Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2010 01 18

Ministrų aukos sukėlė įtarimų

Seimo Audito komitetui kilo abejonių, ar Vyriausybės nariai pagal paskirtį naudoja reprezentacijai skirtas lėšas. Užkliuvo tai, kad dalis ministrų labdarai aukojo iš mokesčių mokėtojų pinigų, o ne iš savo kišenės.
Loreta Graužinienė
Loreta Graužinienė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Praėjusią savaitę „Lietuvos žiniose“ pasirodęs straipsnis apie tai, kam pernai premjeras Andrius Kubilius ir ministrai leido reprezentacijai skirtus pinigus, sukėlė nemenką atgarsį parlamente. Seimo Audito komitetas suabejojo, ar kai kurių Vyriausybės narių išlaidos neprasilenkia su Labdaros ir paramos įstatymu. Jis numato, kad labdarai nevalia skirti valstybės lėšų.

Komitetas kreipėsi į Vyriausybę ir paprašė pateikti detalius duomenis apie ministrų reprezentacinių fondų pinigų panaudojimą. Premjero paprašyta įvertinti šias išlaidas ir, jei jos panaudotos ne pagal įstatymą, įpareigoti ministrus grąžinti pinigus į valstybės biudžetą. Patys ministrai teisinasi vadovavęsi Vyriausybės nutarimu.

Ne tik gėlėms ir pašalpoms

Vyriausybės nutarimas numato, kad reprezentacijai skirtos lėšos gali būti naudojamos dovanoms, suvenyrams ir gėlėms. Iš jų gali būti padengiamos išlaidos, susijusios su apsilankymu vaikų ikimokyklinėse įstaigose, vaikų, senelių ir invalidų globos namuose, mokymo ar sveikatos apsaugos įstaigose, labdaros ir kultūros renginiuose, šventėse. Už šiuos pinigus galima pirkti kalėdines, naujametes ar kitų švenčių proga vaikams dovanojamas dovanėles. Iš reprezentacinio fondo taip pat gali būti mokamos pašalpos asmenims, patyrusiems sužalojimų per stichines nelaimes.

Kaip skelbė LŽ, kiekvienas ministras ir premjeras A.Kubilius 2009 metais reprezentacijai gavo po beveik 27 tūkst. litų. Už juos Vyriausybės nariai dažniausiai vaišino svečius, pirko dovanas bei gėles. Nemažai jų nepagailėjo pinigų ir labdarai.

Solidžios aukos

Sveikatos apsaugos ministras Algis Čaplikas sutrikusio vystymosi kūdikių namams už 12,6 tūkst. litų nupirko pramoninę skalbimo mašiną. Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė labdarai paaukojo daugiau nei 5 tūkst. litų. Užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas 2,5 tūkst. litų parėmė sudegusios bažnyčios Labanore atstatymą.

Socialinių reikalų ir darbo ministras Donatas Jankauskas taip pat nepagailėjo pinigų labdarai. Šiam reikalui iš reprezentacinio fondo jis atseikėjo 3,5 tūkst. litų. Energetikos ministras Arvydas Sekmokas Kalėdų proga 2 tūkst. litų skyrė vaikų globos namams.

Labdara – tik iš savų

Seimo Audito komiteto pirmininkė Loreta Graužinienė LŽ sakė puikiai suprantanti ministrų norą skirti pinigų geriems darbams. Tačiau ji pabrėžė, kad net gražiausių ketinimų vedami Vyriausybės nariai privalo paisyti įstatymų. „Jie galioja visiems. Labdaros ir paramos įstatymas numato, kad aukoti galima tik iš asmeninių lėšų. Labdarai pinigų skirti norintys Seimo nariai, valstybės tarnautojai tai daro ne iš valstybės biudžeto lėšų“, – pažymėjo ji.

Labdarai pinigų iš reprezentacinių fondų skyrę ministrai nesijaučia nusidėję. Jie tikino vadovavęsi Vyriausybės nutarimu. Sveikatos apsaugos ministras A.Čaplikas aiškino, kad prieš pirkdamas skalbimo mašiną atsiklausė ministerijoje dirbančių specialistų. Jie tokiuose ketinimuose nieko bloga neįžvelgė. „Atlikau pareigą valstybės vardu, padėjau vaikams. Pinigus išleidau geram tikslui, nejaugi geriau buvo juos skirti vaišėms?“ – stebėjosi A.Čaplikas.

Vadovavosi tvarka

Krašto apsaugos ministrė R.Juknevičienė taip pat tikino, kad reprezentacijai skirtas lėšas naudojo pagal Vyriausybės nustatytą tvarką. Pernai ji prisidėjo prie Prisikėlimo bažnyčios parengto leidinio spausdinimo, skyrė pinigų „Lietuvai pagražinti draugijai“ ir kitoms reikmėms.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras D.Jankauskas valstybės pinigų skyrė kelioms našlaičiais besirūpinančioms įstaigoms bei organizacijoms. Jo teigimu, lėšos buvo panaudotos renginių organizavimui ar kitoms reikmėms. Ministras nemano prasilenkęs su galiojančia reprezentacinių lėšų naudojimo tvarka. „Ministerijos specialistų paprašiau paaiškinti, kam pagal teisės aktus gali būti skiriami šie pinigai. Vadovaudamasis specialistų komentarais juos ir naudojau“, – pabrėžė D.Jankauskas.

Energetikos ministras A.Sekmokas tikino mokesčių mokėtojų pinigus labdarai skyręs vadovaudamasis nustatyta tvarka. Jis pasakojo, kad sunkiau besiverčiantiesiems nuolat aukoja ir iš asmeninių lėšų.

Dovanos – ne reprezentacija

Seimo Audito komiteto pirmininkei L.Graužinienei užkliuvo ir už valstybės pinigus ministrų perkamos dovanos. Pavyzdžiui, vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis pernai dovanomis pamalonino keturis jubiliejus šventusius pavaldinius. Tam jis skyrė beveik 1,9 tūkst. litų. Jo kolega V.Ušackas už 1,5 tūkst. litų Tolminkiemio K.Donelaičio muziejui nupirko žoliapjovę.

L.Graužinienės nuomone, net jei Vyriausybės nutarime numatyta galimybė reprezentacijai skirtas lėšas naudoti dovanoms pirkti, reikia žiūrėti, kad būtų paisoma pagrindinio tikslo. „Reprezentacinės lėšos turi būti naudojamos valstybei reprezentuoti. Suprantu, kai jos skiriamos svečiams priimti ar lankantis užsienyje. Tačiau nesutiksiu, kad žoliapjovė ar dovanos pavaldiniams – reprezentacija“, – įsitikinusi komiteto pirmininkė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų