03 22 /18:26

Ministras: tarpinius patikrinimus vienuoliktokams svarstoma leisti perlaikyti dar šiemet

Dabartiniams vienuoliktokams svarstoma sudaryti galimybę perlaikyti tarpinius patikrinimus dar šiemet, du bandymus turėtų ir kitų metų vienuoliktokai, sako švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas.
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.
Gintautas Jakštas

Tai ministras tvirtino penktadienį feisbuke pateikęs dešimt ministerijos pasiūlymų, kaip ketinama tobulinti tarpinių patikrinimų organizavimą, tarp jų – ir kai kurių patikrinimų laiko vėlinimas, atidesnis užduočių ir pačių patikrinimų vertinimas.

„Netrukus pradėsime diskusiją dėl to kada ir kokiu formatu vyks antras bandymas. Variantai, kuriuos diskutuosime su bendruomene: iki Šv. Kalėdų (prie kompiuterių); kartu su kitų metų 11-okais (prie kompiuterių); Kartu su pagrindine valstybinių brandos egzaminų sesija (įprasta tvarka – popierius ir tušinukas)“, – rašė ministras.

Pasak jo, taip pat bus sudaryta galimybė „turėti du bandymus“ ir dabartiniams 10-okams, t.y. būsimiems vienuoliktokams kitais mokslo metais.

Ministras įrašu pasidalino penktadienį prie ministerijos apie šimtui moksleivių protestuojant dėl tarpinių patikrinimų, jau anksčiau kilus bendruomenės pasipiktinimui dėl painių ir sudėtingų fizikos bei matematikos B lygio užduočių.

„Šiuo metu prie ministerijos renkasi mokiniai, išreikšti savo pilietinę poziciją dėl tarpinių patikrinimų. Esame gavę Lietuvos moksleivių sąjungos rezoliuciją. Jau dabar galiu pasakyti, kad didžioji dalis punktų galės būti įgyvendinti. Padiskutuoti daugiau gal tik reikės dėl mokinių reikalavimo, kad egzaminas būtų vertinamas išlaikytu net jei surinkti taškai nesiekia 35 iš 100 galimų“, – teigė G. Jakštas.

„Mokinius, mokytojus ir tėvus galiu užtikrinti, kad jų balsas girdimas, pasiūlymai sisteminami, susitikimai ir vieša diskusija bus, apibendrinimai ir korekcijos ateičiai – formuluojamos. O dabar einu susitikti su mokiniais“, – pridūrė jis.

Anot ministro, užbaigus beveik du trečdalius tarpinių patikrinimų, matoma, kad būtent užduotys yra „silpnoji proceso grandis“. Problemos, anot jo, nesprendžia ir tai, kad jas rengia kompetentingi mokytojai, nes bendruomenėje nesutariama dėl užduočių standartų.

Jis priminė, kad šiuo metu peržiūrimos užduočių vertinimo instrukcijos, koreguojami principai, kurie leido mokinių žinias vertinti subjektyviai griežčiau. Kartu papildomai peržiūrimos likusio trečdalio tarpinių patikrinimų užduotys, tikrinant, ar jose nėra palikta neatitikimų.

G. Jakštas taip pat atkreipė dėmesį, jog daliai mokinių ir mokyklų tarpinių patikrinimų grafikas „yra per sunkus“, todėl ministerija ketina jį peržiūrėti: ketinama teikti rekomendacijas neskirti vienuoliktokams kontrolinių darbų, projektinių ar kitokių atsiskaitymų prieš tarpinius patikrinimus, po jų ar tuo labiau tą pačią dieną. 

Taip pat rekomenduojama mokykloms valanda pavėlinti lietuvių kalbos ir literatūros tarpinio patikrinimo kalbėjimo dalies laiką balandžio 2–5 dienomis, jei bendruomenė dėl to sutaria, ir tai daryti ne anksčiau nei nuo 9 val. ryto.

Anot G. Jakšto, visiems tarpiniams patikrinimams būtų formuojama antra užduočių vertinimo grandis – komisijos, be jau esančios pirmosios grandies – recenzentų. 

Išlaikiusiems tarpinius patikrinimus, anot jo, būtų pateikiamas tik preliminarus vertinimas – jis galėtų keistis, priklausomai nuo komisijos išvadų, ir pakeitimai būtų galimi tik moksleivio naudai.

Ministras taip pat priminė jau ankstesnį siūlymą, jog neatvykusieji į tarpinį patikrinimą turėtų galimybę atvykti į antrą bandymą – per kitų metų tarpinį patikrinimą arba per valstybinį brandos egzaminą.

Kalbėdamas per mokinių protestą, G. Jakštas pabrėžė, kad jei patikrinimo metu sutriko elektroninė sistema, mokinių vertinimai nuo to nenukentės.

„Dėl visų sistemos strigimų negali nukentėti mokiniai“, – teigė ministras.

Anot jo, jei per tarpinį patikrinimą užstrigo užduočių sistema, tą turėjo registruoti vykdytojai-prižiūrėtojai.

„Jei kažkas padarė klaidą, to neregistravo ir nepratęsė laiko, tai tuos atskirus atvejus vertina atskirųjų atvejų komisija ir su kiekvienu bus susisiekta atskirai, jeigu to nebuvo, ir kiekvienas atvejis išaiškintas“, – teigė G. Jakštas.

Šiemet pirmą kartą pradėjus taikyti privalomą vienuoliktokų žinių patikrinimą, kurio vertinimai bus sudėtinė brandos egzaminų rezultatų dalis, viešumoje kilo pasipiktinimas dėl per klampių ir sudėtingų fizikos bei matematikos B lygio užduočių, pedagogai anksčiau skundėsi, kad nespėta pasiruošti pačiam procesui.

Dėl to kritikos sulaukęs G. Jakštas prieš savaitę pateikė atsistatydinimo pareiškimą premjerei Ingridai Šimonytei – apie tai viešai pranešusi Vyriausybės vadovė tvirtino atsistatydinimo nepriėmusi ir ketinanti laukti, kol ministras išspręs situaciją dėl tarpinių patikrinimų.

Prezidentas Gitanas Nausėda praėjusią savaitę pareiškė padaręs klaidą, kai G. Jakštą paskyrė ministru, vėliau paragino jį pateikti konkrečius sprendimus dėl minėtų vienuoliktokų patikrinimų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis