„Lietuva prašys žalos atlyginimo. Žalos, kurią patyrėme ne tik išlaikydami migrantus, bet ir sustiprindami savo kontrolę, tą infrastruktūrą, kurios neturėjome, – žurnalistams trečiadienį sakė ministrė. – Preliminariais skaičiavimais, tai yra ne mažiau nei 120 mln. eurų.“
Vis dėlto E.Dobrowolska pabrėžė, kad tikslesnė patirta žala vis dar skaičiuojama.
Taip ji kalbėjo Lietuvai imantis bylos prieš Baltarusiją dėl neteisėtų migrantų įvežimo į šalį. Šiam procesui trečiadienį pritarė Ministrų kabinetas.
Ministrės teigimu, dar trečiadienį Užsienio reikalų ministerija išsiųs Baltarusijai notą, siūlančią ginčą spręsti arbitraže. Šiam procesui numatyta pusė metų.
Nepavykus rasti sutarimo tokiame formate, bus kreipiamasi į Tarptautinį Teisingumo Teismą.
„Surinkta pakankamai įrodymų, kad galėtume teigti, jog Baltarusijos režimas ne tik sąmoningai dvejus metus stumia žmones į Lietuvos teritoriją, bet ir inicijuoja veiksmus, kokiu būdu migrantai galėtų atvykti į Lietuvos teritoriją“, – sakė E.Dobrowolska.
Lietuva tvirtina, kad Baltarusija savo veiksmais pažeidė Protokolą dėl neteisėto migrantų įvežimo sausuma, jūra ir oru, papildantį Jungtinių Tautų organizacijos konvenciją prieš tarptautinį organizuotą nusikalstamumą.
E.Dobrowolska neįvardino, kiek teisinis ginčas su Baltarusija galėtų trukti.
„Labai svarbu, kad tarptautinė teisė nesaugotų agresoriaus – to, kas ją pažeidžia“, – sakė ministrė.
Nuo 2021 metų rugpjūčio 3 dienos, kai Lietuvos pasieniečiai įgijo teisę apgręžti neteisėtus migrantus, jų iš Baltarusijos į šalį neįleista 20 tūkstančių. Dalis užsieniečių į Lietuvą patekti bandė ne vieną kartą.
Šalies pasieniečiai teigia, kad Baltarusijos pareigūnai aktyviais veiksmais prisideda prie neteisėtos migracijos į Lietuvą ir Europos Sąjungą.
2021 metais iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai atvyko beveik 4,2 tūkst. migrantų, bet, pasibaigus judėjimo apribojimams, didžioji dalis jų paliko šalį.