„Vilniaus diena“ rašo, kad, nors nacionalinio stadiono statybos įpusėjusios, o už 113 mln. litų suręsti griaučiai ant Šeškinės kalvų pusmetį nejudinami merdi, tik dabar pradėta ieškoti atsakymų, verta ar ne statybas tęsti.
Už numatomus 200 tūkst. litų galimybių studijai parengti planuojama konkurso būdu nusamdyti konsultantus, kurie pateiktų visas įmanomas vizijas dėl tolesnių stadiono statybų. Konkursą laimėtų mažiausią sumą pasiūlę konsultantai.
Konkursą konsultantų paieškoms Vilniaus valdžia planuoja skelbti vasario pabaigoje. Nugalėtojas galėtų paaiškėti gegužę.„Konsultantai turės atsakyti, ar verta tęsti stadiono statybas ir kaip jas finansuoti, o gal geriau stadioną konservuoti. Galbūt net nugriauti, sulyginti su žeme arba parduoti, o gal statyti kitoje vietoje. Variantų daug, mums reikės pasirinkti vieną“, – vardijo vicemeras Romas Adomavičius.
Konkursą konsultantų paieškoms Vilniaus valdžia planuoja skelbti vasario pabaigoje. Nugalėtojas galėtų paaiškėti gegužę.
Tačiau lėšos galimybių studijai iš administracijos direktoriaus rezervo skolinamos laikinai. Visa suma ateityje turės būti sugrąžinta. Pusę dengtų pati Vilniaus savivaldybė, kuri, tikslindama šių metų biudžetą, žada rasti iki 100 tūkst. litų. Tiek pat tikimasi sulaukti iš Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD).
Pasak vicemero R.Adomavičiaus, mokėti pusę sumos departamentą įpareigojusi pati Vyriausybė, tačiau KKDS vadovybė tikina, kad tokio nurodymo nesama ir šiemet jokių lėšų stadiono galimybių studijai skirti neketinanti.
„Tai – ne įpareigojimas, o tik pasitarimo protokolas, kuriame parašyta, kad miesto savivaldybė su sporto departamentu paruoštų galimybių studiją. Bet šių metų departamento biudžete lėšų tam nenumatyta. Ir teisinio pagrindo mokėti taip pat neturime. Todėl negalime nei garantuoti, nei žadėti, kad pusę sumos padengsime. Ir į Vyriausybę dėl šių lėšų nesikreipsime, dėl to, kad turime ir kitų problemų: numatyta tarptautinių varžybų, kurioms irgi reikės finansavimo“, – sakė KKSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Mykolas Kačkanas.
Ši nacionaliniam stadionui skiriama galimybių studija nebūtų pirmoji. Viena jų buvo rengta 2008 m. ir mokesčių mokėtojams atsiėjo 400 tūkst. litų. Studiją parengusi bendrovė „Deloitte Lietuva“ tąkart nagrinėjo, kokios bus jau pastatyto stadiono valdymo galimybės. Paaiškėjo, kad projektas – neatsiperkantis.
Pastarojoje studijoje konsultantai nenagrinėjo stadiono statybų ir jų finansavimo galimybių, nes 2007 metais Vyriausybė buvo priėmusi politinį sprendimą, kad stadiono statybos bus finansuojamos iš valstybės biudžeto. Šiuo tikslu buvo skirta 100 mln. litų 2008 metais ir dar 9 mln. litų – pernai.
Tačiau 2009 metų pabaigoje per Vyriausybės išvažiuojamąjį posėdį į savivaldybę finansų ministrė Ingrida Šimonytė bei premjeras Andrius Kubilius pareiškė, jog tol, kol nebus dar vienos galimybių studijos, stadiono statyboms iš valstybės biudžeto nebus skiriama nė lito.
Savivaldybės Investicinių projektų skyriaus vedėja Rasa Cibulskienė sako, kad galimybių studiją rengti verčia pasikeitusi finansinė padėtis. Kadangi tolesnėms stadiono statyboms lėšų neturi nei savivaldybė, nei valstybė, tenka keisti statybų finansavimo būdą. Būtina ieškoti privataus investuotojo, kuris savomis lėšomis stadioną pastatytų, tačiau jam investuotą sumą valstybė vėliau grąžintų dalimis.