Viešųjų pastatų energinio efektyvumo didinimo programoje (toliau – Programa) numatytas tikslas – nuo 2014 iki 2020 metų pabaigos atnaujinti apie 470 tūkst. kv. metrų centrinės valdžios viešųjų pastatų arba priimti sprendimus dėl jų atsisakymo.
Šiuo metu apie 79 proc. Programoje numatytų atnaujinti pastatų jau modernizuota arba sudarytos sutartys dėl jų atnaujinimo. Tačiau dėl beveik 100 tūkst. kv. metrų centrinės valdžios pastatų ploto kol kas nėra numatyta jokių sprendimų – nei dėl atnaujinimo, nei dėl galimo jų pardavimo.
„Pažanga buvo padaryta per paskutinius dvejus metus, tačiau tempai vis dar yra per lėti. Būtina visoms ministerijoms susiimti tam, kad pasiektume Lietuvos prisiimtus įsipareigojimus ES. Be to, atnaujinus energetiškai neefektyvius pastatus sutaupytus pinigus iš karto būtų galima panaudoti kitose srityse, kur jų labiausiai trūksta", – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.
Energetikos ministerija siūlo Vyriausybei įpareigoti ministerijas iki birželio 1 d. pateikti informaciją apie visus Energijos efektyvumo fondo ar biudžeto lėšomis planuojamus įgyvendinti viešųjų pastatų atnaujinimo projektus.
Iki rugsėjo 1 d. ministerijos turės perduoti visus planuojamus parduoti ar nugriauti nenaudojamus pastatus Turto bankui.
Siūloma nustatyti, kad ministerijoms, kurios vėluos įgyvendinti Programoje numatytus įsipareigojimus, Finansų ministerija mažintų viešųjų pastatų priežiūrai, išlaikymui ir remontui skiriamus asignavimus. Tai reiškia, kad neįgyvendinusi įsipareigojimų dėl energijos taupymo, institucija gaus mažesnį finansavimą iš biudžeto.
Tikimasi, kad šie įpareigojimai paskatins institucijas efektyviau valdyti joms priklausantį nekilnojamąjį turtą, peržiūrėti savo poreikius, mažinti valstybės viešųjų pastatų valdymo kaštus ir užtikrinti efektyvų jų panaudojimą.