Dėl šių mokymų, apie kuriuos pranešė 15min, tyrimą atlikusi Vilniaus miesto savivaldybės komisija jau nustatė, kad Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas Alvydas Navickas, Vilniaus psichikos sveikatos centro Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėjas Janas Hilbigas ir šio centro Pirmojo skyriaus vedėjas Laurynas Bukelskis organizuodami „Asmenybės augimo grupių“ mokymus Lietuvos banko darbuotojams pažeidė pacientų teises.
Tačiau mokymuose dalyvavusi pacientė Vaida (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinoma – red.past.) įsitikinusi, kad tyrėjai tokias išvadas priėmė be reikalo.
Šizoafektinį sutrikimą Vilniaus miesto psichikos sveikatos centre, iš pradžių Dienos stacionare, o dabar Psichosocialinės reabilitacijos centre besigydanti moteris sako, kad susitikime su Lietuvos banko darbuotojais ji dalyvavo savo noru.
Mano nuomone, psichikos liga nėra labiau gėdinga nei plaučių uždegimas, – sako Vaida.
„Nežinau, kaip apsilankymas vyko Pirmame skyriuje, tačiau Psichosocialinės reabilitacijos centre vykusiame susitikime dalyvavau savo noru, su noru, jaučiausi visiškai atsakinga už save ir, maniau, kad kalbėjau su šiais žmonėmis kaip lygus su lygiu“, – 15min teigė Vaida.
Su Lietuvos banko darbuotojais susitikti ji sutiko, nes mano, kad kalbėti apie ligą atvirai yra pilietiška, tokiu būdu moteris sako besistengianti mažinti psichinių sutrikimų stigmatizaciją visuomenėje.
„Sulaukusi bankininkų klausimo, kaip jaučiuosi kalbėdama apie savo psichikos problemas prieš būrį žmonių, aš atsakiau, kad, mano nuomone, psichikos liga nėra labiau gėdinga nei plaučių uždegimas“, – sakė Vaida.
Pasak jos, noriai su Lietuvos banko darbuotojais susitiko ir kitas Psichosocialinės reabilitacijos pacientas. „Kiek teko kalbėtis su juo, jis taip pat sprendimą priėmė visiškai atsakingai“, – nurodė Vaida.
Todėl moterį įskaudino, kad vienam iš žiniasklaidai apie mokymus pranešusių asmenų pasirodė, kad pacientai tokiuose mokymuose galėjo būti išnaudojami. Taip pat ji nesupranta, kokius išnaudojimo faktus galėjo surasti Vilniaus miesto savivaldybės suburta tyrimo komisija.
„Perskaičiusi, kad Vilniaus miesto savivaldybės administracija nustatė, kad, be kitų, taip pat ir Psichosocialinės reabilitacijos skyriaus vedėjas J.Hilbigas pažeidė pacientų – tai yra MANO ir to antrojo žmogaus! – teises, iš tiesų įtūžau. J.Hilbigas yra vienas jautriausių ir atidžiausių mano sutiktų psichiatrų, jo vadovaujamo skyriaus darbuotojai tikrai labai gerbia ir palaiko pacientus, po jų vedamų terapijų žmonės išties atsigauna. Neabejoju, kad kiekvienas kitas šiuo metu besigydantis pacientas tai patvirtins“, – 15min teigė pašnekovė.
Pasak jos, kitas mokymuose dalyvavęs žmogus šiuo metu pradėjo pats savanoriauti Psichosocialinės reabilitacijos skyriuje, mokyti kitus pacientus ir esą įrodo, kaip jis yra vertinamas.
Labai atsakingai galiu pasakyti, kad mano teisių J.Hilbigas jokiu būdu nepažeidė, – sako moteris.
„Aš pati po ligos jau sugrįžau į darbą. Mano nuomone, Psichosocialinės reabilitacijos skyrius tikrai man daug padėjo, kad galėčiau išgyti. Centre tebesilankau ir dirbdama. Labai atsakingai galiu pasakyti, kad mano teisių J.Hilbigas jokiu būdu nepažeidė, greičiau parodė savo pagarbą man, kaip pagarbą rodome kiekviename ryto rate, kur apie savo praėjusią dieną ir ateities planus pasakoja, ne tik pacientai, bet ir personalas“, – įsitikinusi Vaida.
Sutikimo paprašė vėliau, apie mokymus nutylėjo
Tačiau, nepaisant gerų susitikimo su Lietuvos banko darbuotojais įspūdžių, Vaida pripažįsta, kad prieš susitikimą niekas neprašė jos raštiško sutikimo dalyvauti tokioje veikloje.
„Prieš susitikimą nepasirašiau. Buvau tik paprašyta pasirašyti po to, kai tai iškilo kaip problema, tad rašte, aišku, kad pasirašiau jau po renginio“, – neslepia moteris.
Nebuvo moteris prieš renginį ir įspėta, kad Lietuvos banko darbuotojams susitikimas yra mokamų mokymų dalis.
Prieš susitikimą nepasirašiau. Buvau tik paprašyta pasirašyti po to, kai tai iškilo kaip problema, tad rašte, aišku, kad pasirašiau jau po renginio, – pripažino Vaida.
Tačiau Vaida tikina žinojusi, kad pasimatys būtent su Lietuvos banko darbuotojais.
Vis dėlto ji nemato nieko bloga, jei už susitikimą buvo sumokėta, o Lietuvos banko sumokėti pinigai skirti ligoninei. Tik, 15min žiniomis, ligoninė už mokymus negavo nieko. Nieko negavęs nei pas asmeniškai, nei vadovaujamos įstaigos labui tikina ir mokymų dalyvius į ligoninę pas pacientus atvedęs Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas Alvydas Navickas.
Moteris sako pati su Lietuvos banko darbuotojais praleidusi 15–20 min.
„Darbuotojai klausė, kaip jaučiuosi su jais kalbėdama, apie mano santykį su artimaisiais, kolegų požiūrį į ligą. Kalbėjau su visa grupe, kartu dalyvavo psichiatras ir ergoterapeutas. Kalbėdama atsakiau į vieną užduotą psichiatro klausimą, kaip aš suprantu psichosocialinę reabilitaciją, kam ji reikalinga, ir apie 3–4 bankininkų klausimus. Mano atsakymai buvo absoliučiai mano mintys. Psichiatro klausimo iš anksto nežinojau“, – nurodė pacientė.
Nors Jaunųjų psichiatrų asociacijos prezidentas Edgaras Diržius įsitikinęs, kad pacientai jokiuose mokymuose dalyvauti negali tol, kol nepasiekia remisijos – tai yra tol, kol gydosi, Vaida nenori su tokia nuomone sutikti.
„Nesu medikė, nežinau, kaip tiksliai apibrėžiama „remisija“, kada jau esi pasiekęs ją. Ar kai išeini iš ligoninės apskritai? Ar iš Pirmojo skyriaus?
Kalbant apie Pirmąjį skyrių, iš mano patirties, tai priklauso nuo atskiro asmens. Kai kurie žmonės Pirmame skyriuje gali būti sąmoningesni už kai kuriuos besilankančius dieniniuose skyriuose, nors teoriškai pastarieji yra lengvesni pacientai. Mano akimis, reikėtų atsižvelgti į atskirą žmogų. Jei žmogui ūmi psichozė, žinoma, vėliau jis gali gailėtis savo sprendimo susitikti. Jei remisijos nepasiekę yra visi, kurie guli arba lankosi dieniniuose stacionaruose, manau, tikrai nemaža dalis tokių pacientų yra atsakingi priimti sprendimą“, – įsitikinusi moteris.
Paaiškėjo, kad įmonių vadovus su ligoniais paslapčia suveda ne bet kas, o Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Psichiatrijos klinikos vadovas, Lietuvos psichiatrų asociacijos prezidentas Alvydas Navickas.
Jis pats tokiuose mokymuose pacientų teisių pažeidimo nemato. Atvirkščiai – A.Navickas sako darantis tik gera: laužantis stereotipus apie psichikos sutrikimų turinčius asmenis.
Vilniaus psichikos sveikatos centras dėl situacijos pradėjo vidinį tyrimą. Situaciją aiškinasi Vilniaus universitetas.
Dėl šių mokymų tyrimus dar atlieka Sveikatos apsaugos bei Švietimo ir mokslo ministerijos, Vilniaus universitetas, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, Valstybinę duomenų inspekcija, Seimo kontrolieriaus tarnyba.
Nevyriausybinė organizacija „Psichikos sveikatos perspektyvos“, gindama viešąjį interesą, dėl dėl mokymų yra kreipusis į Generalinę prokuratūrą, prašydama ištirti situaciją ir pradėti ikiteisminį tyrimą dėl galimo Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymo pažeidimo.