Panevėžio pataisos namuose šiuo metu yra 260 nuteistųjų, iš jų septynios mamos su aštuoniais vaikais. Lietuvos prokuratūroms užbaigus ikiteisminius tyrimus dėl neteisėtai įgytos teisės į motinystės ar tėvystės pašalpas teismus pasieks 600–700 baudžiamųjų bylų, iškeltų pagal Baudžiamojo kodekso 182 straipsnį dėl sukčiavimo, kurio antra dalis nenumato kitokios bausmės, išskyrus realų laisvės atėmimą nuo 4 iki 8 metų. Jeigu bent trečdalis motinų bus nuteistos, Panevėžio kalėjime iškart pritrūks vietų ne tik mamoms, bet ir jų naujagimiams.
Pagimdys kalėjime?
Tokia perspektyva realiai atsiveria 24 metų Telšių gyventojai Evai Pilkauskienei, vakar kartu su vyru Tadu ir dar keliomis dešimtimis jaunų šeimų dalyvavusiai Vilniuje vykusioje diskusijoje „Antikriziniai sprendimai, verslo laisvė, asmenų lygybė ir žmogaus teisės“. Diskusijos organizatoriai – Žmogaus teisių stebėjimo institutas ir Jungtinio demokratinio judėjimo skyrius „Varpas“.
Antro vaiko laukiančiai moteriai Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Telšių skyrius jau pateikė įtarimus dėl 107 tūkst. litų valstybei padarytos žalos, kurią moteris padarė įgijusi teisę į motinystės pašalpą. Kalbėdama su tyrėju E.Pilkauskienė sužinojo, kad antrą kūdikį jai gali tekti gimdyti kalėjime. Baudžiamąją bylą moteris „užsidirbo“ uošvio vadovaujamoje įmonėje „Eurotax“ dėl to, kad jai buvo pakeltas atlyginimas.
FNTT Telšių skyriaus viršininkas Šarūnas Bagdonas LŽ telefonu paaiškino, kad 2008 metais Telšių apskrityje buvo išmokamos 457 motinystės ir tėvystės pašalpos, o ikiteisminiai tyrimai pradėti tik 6 atvejais. Pasak Š.Bagdono, ikiteisminiai tyrimai vyksta tik tais atvejais, kai akivaizdžiai matyti, kad būsimoji motina gaudavo gerokai didesnį atlyginimą, nei tą patį darbą atliekantys kiti darbuotojai. Tyrėjai surinko duomenų, kad E.Pilkauskienei buvo priskaičiuojamas 7000 litų atlyginimas, beveik tiek pat, kiek likusiems 8 kolegoms kartu paėmus.
„Samanėlėje“ pažeidimų rado
LŽ pasiteiravus, kodėl tyrėjai (taip sėkmingai ištyrę motinystės pašalpos gavimo aplinkybes) suklupo tirdami kur kas svarbesnę ir dešimteriopai didesnę žalą valstybei padariusios UAB „Samanėlė“ bylą, Š.Bagdonas pasipiktino: „Samanėlės“ byloje mes nustatėme pažeidimus, vėliau buvo padaryta specialisto išvada ir pateikta prokurorui. Tai prokuroras priėmė sprendimą (nutraukti ikiteisminį tyrimą, tiesa, vėliau jis buvo atnaujintas – red.). Ne mes priėmėm sprendimą.“
– Taigi FNTT rado pažeidimų „Samanėlės“ byloje?
– Be abejo, kad buvo rasta, – patvirtino Š.Bagdonas.
– O kokios sumos? 1,2 mln. litų, kaip kad buvo skelbta pradėjus tyrimą?
– Medžiaga buvo atsiųsta iš mokesčių inspekcijos, kiek ten buvo suskaičiuota, tiek ten ir buvo įvardyta. Nemaža suma.
Sesuo brangesnė
Pašalpas gavusių motinų bylose sprendimą, ar perduoti bylą teismui, taip pat priima prokuroras. Tik, skirtingai nei „Samanėlės“ byloje, kurioje įpainiota vyriausiąja finansininke bendrovėje dirbusi generalinio prokuroro Algimanto Valantino sesuo Stasė, dėl įstatymo spragų teisę į didesnes pašalpas įgijusios motinos keliaus į teismą ir galbūt net į kalėjimą. Tokie dvejopi standartai ir piktino diskusijos dalyvius.
Advokatė Ingrida Montvidienė dabartinę situaciją apibūdino kaip „vaikų genocidą“. „Socialinės išmokos buvo didinamos norint skatinti gimstamumą, tačiau kiek šiandien yra moterų, kurios negali išmaitinti savo vaikų ar patyrė persileidimus?“ – sakė vienerių metukų vaiką auginanti advokatė.
Teisininkai jaunų šeimų iniciatyvinės grupės narius paragino surinkti visus reikiamus dokumentus ir perduoti juos už tėvelius kovoti stojusiems advokatams, kad šie galėtų parengti bendrą ieškinį prieš valstybę dėl dvejopų standartų taikymo, reikalauti, kad motinystės pašalpų bylos būtų nagrinėjamos administraciniuose teismuose, kaip sprendžiami kiti mokestiniai ginčai.