2018 08 08

Mokykloms atsibodo baisaus skonio kotletai – Vilniuje bręsta maištas

Sostinės Jono Basanavičiaus progimnazija sukilo prieš galiojančią tvarką – nebenori vaikų maitintojo rinktis pagal mažiausią tiekėjo siūlomą kainą. Kartu su teisininkais, savivaldybės, mitybos ir viešųjų pirkimų ekspertais progimnazija rengia dokumentus, kurie leistų pirkti maitinimo paslaugą atsižvelgiant ir į kokybę. Sostinės vicemerė Edita Tamošiūnaitė 15min teigė, kad šia praktika naudosis ne tik J.Basanavičiaus progimnazija, bet ir kitos Vilniaus mokyklos. Ji pripažino skundų dėl maitinimo kokybės sulaukianti nemažai.
Lentvario vaikų darželyje „Šilas“ kontrolieriai tikrino maitinimo kokybę
Vaikų maitinimas. Asociatyvinė nuotr. / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Vilniaus miesto mokyklos renkasi tuos maitinimo paslaugos tiekėjus, kurie pasiūlo mažiausią kainą – kito pasirinkimo jos neturi.

Toks modelis parankiausias stambiems tiekėjams, tačiau neretai skundžiamasi maisto kokybe.

„Tai yra ligoninės maistas, kuris nėra valgomas“, – 15min apie ankstesnes patirtis su maitinimo paslaugų tiekėjais sakė J.Basanavičiaus progimnazijos direktorė Jurgita Nemanienė.

ŠMM nuotr./Mmokinių maitinimas. Asociatyvi nuotr.
ŠMM nuotr./Mmokinių maitinimas. Asociatyvi nuotr.

Anot ugdymo įstaigos vadovės, progimnazija pati pirma ėmėsi spręsti prasto maisto problemą mokyklose.

Ji rengia naują maitinimo paslaugų techninę specifikaciją, kuri leistų įvertinti siūlomo maisto kokybę ir tiekėją rinktis pagal tai.

Progimnazijai padeda ne tik sostinės savivaldybė, Sveikatos apsaugos ministerija, Maisto ir veterinarijos tarnyba, Lietuvos restoranų vyriausiųjų virėjų ir konditerių asociacija, bet ir samdyta teisininkų įmonė „Ellex, Valiūnas ir partneriai“.

Naujos pirkimo sąlygos bus derinamos su Viešųjų pirkimų tarnyba.

Kaip pasakojo direktorė, parengus dokumentus, pagal juos pirmoji pirkimą vykdys J.Basanavičiaus progimnazija, vėliau pasinaudoti šia tvarka bus siūloma ir kitoms sostinės mokykloms.

„Mes manome, kad kitos mokyklos mūsų pavyzdžiu galėtų pasekti po metų“, – teigė ji.

J.Basanavičiaus progimnazija eilinį maitinimo paslaugų pirkimą paskelbė prieš metus.

Tačiau nusprendus, kad reikėtų patikslinti pirkimo techninę specifikaciją, nuspręsta neskubėti. Nuo tada progimnazija maistą moksleiviams perka pagal trumpalaikes sutartis iš įmonės „Namų dvasia“.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Edita Tamošiūnaitė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Edita Tamošiūnaitė

„Tikrai yra daug nusiskundimų. Nes mažiausia kaina nėra gera kokybė. Tiek ir su „Pontem“ yra problemų“, – 15min pripažino už švietimą atsakinga Vilniaus miesto vicemerė E.Tamošiūnaitė.

Anot vicemerės, savivaldybė sutiko J.Basanavičiaus progimnazijai apmokėti teisininkų paslaugas, o kai bus parengti dokumentai, jais galės naudotis ir kitos mokyklos.

Politikės teigimu, maitinimo paslaugą perka 120 Vilniaus ugdymo įstaigų.

„Jų vykdomos sutartys su tiekėjais baigsis skirtingu metu, bet dabar yra apie 20 mokyklų, kurios galės startuoti po J.Basanavičiaus“, – teigė ji.

E.Tamošiūnaitė pridūrė, vienas iš stambiausių maitinimo paslaugos tiekėjų Vilniaus mokykloms – įmonė „Pontem“.

„Jis pasiūlo mažiausią kainą, tai yra didžiulė įmonė. Smulkesnei įmonei su jais konkuruoti sunku. Jie dažnai dalyvauja, bet pasakysiu, kad, na, ne visada pasiteisina“, – neslėpė ji.

E.Tamošiūnaitė vylėsi, kad pasikeitus tvarkai sostinės mokyklų valgyklose bus įvairesnio maisto.

„Ne vienas kotletas, pavyzdžiui, bet didesnis pasirinkimas. Organizuojant konkursus turi būti įtraukti mokyklos tarybos, tėvų atstovai, kad visi sutartų ir pasižiūrėtų, kad kokybiškas būtų maitinimas“, – svarstė ji.

Anot vicemerės, savivaldybė skyrė lėšų ugdymo įstaigų virtuvių atnaujinimui.

„Galime kelti maitintojams reikalavimus ir dėl kokybės. Miestas investuoja į maitinimosi aplinką, tai maitintojas, kuris ateina, ateina į geras patalpas“, – teigė ji.

Įmonė „Pontem“ yra viena didžiausių maisto ir maitinimo paslaugų tiekėjų visoje Lietuvoje.

Pagrindinis „Pontem“ akcininkas yra įmonė „Maistas“, kurią per kitas bendroves valdo Irmantas Norkus. Šiam verslininkui priklauso ir Dainų šventės dalyvių maitinimo skandale pagarsėjusi VšĮ „Bruneros“.

Per 2016-uosius ir pirmą 2017 m. pusmetį šios įmonės kartu sudėjus laimėjo 116 pirkimų, kurių bendra vertė – 32,1 mln. eurų.

Ši bendrovė devynerius metus šeimininkauja ir Seimo virtuvėje. Per šį laiką ne vienas Seimo kanceliarijos darbuotojas bei parlamentaras yra skundęsis dėl maisto kokybės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų