs nesėkmes, jie pralaimės – pralaimės jų kuriami naratyvai, propaganda. Rusija pradės byrėti, kai paimsime Chersoną ar kitą svarbią vietą arba tada, kai apsupsime juos ir paimsime galybę belaisvių“, – tuo metu Vilniuje žurnalistams kalbėjo O.Arestovyčius.