2022 08 24 /12:50

Ministras: nauji kariniai miesteliai suteiks kariams visai kitas tarnybos sąlygas

Pastačius tris naujus karinius miestelius, Lietuvos kariai turės visai kitas tarnybos sąlygas nei dabar, sako krašto apsaugos ministras.
Arvydas Anušauskas
Arvydas Anušauskas / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Kariams reikia turėti tinkamas sąlygas. Deja, bet mūsų kariuomenė, dar kol kas dalis profesionalų karių yra laikinoje infrastruktūroje, ir ta padėtis negali tęstis dešimtmečiais“, – trečiadienį Vilniaus rajone, Rokantiškėse, sakė Arvydas Anušauskas

Jis dalyvavo simbolinės kapsulės, simbolizuojančios naujo karinio miestelio statybos pradžią, įkasimo ceremonijoje.

„Plečiantis Lietuvos ginkluotosioms pajėgoms turime rūpintis ir šių karių darbo, parengimo sąlygomis, ir karinių miestelių statyba prie to labai ženkliai prisidės“, – tvirtino ministras.

„Tie du su puse tūkstančio karių turės galimybę po dvejų metų, net greičiau, jiems bus visai kitos tarnybos sąlygos negu dabar“, – sakė jis.

Kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys taip pat teigė, kad geros tarnybos sąlygos yra vienas svarbiausių karių motyvatorių.

„Kariui gyvenimo sąlygos yra viena iš pagrindinių sąlygų jaustis reikalingam valstybei, reikalingam įgyvendinant jo šventą misiją ginti valstybę ginklu“, – sakė jis.

„Jeigu nebus tinkamų gyvenimo sąlygų kariui, jis tikrai negalės tinkamai vykdyti arba treniruotis, negalės tinkamai motyvuoti ir treniruoti savo pavaldinių. Galutinis rezultatas būtų toks, kad neturėtume tokios kariuomenės, tokių karių, kurie būtų pajėgūs panaudoti jam suteiktą ginklą, jeigu tėvynė pašauks ginti valstybę ginklu“, – kalbėjo kariuomenės vadas.

Didžiausias Lietuvoje

Numatomas Rokantiškių karinio miestelio plotas – 17,7 hektaro. Planuojama, kad į šį karinį miestelį įsikels Kunigaikščio Vaidoto mechanizuotojo pėstininkų bataliono kariai, šiuo metu laikinai dislokuoti Marijampolėje.

Anot kariuomenės vado, perkelti karius planuojama tik visiškai baigus statybas.

Numatoma pastatyti kareivines, valgyklas, štabus, medicinos punktus, taip pat suplanuota sporto patalpų ir aikščių. Bus statomi sandėliai, garažai, degalinė, plovykla, numatytos pastogės technikai, įrengiamos rikiuotės ir technikos aikštės, automobilių parkavimo vietos.

Rokantiškėse esantį karinį miestelį statyti planuojama baigti 2023 metų pabaigoje–2024 metų pradžioje. Jame galės dirbti ir tarnauti iki 2,5 tūkst. karių ar krašto apsaugos sistemos civilių darbuotojų.

Rokantiškių karinis miestelis pagal plotą bus didžiausias Lietuvoje.

„Užbaigimas yra numatomas kitų metų pabaigoje. Iš esmės pusantrų metų“, – žurnalistams komentavo A.Anušauskas.

Anot jo, ši vieta pasirinkta statybai, nes ši žemė priklauso valstybei. Kaip pridūrė kariuomenės vadas, vietos pasirinkimas buvo susijęs ir su rekrutavimu.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Simbolinis kapsulės įkasimas pažymint karinio miestelio statybų pradžią
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Simbolinis kapsulės įkasimas pažymint karinio miestelio statybų pradžią

Kariniai miesteliai netoli Šiaulių, Šilalės rajone

Iš viso planuojama pastatyti tris naujus karinius miestelius: be minėtojo Rokantiškėse, dar vieną – Šilalės rajone ir kitą netoli Šiaulių.

Artimiausiu metu bus fiziškai pradėta statyba ir kituose kariniuose miesteliuose Šiauliuose ir pajūrio miestelyje Šilalės rajone.

„Visur žemės darbai yra pradėti ir rugsėjo mėnesį mes ir ten pradėsime panašiomis ceremonijomis atidarydami statybų pradžią. Bet realiai žemės darbai jau yra pradėti“, – sakė ministras.

Vystyti šį projektą 2018 metais pradėjo dar buvusi Vyriausybė. Sutartys buvo pasirašytos 2021 sausio 8 dieną.

Projektai bus vystomi viešojo ir privataus sektorių partnerystės būdu.

„Viešo ir privataus sektoriaus partnerystė krašto apsaugoje nėra toks dažnas dalykas statant infrastruktūros objektus. Tikiuosi ir matau, kad tai bus geras precedentas, geras pavyzdys ir gera galimybė atskleisti ir verslui savo potencialą, ir kariuomenei iš to gauti visapusiškos naudos“, – sakė A.Anušauskas.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Simbolinis kapsulės įkasimas pažymint karinio miestelio statybų pradžią
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Simbolinis kapsulės įkasimas pažymint karinio miestelio statybų pradžią

Karinį miestelį Rokantiškėse statys „Darnu group“, jai taip pat patikėtas miestelis Šilalės rajone. Būsimą karinį miestelį prie Šiaulių vystys bendrovė „Eika“.

Kaina bus didesnė

Pasak kariuomenės vado, Lietuvoje, palyginti su kitomis Europos valstybėmis, karių gyvenimo sąlygų prastesnės.

„Vakarų Europos kareivinėmis ar karių gyvenimo sąlygomis ar tai Vidurio Europos, Skandinavijos šalių tikrai mums yra kur pasistiebti, pasistengti“, – teigė V.Rupšys.

Bendra sutarta trijų sutarčių vertė yra apie 168 mln. eurų.

Anot ministro ir „Darnu group“ generalinės direktorės Sigitos Survilaitės-Mekionienės, reali projektų kaina bus didesnė.

„Turiu pasakyti, kad tiek energetikos situacija, energetinių resursų situacija, tiek statybų kaina kilstelėjo. Tai pokyčiai šioje kainoje įvyks“, – sakė ministras.

S.Survilaitė-Mekionienė, paklausta, ar jau dabar gali pasakyti, kad suma bus didesnė, tą patvirtino, tačiau nenurodė, kiek.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Simbolinis kapsulės įkasimas pažymint karinio miestelio statybų pradžią
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Simbolinis kapsulės įkasimas pažymint karinio miestelio statybų pradžią

Naujų karinių miestelių statybų sutartys pasirašytos 15 metų laikotarpiui – iš jų projektavimui ir statybai skirtas dviejų su puse metų laikotarpis, o 12,5 metų laikotarpis numatytas infrastruktūrai prižiūrėti ir aptarnauti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų