2008 12 14

Ministro žodis – įstatymas?

Finansų ministras Algirdas Šemeta pareiškė, kad verslininkai privalo pradėti ruoštis mokesčių pakeitimams iš karto, kai tik apie tai prabyla Vyriausybė. Bet juk įstatymo projektas, keičiantis mokesčius, net nepradėtas svarstyti Seime! O gal Lietuvoje ministro žodis – jau įstatymas?
Algirdas Šemeta
A.Šemeta įsitikinęs: valdžia pasakė, ir šventa. / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.

Naujajai valdžiai skubant vykdyti šalies ekonomikos gelbėjimo planą, į nežinią stumiami verslininkai. Ketvirtadienį per Vyriausybės valandą finansų ministras liepė verslininkams ruoštis. Nuo sausio 1 d. vienu procentu padidės pridėtinės vertės mokestis (PVM).

„Manau, kad mūsų šalyje reikia pereiti prie vakarietiško programų įgyvendinimo būdo. Jau seniai, kartu su Vyriausybės programa yra paskelbta, koks bus pridėtinės vertės mokesčio dydis, kad naikinamos lengvatos ir verslas jau dabar gali rengtis, kas bus nuo 2009 m. sausio 1 d.“, – sakė A.Šemeta.

Po tokio pareiškimo iškilo daugybė klausimų. Vienas iš jų – ar Lietuvoje įstatymai jau pradėti kurti žodžiu?

Kam ruoštis?

Laisvosios rinkos instituto jaunesnioji ekspertė Kaetana Leotjeva mano, jog dabartinio finansų ministro pareiškimai kelia susirūpinimą. „Turi būti skirtas laikotarpis, per kurį įmonės galėtų prisitaikyti. O dabar jau yra gruodžio vidurys, iki sausio liko mažiau negu trys savaitės – tai nėra protingas laiko tarpas“, – teigė K.Leontjeva.

Pasak ekspertės, po ministro pareiškimo, jog įmonės privalo ruoštis, kyla klausimas – kam reikia ruoštis? „Nėra ne tik įstatymų, bet ir jų projektų. Tai, kas įrašyta į krizės įveikimo planą, nebūtinai gali būti įrašyta įstatymų projektuose. Iš pradžių buvo kalbama, kad PVM didės iki 20 proc., vėliau kad iki 19 proc. žmonės yra sunerimę ir nežino, kas bus, todėl ruoštis neįmanoma“, – naujienų portalui 15min.lt sakė  K.Leontjeva.

Matome, kad dabartinė valdžia nėra techniškai pasiruošusi nuosekliai įgyvendinti mokesčių reformos, nesukeldama sumaišties darbo ir verslo rinkoje, – mano buvęs finansų ministas Z.Balčytis.Pasak jos, visai neaišku, kaip bus su autoriniais atlyginimais, koks bus gyventojų pajamų mokesčio neapmokestinamos dalies dydis. Tai tampa didžiuliu galvos skausmu buhalteriams. Buhalteriai naudojasi poįstatyminiais aktais, kurie taip pat dar neparuošti. LRI ekspertai siūlo, kad reforma įsigaliotų bent nuo kitų metų antrojo ketvirčio. 

Įsigalios vėliau?

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras tvirtina, kad Mokesčių administravimo įstatyme iš tiesų parašyta, jog nauji įstatymai privalo įsigalioti po pusmečio, tačiau yra išimtis – kai reforma susijusi su biudžeto tvirtinimu. „Šiuo atveju, kai biudžeto deficitas yra didžiulis, galima koreguoti kai kuriuos įstatymus nelaukiant pusmečio“, – teigė S.Šedbaras.

Jis pripažįsta, kad paruošti mokesčių įstatymo projektą reikėtų daugiau laiko, tačiau jo nėra.

„Vyriausybė ką tik pradėjo darbą, o reikia parengti tuos projektus, kad paskui šie praeitų skubos tvarka procedūras Seime, juk dar turi patvirtinti Prezidentas. Gali būti ir taip, jog įstatymai bus paskelbti ir įsigalios vos ne paskutinėmis valandomis. Gali būti, kad to padaryti nepavyks, ir įstatymai įsigalios nuo vasario pirmos“, – mano S.Šedbaras. 

Konservatoriaus nuomone, ministro žodis dar nėra įstatymas, tačiau A.Šemetos skatinimas ruoštis neva padės išvengti „staigmenų“.  „Vyriausybės programoje numatyta, kas bus, kad nebūtų staigmenų jau priėmus įstatymus, ruoškimės tam“, – pakartojo S.Šedbaras. 

Reikalavimai neįvykdomi

Porą metų finansų ministro pareigas ėjęs parlamentaras Zigmantas Balčytis 15min.lt sakė pats kalbėjęs su A.Šemeta. „Jis man atsakė su dideliu entuziazmu, kad viskas yra tvarkoje, ir jie yra pasiruošę, kuo aš labai abejoju“, – teigė parlamentaras. 

Socialdemokrato nuomone, dabar jau nebėra svarbu, ar PVM tarifas kyla vienu procentu ar dešimčia, svarbu, kad verslininkai per labai trumpą laikotarpį turi pertvarkyti kasos aparatus. Žmonių, kurie gali tą padaryti, skaičius yra ribotas, todėl verslininkams bus sunku juos pasikviesti. Z.Balčyčio nuomone, Vyriausybė turėjo kalbėti apie pereinamąjį laikotarpį pasiruošimui. Pasiruošti iki sausio – nerealu. 

„Matome, kad dabartinė valdžia nėra techniškai pasiruošusi nuosekliai įgyvendinti mokesčių reformos, nesukeldama sumaišties darbo ir verslo rinkoje“, – mano parlamentaras.

Z.Balčytis sako, kad galima pateikti mokesčių įstatymus kartu su biudžeto projektu. Tokiu atveju įstatymas įsigalioja nuo kitų metų sausio 1 dienos. „Bet tame įstatyme yra nuostata, jog biudžetas turi būti priimtas ne anksčiau kaip prieš dvi savaites nuo mokestinių metų pradžios. To jie negalės padaryti, tai jau tam tikra juridinė problema“, – sakė parlamentaras. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai