Kaip BNS sakė Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas, policijai gyventojai pranešė apie dviejų namų Siesikų gatvėje fizinio fasadų apgadinimą, dar ant dviejų namų gyventojai po sprogdinimų teigia radę galimų jų nuolaužų.
Anot vicemero, visa atsakomybė už sprogdinimo darbus tenka stadiono koncesininkui – „BaltCap“ fondui. Jis aiškinasi situaciją, tačiau artimiausiu metu ketinama imtis papildomų saugumo priemonių ir detonuoti jau parengtus sprogmenis.
„Bus pabaigtas paskutinis sprogdinimas, nes jo nedetonavus, pavojus yra dar didesnis. Tada reikės sulaukti išsamesnių tyrimų aiškinantis situaciją, ir tada bus nuspręsta, ar leisti jiems tęsti sprogdinimo darbus, ar ne“, – BNS sakė V.Benkunskas.
Kaip teigiama „Vilniaus BDT“ pranešime, tyrimas tęsiamas, tačiau darbai nestoja.
„Stadiono teritorijoje yra dar vienas pamatų blokas, paruoštas sprogdinimui ir šiuo metu sustiprintai saugomas. Policijos rinktinės „Aras“ sprogmenų ekspertų ir specializuotos įmonės AB „Detonas“ specialistų vertinimu, paruošti sprogmenys negali būti demontuoti ir turi būti susprogdinti nedelsiant, laikantis saugos reikalavimų.
Bendru sutarimu, saugos priemonių bus daugiau ir jos bus gerokai viršijančios reikalavimus“, – sakė BDT direktorius Giedrius Masalskas.
Įprasta tokio tipo objektų saugos procedūra numato, kad sprogdinimo dieną, likus 2 valandoms iki darbų pradžios, teritoriją pradeda saugoti ne 1, o 4 apsaugos darbuotojai, kurie užtikrina 100 metrų spindulio apsaugos teritorijos saugumą.
Bendrovės pranešime teigiama, kad prieš dedant sprogmenis juosta apjuosiama 30 m teritorija, į ją patenka tik sprogdinimo specialistai ir jų nuolat stebimi 1–3 pagalbiniai darbuotojai. Sudėjus sprogmenis į pamate išgręžtą kiaurymę, ši užpilama šlapiu smėliu (ne mažiau kaip 30 cm sluoksniu). Po to 5–10 cm smėlio sluoksnis užpilamas ant kiaurymės viršaus.
Ant sprogmens zonos uždedamos guminės, 12 mm storio ir 60–80 cm pločio juostos, kurios užpilamos 0,5 m storio smėlinio grunto sluoksniu.
Prieš sprogdinimą visa apsauginė 100 metrų zona dar kartą patikrinama, tai atlieka 4–8 darbuotojai. Po to projekto vadovas racija susisiekia su visais komandos nariais, atsakingais už zonas, gauna patikinimą, kad teritorijoje nėra žmonių ir yra saugu.
Gavęs nurodymą, už sprogimą atsakingas asmuo duoda garsinį signalą – sprogimas įvyksta per 3–5 sekundes po signalo. 100 m apsauginė zona baigiama saugoti tik tuomet, kai sprogmenų specialistas apžiūri sprogimo vietą ir leidžia saugojimą baigti.
Pasak G.Masalsko, sprogdinamo pamato sprogmenų zonos bus užpiltos dvigubai storesniu (1 metro) smėlio sluoksniu. Šis smėlio sluoksnis bus uždengtas metaliniu tinklu, kurio akys yra 40x40 mm matmenų, o virš tinklo ištiesta neaustinė geotekstilė, kurios tankis yra 250 g/m2. Taip pat uždėti smėlio maišai.
„BDT specialiai sprogdinimui filmuoti pasitelks droną, kurio kamera įrašytas vaizdas leis matyti sprogimo eigą ir skeveldrų skriejimo trajektorijas. Sprogimo įrašą ketinama paskelbti viešai.
Pamatų sprogdinimas numatytas rytoj, rugsėjo 16 dieną, 9:30 val.“, – teigiama pranešime.
Incidento, kurio metu sprogimo skeveldros galbūt pasiekė atokiau gyvenančių žmonių kiemus, aplinkybės bus tiriamos toliau, pasitelkus ekspertus.
Apie tai, kad daugiabučius Siesikų gatvėje apgadino galbūt ir stadiono atskriejusi skeveldra, feisbuke paskelbė viena vilnietė. Policija teigė tądien fiksavusi bent keturis panašius pranešimus.