Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2017 03 02

Minint pasaulinę Dauno sindromo dieną rengiama kojinių mezgimo akcija

Tuo tarpu, kai visame pasaulyje žmonės su Dauno sindromu gyvena įprastą gyvenimą, Lietuvoje „saulytės“ (taip vadinami žmonės turintys DS) ir jų artimieji turi dar daug dirbti, kad pakeistų visuomenės požiūrį, kuris toli gražu nėra teisingas.
Kojinytės
Kojinytės / Neringos Šalugienės nuotr.

Trūksta žinių

Tačiau Lietuvoje aktyviai veikianti „Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacija“ nėra linkusi pykti ar kaltinti visuomenės, vietoje to, jie renkasi kitą kelią. Stengtis vardan to, kad žodis „daunas“ nebūtų vartojimas kasdieninėje aplinkoje siekiant įžeisti kitą, stengtis vardan to, kad žmonės žinotų kas yra Dauno sindromas ir dėl kokių priežasčių jis atsiranda. Siekiama, kad visuomenė priimtų šios bendruomenės narius visų pirma, kaip žmones, o ne, kaip diagnozę.

Visuomenėje vis dar vyrauja nuomonė, kad dauno sindromą turintis vaikas gimsta šeimoms, kurios yra nerūpestingos, moterys nėštumo metu save žaloja ar vartoja alkoholį. Tačiau visi taip galvojantys smarkiai klysta! Kiekvienoje žmogaus organizmo ląstelėje yra branduolys, kuriame saugoma visa genetinė informacija. Genai yra atsakingi už įgimtus bruožus ir yra susigrupavę į strypo pavidalo struktūras, vadinamas chromosomomis.

Neringos Šalugienės nuotr./Kojinytės
Neringos Šalugienės nuotr./Kojinytės

Paprastai kiekvienos ląstelės branduolys turi 23 chromosomų poras, kurių pusė yra įgimta iš kiekvieno tėvo ir motinos. Dauno sindromas diagnozuojamas tada, kai asmuo turi pilną arba dalinę papildomą 21-ąją chromosomą. Taigi įtakos tam, kad šeima gali susilaukti vaikelio, turinčio dauno sindromą, neturi nei gyvenimo įpročiai, nei asmeninės savybės. Vienintelis veiksnys turintis šiek tiek galios – moters amžius (kuo vyresnė moteris pastoja, tuo galimybės yra didesnės).

Iniciatyva sulaukia didelio susidomėjimo

Kaip jau ir buvo minėta, Lietuvos visuomenės požiūris į Dauno sindromą turinčius žmones nėra tobulas, dar yra kur padirbėti, tačiau lygiai taip yra kuo ir pasidžiaugti. Artėjant Pasauliniai Dauno sindromo dienai, Lietuvoje pirmą kartą yra rengiama akcija, kviečianti visus prisidėti mezgant arba neriant kojinytes. Paskelbus šią iniciatyvą socialiniuose tinkluose, ne tik pavieniai žmonės, bet ir mokyklos, darželiai kreipėsi į žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociaciją su noru prisidėti.

Organizatoriai džiaugiasi, kad kai kurios įstaigos primezgė kojinyčių tiek, kad paštu atsiųsti jų jau nėra galimybių! Toks didelis susidomėjimas ir noras išreikšti palaikymą džiugina ne tik organizatorius, bet ir visas šeimas, kurios augina „saulytes“. Tai reiškia, tik vieną – visuomenės požiūris keičiasi. Gal mažais žingsneliais, gal net per mažais, nei norėtųsi, tačiau viskam savas laikas. Iniciatoriai visa širdimi tiki, kad tie žingsneliai įgaus pagreitį ir pagaliau visi būdami skirtingi džiaugsimės vieta po saule.

Koks šios iniciatyvos tikslas? Skirtingos, vienos poros suvenyrinės kojinės yra tapusios tarptautiniu tolerancijos žmonėms su Dauno sindromu simboliu, kadangi tokia forma yra labai panaši į chromosomos. Pasaulinę „saulyčių“ dieną (t.y. kovo 21 d., kuri yra Pasaulinė Dauno sindromo diena) įvairiuose Lietuvos miestuose bus neatlygintinai dalijamos visų megztos kojinytės, kurios primins, kad saulė šviečia ne tik danguje.

Jei nežinote, kaip megzti kojinytes, mezgimo/nerimo instrukcijas rasite svetainėje www.saulytes.lt. Numegztų ar nunertų kojinių pora turi būti skirtingų spalvų ar raštų. Fantazijai ribų nėra!

Numegztas kojinytes iki kovo 15 d. reikėtų siųsti adresu šiu adresu: „Žmonių su Dauno sindromu ir jų globėjų asociacijai“, Žolyno g. 47, LT-10254 Vilnius.

Akcijos organizatoriai prašo, kad kartu su kojinytėmis žmonės įdėtų ir kortelę, kurioje būtų nurodytas kojinyčių autoriaus vardas, pavardė, gyvenamoji vietovė (miestas, miestelis ar kaimas), Facebook paskyros vardas, o jei mezgė vaikas – ir amžius. Mat už gerumą norima ir padėkoti!

Vilniuje kovo 24 d. taip pat vyks ir konferencija „Mano balsas. Mano bendruomenė“ skirta Dauno dienai paminėti. Konferencijos metu ne tik skaitomi įvairūs pranešimai, pristatomi metodai, tačiau ir neįgaliųjų naujojo teatro pasirodymas, diskusijos. Dalyvauti gali visi besidomintys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?