„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2018 12 05 /15:52

ŠMM kartoja: ministerijos patalpos nėra vieša erdvė kitų organizacijų pasitarimams

Ketvirtą savaitę streikuojantys ir savaitę Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM) gyvenę Andriaus Navicko vadovaujami mokytojai antradienį pranešė liekantys ministerijoje. Tuo metu ŠMM informuoja, kad ministerijoje vyksta tik ministerijos organizuojami renginiai arba renginiai, kurių laikas ir vieta yra suderinti su ministerijos administracija.
Prie Švietimo ir mokslo ministerijos
Prie Švietimo ir mokslo ministerijos / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Ministerijos, kaip ir kitų valstybės institucijų, patalpos nėra vieša erdvė kitų organizacijų pasitarimams ir susitarimams rengti“, – rašoma žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Anot ŠMM, pagal ministerijos vidaus taisykles, į ministeriją įleidžiami tik asmenys, atvykstantys į ministerijos rengiamus pasitarimus, susitikimus, pas konkrečius ministerijos atstovus.

„Žiniasklaidos atstovai į ministeriją įleidžiami pateikus pažymėjimus, ministerija neriboja žiniasklaidos teisės gauti informaciją iš streikuojančių mokytojų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Prie Švietimo ir mokslo ministerijos
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Prie Švietimo ir mokslo ministerijos

Apgailestaujame, jei streikuojantys mokytojai atsisako įsileisti žurnalistus į pedagogų užimtą Kolegijų salę – ministerija tokios teisės neriboja“, – nurodo ŠMM.

Apie tai, kad į ŠMM Kolegijų salę streikuojantys mokytojai nebeketina į savo gyvenamas patalpas įsileisti žiniasklaidos, anksčiau rašė Lrt.lt. Pedagogai tikino taip nusprendę dėl esą sklindančios netikslios informacijos.

Mokytojai toliau laukia derybų

ŠMM dienas ir naktis leidžiantys mokytojai antradienį paskelbė liekantys ministerijoje ir laukiantys derybų, nors pirmadienį kai kurios švietimo profsąjungos jau pasirašė derybų protokolą.

Profsąjungos vadovo A.Navicko parašo ant jo nėra.

Apie visa tai profsąjungos lyderis ir jo pavaduotojai pranešė trečiadienį ministerijoje surengtoje spaudos konferencijoje.

„Mes šiandien kreipėmės į prezidentę“, – pradžioje spaudos konferencijos kalbėjo A.Navickas ir perskaitė kreipimąsi. Su juo galite susipažinti čia.

Antradienį švietimo profsąjungų pasirašytas protokolas, anot A.Navicko, nieko neturi bendro su reikalavimais.

„Reikalavimai yra neįtraukti į protokolą. Mes to netraktuojame kaip įvykusių derybų su mumis, – dėstė jis. – Tai yra tik ministrės ir A.Jurgelevičiaus kuriama derybų iliuzija.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Švietimo ir mokslo ministerijoje vyksta proetestuojančių mokytojų spaudos konferencija
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Švietimo ir mokslo ministerijoje vyksta proetestuojančių mokytojų spaudos konferencija

Pats Švietimo profsąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius antradienį išreiškė viltį, kad dokumento pasirašymas yra pavyzdys tiek Vyriausybei, tiek streikuojantiems mokytojams „sėsti galų gale prie derybų stalo, taip kaip supranta derybas abidvi pusės, ir galų gale baigti streiką, dėl kurio kenčia visi“.

Daugiau apie tai – čia.

Streikas bus tęsiamas

„Streikas tęsiamas ir mes liekame ministerijoje, laukiame derybų dėl iškeltų reikalavimų“, – kalbėjo profsąjungos lyderis.

A.Navickas išreiškė džiugesį, kad švietimo ir mokslo ministre Jurgita Petrauskiene premjeras Saulius Skvernelis išreiškė nepasitikėjimą, ir viltį, kad deryboms ŠMM įgalios „atsakingus asmenis“.

Tokio pažado, kad asmenys įgalioti bus, profsąjungos lyderis tikino negavęs.

„Tai nėra joks [ministerijos] užgrobimas, kaip bandoma teigti, tai yra derybų laukimas. Mes turime čia teisę būti“, – sakė jis.

A.Navickas žadėjo į derybas kviesti ekonomistus, pavyzdžiui, Romą Lazutką, Justą Mundeikį, ir ekspertus, kad jie įvertintų Vyriausybės paskaičiavimus – esą LŠDPS siūlymų įgyvendinimas valstybei kainuotų 300 mln. eurų.

„Ta suma, mūsų skaičiavimais, yra gerokai mažesnė“, – kalbėjo A.Navicko pavaduotoja Erika Leiputė-Stundžienė.

Anot jos, suma buvo paskaičiuota ne finansininkų. „Tai yra tiesiog kažkas paskaičiavimo, nusprendė tokią sumą. Tai nebuvo Finansų ministerijos paskaičiavimai“, – teigė A.Navicko pavaduotoja.

Ji pabrėžė, kad LŠDPS, kitaip nei kitos profsąjungos, nepasirašė Švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties, nes, anot E.Leiputės-Stundžienės, į jų reikalavimus nebuvo atsižvelgta.

„Šitas susitarimas (antradienį pasirašytas derybų protokolas – 15min) negali būti traktuojamas kaip su streiku susijęs dokumentas“, – kalbėjo pavaduotoja ir tikino, kad jis „absoliučiai negerina mokytojų padėties“, ragino pedagogus jungtis prie streiko.

A.Navickas: alus pabrango, o reikalavimai liko neįgyvendinti

„Valstiečių lyderis Ramūnas Karbauskis aiškiai pasakė, kad mokytojų reikalavimus [...] įgyvendinti labai paprasta. Tereikia pabaranginti alų 10 centų ir galima bus tuos reikalavimus įgyvendinti. Tai alus, kaip žinote, pabrango jau, o reikalavimai liko neįgyvendinti“, – kalbėjo A.Navickas.

Kitas pavaduotojas Vytautas Silvanavičius aiškino, kad 300 mln. eurų – maksimali suma, kuri pateikta bauginti visuomenę.

Anot jo, su kitomis profsąjungomis pasiekti susitarimai yra nekonkretūs, situacija keičiama „ne į mokytojams palankią pusę, bet dar ir sugebėta pabloginti“.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Švietimo ir mokslo ministerijoje vyksta proetestuojančių mokytojų spaudos konferencija
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Švietimo ir mokslo ministerijoje vyksta proetestuojančių mokytojų spaudos konferencija

„Tokie susitarimai, kur yra aptakios formuluotės, diferencijuoti mokytojų etato struktūrą pagal dalykus, sritis, nustatant veiklų mokyklos bendruomenei minimumą, visiems mokytojams privalomos funkcijoms atlikti. Nuo kada tas įsigalios? Kaip atrodo tas skirstymas pagal dalykus [...]? Mes nematom“, – komentavo V.Silvanavičius ir pridūrė, kad kitų profsąjungų atstovai sutinka su tuo.

„Antra vertus jie, kaip ir mes, nežino nuo kada tai įsigalios“, – teigė A.Navicko pavaduotojas.

Kol kas neaišku, ar bus kreiptasi į policiją

Švietimo ir mokslo ministrės patarėjas Arminas Varanauskas, atsakydamas į spaudos konferencijoje kalbėjusių LŠDPS narių žodžius, teigė, kad derybos ministerijoje nebevyks nei šiandien, nei rytoj.

„Kadangi mes nesutariame, ir tam taip pat pritaria pono A.Navicko profsąjunga, kad dalis reikalavimų yra susiję su milžiniškomis finansinėmis papildomomis lėšomis, tų dalykų ministerijoje toliau aptarinėti neverta“, – žurnalistams komentavo jis.

„Gerbiamų streikuojančių mokytojų yra paprašyta palikti šias patalpas“, – teigė A.Varanauskas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Arminas Varanauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Arminas Varanauskas

Užklaustas, ar policijai dėl ministerijos patalpose užsilikusių mokytojų bus rašomas pareiškimas, jis tikino nežinantis, kokių veiksmų bus imamasi.

„Ar bus kreipiamasi į policiją, manau, bus sprendžiama vėliau“, – sakė A.Varanauskas.

Jo žiniomis, ant antradienį dalies profsąjungų pasirašyto derybų protokolo vis dar trūksta ne tik A.Navicko, bet ir profesinės sąjungos „Sandrauga“ vadovo Kęstučio Juknio parašo.

„Mes esame šnekėję su „Sandraugos“ profsąjungos pirmininku, jis žadėjo jungtis ir pasirašyti, bet jau vakar mus informavo, kad į Vilnių atvykti tai valandai nespės [...]“, – dėstė ministrės patarėjas ir pridūrė, kad trečiadienį su K.Jukniu kol kas nebuvo susisiekta.

Ministerijos darbuotojai ne kartą ragino protestuotojus palikti patalpas. Šiems atsisakant tai padaryti, apribotas pašalinių žmonių patekimas į ŠMM pastatą.

Net darbo valandomis pagrindinės ministerijos pastato durys užrakintos, prie jų nuolat budi trys apsaugos darbuotojai. Į pastatą gali patekti tik turintys leidimus asmenys, rašo BNS.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Švietimo ir mokslo ministerijos apsaugos darbuotojai
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Švietimo ir mokslo ministerijos apsaugos darbuotojai

„Mums judėjimas apribotas, mokytojai, kurie išeina, nebeįleidžiami. Keista, kad įvesta tokia tvarka, nors anksčiau mokytojai visada galėdavo ateiti į ministeriją, galėdavo mus palaikyti, diskutuoti, išreikšti nuomonę, dabar imamasi tokių policinių priemonių, mokytojai neįleidžiami į pastatą, jeigu jį palieka. Tikimės, kad ta pozicija keisis“, – trečiadienį žurnalistams sakė A.Navickas.

Ministerijos kolegijų salėje įsikūrę apie dvi dešimtys streikuojančių pedagogų teigė, kad buvo išjungtas interneto ryšys, atjungtas televizorius.

Paskaičiavimus pateikė ŠMM ekonomistai

„Poną A.Navicką, jo profsąjungą, esame kvietę į visus susitikimus, kuriuose kalbėjomės dėl įvairių etatinio modelio tobulinimo aspektų. Taip pat buvo aptarti ir šios profsąjungos kelti reikalavimai. Pats A.Navickas, jo kolegos tuose dalykuose dalyvavo. Paskutinis buvo ketvirtadienį [...]. Tai buvo paskutinis susitikimas, kurio metu buvo priimti sprendimai ir taip pat numatyta dėl ko yra nesutarta“, – dėstė A.Varanauskas.

Atsakydamas į E.Leiputės-Stundžienės pastabą apie tai, kad 300 mln. eurų sumą, reikalingą įgyvendinti LŠDPS keliamus reikalavimus apskaičiavo ne finansininkai, ministrės patarėjas atsakė, kad tai padarė ŠMM ekonomistai.

„Finansų viceministras ketvirtadienį vykusiame pasitarime taip pat dalyvavo. Tie skaičiavimai yra atlikti mūsų specialistų. Natūralu, kad tam tikros srities paskaičiavimai yra daromi tos srities ekonomistų. Mes turime tam Ekonomikos departamentą, kuris tuos paskaičiavimus daro“, – dėstė A.Varanauskas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Švietimo ir mokslo ministerijoje vyksta proetestuojančių mokytojų spaudos konferencija
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Švietimo ir mokslo ministerijoje vyksta proetestuojančių mokytojų spaudos konferencija

Komentuodamas V.Silvanavičiaus žodžius, kad pasirašytas derybų protokolas mokytojų padėtį keis į blogesnę pusę, A.Varanauskas dėl tokių žodžių stebėjosi.

„Man keista girdėti tokius pareiškimus [...]. Jis (V.Silvanavičius – 15min) tikrai sėdėjo ketvirtadienį irgi iki pat galo, kalbėjo apie tuos dalykus, ir pats jiems pritarė. Galiu tik dar kartą pastebėti, kad žmonės dažnai keičia savo poziciją“, – komentavo jis.

Preliminariais ŠMM duomenimis, anot A.Varanausko, streiko kaina yra apie 1 mln. eurų. Tokią sumą anksčiau pateikė ir „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Streikuojančių mokytojų skaičius, atstatydinamos ministrės patarėjo tikinimu, Lietuvoje sparčiai mažėja, 16-oje mokyklų iš 70-ties streikuojančių nedirba nuo vieno iki trijų mokytojų.

„Streikas niekada nebuvo viršijęs 75 mokyklų visoje Lietuvoje, mūsų turimais duomenimis, mokyklų skaičius dabar išlieka stabilus, apie 70 mokyklų, bet mokytojų skaičius pakankamai sparčiai mažėja. Penktadienį streikuojančių mokytojų skaičius buvo 1500, pirmadienį – 1400, antradienį – 1350, mokyklų skaičius visomis dienomis išliko daugiau-mažiau stabilus, apie 70 mokyklų“, – BNS cituoja A.Varanauską.

Policija: galimai pažeistas Susirinkimų įstatymas

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS) streikuoja ketvirtą savaitę. Prieš savaitę profsąjungos atstovai atvykę į ŠMM buvo nutarę iš jos nesitraukti, kol nepasieks susitarimo.

ŠMM kancleris Tomas Daukantas ministerijoje apsigyvenusių mokytojų ne kartą prašė palikti patalpas, tačiau jie laikėsi savo.

Penktadienį buvo rengiamas mitingas prie Seimo, taigi dalis mokytojų patalpas buvo palikę. Grįžę jie rado užrakintas duris ir atgal į ministeriją nebuvo įleisti – sulipo per langus.

Savaitgalį mokytojams leista pasilikti ministerijoje, numatyta, kad mokytojų nakvoti valstybės institucijoje gali ne daugiau nei 30.

Premjeras Saulius Skvernelis per patarėjus pirmadienį nurodė, kad į konfliktą nesikiš. Tačiau pirmadienį jo patarėjas Skirmantas Malinauskas pažymėjo, kad mokytojai gali būti išvaryti iš ministerijos padedant policijai.

Apie tai užsiminė ir antradienį su 15min kalbėjęs Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis. Jis tikino, kad naktis leisdami ŠMM streikuojantys mokytojai galimai pažeidžia Susirinkimų įstatymą.

Antradienį S.Malinauskas jau lygino ministeriją užėmusius mokytojus su Vladimiro Putino smogikais Kryme.

Protokolą pasirašė trys profsąjungos

Antradienį antrame ŠMM pastato aukšte, kai kitame dienas ir naktis leidžia mokytojai, dalis švietimo profsąjungų pasirašė susitarimų protokolą dėl etatinio apmokėjimo modelio pataisymų ir didesnio finansavimo švietimo pagalbos specialistams.

Į protokolą streiką paskelbusios A.Navicko vadovaujamos profsąjungos kelti reikalavimai nebuvo įtraukti (jie – žemiau). A.Navicko pavaduotoja, dalyvavusi pasirašyme, ant protokolo parašo nepadėjo.

Parašais patvirtinti protokolą elektroniniu paštu buvo pakviesti visų penkių profesinių sąjungų lyderiai. Dokumentą pasirašė Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinės sąjungos vadovas Ramūnas Znutas, Švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius, Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Solidarumas“ lyderė Ramutė Minkevičienė.

Be A.Navicko, kurio ministerijoje pasirašant dokumentą nebuvo, protokolo nepatvirtino profesinės sąjungos „Sandrauga“ vadovas Kęstutis Juknis. Jis į ministeriją pasirašyti protokolo neatvyko, nors ministrės patarėjo Armino Varanausko žiniomis, žadėjo jį pasirašyti.

LŠDPS reikalavimai:

  • įdiegti etatinį modelį, kuriame vienam etatui sudaryti būtų ne daugiau kaip 18 kontaktinių valandų ir 18 valandų skirta kitiems darbams;
  • mažinti mokinių skaičių klasėse;
  • turi būti parengta pedagoginių ir nepedagoginių darbuotojų darbo užmokesčio kėlimo programa, pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientus didinti 20 proc.;
  • valandos etatui skaičiuojamos ne metams, o savaitei;
  • ikimokyklinių ir priešmokyklinių įstaigų pedagogų etate turėtų būti ne mažiau kaip šešios nekontaktinės valandos.

Įvedant etatinį apmokėjimo modelį siekta atlyginti už visus mokytojo darbus, išlaikyti stabilų darbo krūvį, į mokyklas pritraukti jaunų specialistų. Pritaikius modelį, ministerijos duomenimis, užmokestis kilo 70 proc. mokytojų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“