2020 06 25

Ministras: programėlė „Karantinas“ jau kaip ir nelabai reikalinga

Bendrovės „IT sprendimai sėkmei“ išplėtota programėlė, dėl kurios kūrimo vyko derybos su Vilniaus miesto savivaldybe ir Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru (NVSC), vertinant dabartinę COVID-19 situaciją Lietuvoje, nebereikalinga, sako sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Ją kūrę verslininkai, pasak jo, negali tikėtis užmokesčio už darbą, kai viešasis pirkimas jos įsigijimui neįvyko.
Aurelijus Veryga
Aurelijus Veryga / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Situaciją, jog programėlės kūrėjai liko be užmokesčio už darbą, nors dėl tokio tarėsi su NVSC, ministras pavadino „labai savotiškai įdomia“.

„Iš pradžių tos iniciatyvos buvo visiškai bepiniginės. Kiek žinau, kai kuriose šalyse nemokamai tos programėlės buvo sukurtos ir naudotos. Lietuvoje tam tikram etape staiga atsirado lėšos ir pakankamai nemažos. Sunku man vertinti, kiek jos yra pagrįstos, ar jų tikrai reikia tiek ir tokių. Buvo įvairiausių kalbų, kad tai – už duomenų saugojimą ar už kažkokius kitus dalykus... Aš tikrai nesu specialistas, negaliu jų įvertinti“, – Seime žurnalistams ketvirtadienį komentavo A.Veryga.

15min nuotr./Programėlė „Karantinas“
15min nuotr./Programėlė „Karantinas“

Skirti lėšų programėlės „Karantinas“ įsigijimui nutarimu buvo numačiusi Vyriausybė, tačiau NVSC, paskelbusi šių paslaugų pirkimą, jį nutraukė.

„Skyrus lėšų programėlei įsigyti, NVSC direktoriaus įsakymu buvo sudaryta pirkimo komisija ir pradėtos pirkimo procedūros, tačiau jas vykdant paaiškėjo, kad gautas finansavimas nėra pakankamas esamiems NVSC profesiniams lūkesčiams patenkinti, todėl, vadovaujantis Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo 29 straipsnio 3 dalimi, pirkimo procedūros buvo nutrauktos“, – 15min anksčiau komentavo NVSC atstovė Diana Brunevičienė.

Nors NVSC atstovai kartu su programėlės kūrėjai derino jos funkcijas, galimybes, finansavimą, neformaliuose susirašinėjimuose susitarė, jog programėlės taps „visuotiniu Lietuvos karantino apps'u“, taip galiausiai nenutiko.

D.Brunevičienė teigė, jog su programėlės kūrėjais vyko tik „neformalus sprendimų ieškojimas“, o galiausiai jokios paslaugos nebuvo užsakytos.

O jei nėra sutarties, pinigai už darbą negali būti išmokėti, teigė A.Veryga.

Ministerija negali taip sau paimti ir tiesiog duoti pinigų kažkam su kažkuo susitarus arba kalbėjus.

„Kaip supratau, ir Viešųjų pirkimų tarnybos komentaruose skaitėm, jeigu nėra sutarties, jeigu yra neįvykęs pirkimas, nežinau, kokiu būdu verslininkai įsivaizdavo tuos pinigus gauti. Ministerija negali taip sau paimti ir tiesiog duoti pinigų kažkam su kažkuo susitarus arba kalbėjus“, – dėstė jis.

Plačiau komentuoti situacijos ministras teigė nenorintis dėl galbūt prasidėsiančio teisminio proceso.

„Kadangi čia kyla toks kaip ir teisinis ginčas, būtų gerai ir man dabar nuo labai detalių interpretacijų susilaikyti. Žmonės, žinoma, turi teisę ginti save, ir jeigu jau planuojama kreiptis į teismą...“, – kalbėjo A.Veryga.

Bet ar Lietuvai, kai COVID-19 atvejų fiksuojama vis mažiau, išvis dar reikia kokios nors programėlės?

„Lietuvai reikia programėlės, kuri leistų artimus kontaktus atsekti, ir tam bus vykdomas pirkimas, apie jį esu minėjęs, kitos šalys tokias programėles diegiasi. Tai tokios reikėtų. Dėl pačios „Karantino“ programėlės, kuri šiek tiek kitą turėjo tikslą, nežinau. Greičiausiai šiuo metu, pagal dabartinę situaciją, nelabai ji jau reikalinga“, – atsakė ministras.

Anksčiau A.Veryga pranešė, jog Lietuva ketina įsigyti programėlę, kuri vartotojams praneštų apie kontaktą su užsikrėtusiuoju koronavirusu. Ši funkcija buvo pradėta diegti ir „Karantinas“ programėlėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis