Vieną siūlo speciali darbo grupė, kuriai vadovauja viceministrė Audronė Morkūnienė, kitą – socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas.
„Darbo grupė siūlo mokėti dvejus metus, bet kas šešis mėnesius mažinti išmoką ir antraisiais metais jau nesieti su darbo pajamomis. O paskutinį pusmetį, iki vaikui sueis dveji metai, mokėti 40 proc. (buvusio darbo užmokesčio – BNS), bet ne daugiau kaip 500 litų“, – trečiadienį po Vyriausybės posėdžio žurnalistams sakė D.Jankauskas.
Su A.Morkūniene BNS nepavyko susisiekti. D.Jankauskas tvirtino turintis kitokį pasiūlymą. „Mano siūlymas, po diskusijų su kai kuriais kolegomis, buvo mokėti pasirinktinai: arba 100 proc., jei vienerių metų atostogos. Arba, jeigu ima dvejus metus, tai pirmaisiais metais galbūt galimas 60 proc., o antraisiais metais – 40 proc. gauto uždarbio kompensavimas, jo nesiejant su darbo pajamomis“, – teigė D.Jankauskas.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pareigūnai BNS sakė, kad tai reiškia, jog antraisiais vaiko auginimo metais mama galėtų užsidirbti papildomai, neprarasdama skiriamos pašalpos.
Ministras neatmeta galimybės, kad pasiūlymų gali atsirasti ir daugiau.
„Turime išsiaiškinti ir kitus dalykus: ar tai draudimas ir kompensavimas negauto darbo užmokesčio, ar tai yra valstybės paramos objektas. Aš esu šalininkas, kad būtų einama per kompensavimą negauto darbo užmokesčio – per socialinio draudimo sritį. Diskusijos parodys“, – sakė D.Jankauskas.
Dabar motinystės pašalpos dydis siejamas su buvusiu uždarbiu – pirmais vaiko auginimo metais mokama 100 proc. kompensuojamo darbo uždarbio dydžio pašalpa, antrais – 85 proc. Nuo šių metų liepos ši pašalpa mažėja iki 90 proc. pirmais vaiko auginimo metais ir 75 proc. – antraisiais.