Viešosios įstaigos „Malat Memory Foundation“ direktorius Maksimas Ulanovas BNS sakė, kad ši iniciatyva kilo kartu su Izraelyje gyvenančiu bičiuliu – anksčiau planuota, jog pavogta lenta bus atkurta už savivaldybės pinigus, tačiau fondas pasiryžęs įamžinti 1941 – aisiais Molėtuose 700 nužudytų žydų atminimą savo lėšomis.
„Mano draugas iš Izraelio, jo proseneliai kilę iš Molėtų – beveik visa jų šeima buvo išžudyta. Jis nusprendė iš pradžių daryti savo lėšomis dokumentinį filmą atminimui, vėliau tai peraugo į didelį, stambų projektą – ketiname plėstis ir daug daugiau daryti, ne tik apie Molėtus“, – BNS sakė M.Ulanovas.
Pagal Kultūros paveldo departamento reikalavimą, savivaldybė pernai rugpjūtį pavogtą paminklą buvo įpareigota atstatyti per metus. Anot M.Ulanovo, paminklas už fondo lėšas turėtų būti pagamintas ir pastatytas rugpjūčio viduryje, o oficialus jo atidengimas vyks rugpjūčio 29-ąją, minint šios Molėtų žydų bendruomenės tragedijos 75 – metį. Kartu bus pristatytas ir dokumentinis filmas apie bendruomenės gyvenimą iki 1941 – ųjų.
„Mes užsakėme didelį akmenį, tą senąjį nupjausime, vietoje jo pastatysime iš juodo granito didelį akmenį. Tekstą dar suderinsime“, – tvirtino M.Ulanovas.
Ankstesnė lenta lietuvių ir hebrajų kalbomis skelbė: „Šioje vietoje hitleriniai galvažudžiai ir jų vietiniai pagalbininkai 1941.08.29 nužudė apie 700 žydų vyrų, moterų ir vaikų“.
Per Antrąjį pasaulinį karą naciai Lietuvoje, dažnai padedami lietuvių kolaborantų, išžudė 90 proc. iš maždaug 208 tūkst. Lietuvos žydų. Už žydų gelbėjimą Pasaulio teisuoliais yra pripažinti per 800 lietuvių.
Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 5 tūkst. žydų.