2015 09 15

Mokytojai prieš Vilniaus savivaldybę: kodėl mums atimamos pamokos ir pinigai?

Per pastaruosius kelis mėnesius Vilniaus lenkų bendruomenės atstovai surengė jau ne vieną mitingą, piketą ir net streiką. Viskas dėl sostinės mokyklų pertvarkos, kuri palietė ir tautinių mažumų mokyklas – vienos iš vidurinių reorganizuojamos į pagrindines, kitos tebelaukia galutinio sprendimo ar perkeliamos į kitas patalpas. Po mokinių ir tėvų susibūrimų į piketą susirinko ir dviejų mokyklų lenkų dėstomąja kalba pedagogai.
Lenkiškų Vilniaus mokyklų pedagogų piketas
Lenkiškų Vilniaus mokyklų pedagogų piketas / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Mokytojai iš V.Sirokomlės ir S.Konarskio mokyklų pikti: pertvarka, nors dar tebevyksta, jau atnešė jiems neigiamų pasekmių. „Mokytojus bandoma įdarbinti pagal terminuotas darbo sutartis, o tai blogina jų ligšiolinę padėtį. Taip pat dėl likviduojamų mokinių komplektų daugelis mokytojų negaus darbo valandų, kurios jiems iki šiol priklausė“, – taip rašoma prieš antradienio piketą prie Vilniaus savivaldybės išplatintame pranešime, kurį pasirašė „Mokyklų, kurioms iškilusi grėsmė, pedagogai“.

Neramu dėl blogėjančių sąlygų

Esą viskas vyksta „pagal žodinius nurodymus, sklindančius iš Vilniaus miesto savivaldybės, vadovaujamos liberalo R.Šimašiaus“. „Savivaldybė ne tik neišdavė jokių perspėjimų, nors to reikalauja Darbo kodeksas, bet taip pat nepateikė jokio dokumento mokykloms, kuris nurodytų, kokia tvarka jos turi funkcionuoti. Šis pavyzdys – akivaizdi savivalės apraiška“, – tvirtina dviejų lenkiškų sostinės mokyklų pedagogai.

V.Sirokomlės vidurinė mokykla norėtų tapti krikščioniškąja ilgąja gimnazija, tačiau kol kas sprendimas dėl jos pertvarkos nėra priimtas. Švietimo ir mokslo ministerijai užkliuvo, kad jos steigėjas tėra vienas – Vilniaus savivaldybė, o esą krikščioniškąją mokyklą steigiant turėtų prisidėti ir Katalikų bažnyčia.

Kitose Vilniaus mokyklose situacija kitokia. Tarkim, S.Konarskio vidurinė mokykla tampa pagrindine, nors 11–12 klasių mokiniams ir leista pabaigti mokslus tose pačiose patalpose, bet brandos atestatus jiems jau išduos A.Mickevičiaus gimnazija. O J.Lelevelio vidurinė mokykla Vilniaus tarybos valia tapo gimnazija, tačiau su sąlyga, kad kraustysis iš istorinių savo patalpų Antakalnio gatvėje į jai priklausantį A.Vivulskio pagrindinio ugdymo skyrių Minties gatvėje.

Siūlo antraeiles pareigas

V.Sirokomlės vidurinės mokyklos tarybos pirmininkas, mokytojas Viktoras Lovčikas tikino į piketą atėjęs visų pirma norėdamas palaikyti kolegas iš S.Konarskio mokyklos. Nes ir jo mokyklos pedagogams dėl savo ateities neramu – mokykla vis dar neturi atsakymo iš ŠMM, ar bus akredituota ir taps gimnazija. „Nuo balandžio mėnesio laukiam, komisijos buvo, iš ministerijos nėra to atsakymo. Išgyvename. Kaip žmonės nebijome, bet neramu mums, mokytojams nebus lengva susirasti darbą“, – kalbėjo V.Lovčikas.

Aš turiu 15 pamokų 11–12 klasėse, tai bus antraeilės pareigos ir aš labai daug prarasiu, – skundėsi Leonora Kadevičienė.

S.Konarskio mokyklos pedagogams – kur kas neramesnės dienos. 11-12 šios mokyklos klasės mokosi tose pačiose patalpose, tačiau teisiškai jau priklauso A.Mickevičiaus gimnazijai. Tad mokytojams teks dirbti abiejose mokyklose, tik gimnazijoje jų pareigos bus antraeilės.

„Aš turiu 15 pamokų 11-12 klasėse, tai bus antraeilės pareigos ir aš labai daug prarasiu“, – skundėsi rusų kalbos mokytoja Leonora Kadevičienė.

„Būsime įdarbinti kitoje mokykloje. Nei mūsų kas klausė, ar norime, ar ne. Tai bus antraeilės pareigos, tad nukentės socialinės garantijos. Dirbant per dvi mokyklas jau vien susirinkimai kiek laiko atims“, – kolegei antrino matematikė Olga Jurkevičienė.

Įžvelgia politines intrigas

Švietimą kuruojantis Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas stebisi mokytojų noru piketuoti. Jo teigimu, J.Lelevelio mokykloje iš viso niekas nesikeičia be patalpų, o V.Sirokomlės mokykla pati neatlieka reikalingų darbų.

Vicemeras įtaria, kad čia ne paskutinėje vietoje yra Lietuvos lenkų rinkimų akcijos (LLRA) politiniai tikslai, kadangi piketų ir kitokių protesto akcijų pastaruoju metu netrūksta. Sprendimas dėl V.Sirokomlės mokyklos reorganizavimo į viešąją įstaigą buvo priimtas dar valdant praeitos kadencijos tarybai, kur valdančiajai daugumai priklausė ir LLRA, bet dėl bendruomenės spaudimo, kaip sako V.Benkunskas, mokyklos vadovybė vis dar nėra pakeitusi teisinio statuso.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Su pedagogais susitiko ir LLRA atstovė Renata Cytacka
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Su pedagogais susitiko ir LLRA atstovė Renata Cytacka

„Švietimo ir mokslo ministrė buvo prieš kelias dienas šitoje mokykloje ir pažadėjo, kad akreditacija bus. Paskui ten lankėsi ministerijos komisija, bet iki šiol jokio atsakymo neturime“, – teigė V.Benkunskas.

Priminsime, kad mokyklų lenkų dėstomąja kalba bendruomenėmis jau yra surengusios ne vieną protesto akciją prie savivaldybės, Švietimo ir mokslo, Užsienio reikalų ir Teisingumo ministerijų. O rugsėjo 2 dieną surengtas streikas, jo metu vaikai ne sėdėjo pamokose, o meldėsi prie Aušros vartų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų