Tomas (pavardė redakcijai žinoma) 15min pasakojo, kad yra tik vienas iš daugelio užsienyje dirbančių lietuvių, kurie susiduria su panašiomis problemomis.
Rotacija kas 14 dienų
„Aš, kaip ir nemažai kolegų, dirbu naftos platformose Šiaurės jūroje, mūsų rotacija – 14 dienų dirbam ir 14 dienų namie, bet į namų laiką įeina ir kelionės, tad atmetus skrydžius lieka tik 12 dienų saviizoliacijai, kuri bent šiuo metu yra 14 dienų. Tad iškilo klausimas, kokiu būdu galima gauti leidimą išvykt nepraėjus 14 dienų saviizoliacijos laikotarpiui (tai šiuo metu yra numatyta transporto sektoriaus darbuotojams). Dirbu Nyderlandų įmonėje ir, kaip žinia, jie netaiko izoliacijos atvykstant iš Lietuvos“, – pasakojo Tomas.
Pradėjęs domėtis, kaip laiku suspėti į darbą, jis jau kreipėsi į Sveikatos apsaugos, Užsienio reikalų ministerijas, Valstybės sienos apsaugos tarnybą, tačiau šiose institucijose išgirdo vienintelį atsakymą – pagalbos Tomas gali tikėtis tik iš NVSC.
Mūsų rotacija – 14 dienų dirbam ir 14 dienų namie, bet į namų laiką įeina ir kelionės, tad atmetus skrydžius lieka tik 12 dienų saviizoliacijai, kuri bent šiuo metu yra 14 dienų.
Paskambinęs informaciniu telefonu jis teigia išgirdęs, kad „išlyga išvykti galima vykstant į darbą net ir nebūnant transporto srities darbuotoju“. Kadangi VSAT pareigūnai jį įspėjo, jog netinka tik žodžiu pasakyta informacija, reikalingas atsakymas iš NVSC bent elektroniniu laišku. Tad Tomas kreipėsi į NVSC raštu.
„Išimtys Jūsų atveju nebūtų taikomos“
Tačiau iš šios institucijos atkeliavęs atsakymas nenudžiugino. „Man atsakiusi Giedrė Aleksienė, NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja, parašė, kad izoliacija atvykus į Lietuvos Respubliką privaloma 14 d. Jos teigimu, „yra tam tikros išimtys, bet panašu, kad Jūsų atveju nebūtų taikomos“.
Taip pat man patarta pateikti prašymą, nes tam tikrais išimtiniais atvejais NVSC išduoda leidimus išvykti iš izoliacijos vietos. Pateikus prašymą, būtų vertinama mano situacija ir aš gaučiau konkretų atsakymą“, – pasakojo Tomas.
NVSC informacijoje keliaujantiems rašoma, kad kreiptis į NVSC, norint gauti leidimą palikti izoliavimosi vietą, galima, jeigu išvykti reikia dėl artimo žmogaus laidotuvių, norint nuvykti į mobilųjį punktą tepinėlio iš nosiaryklės ir ryklės COVID-19 ligos (koronaviruso infekcijos) laboratoriniams tyrimams atlikti paėmimui, jei asmuo dėl tam tikrų priežasčių turi pakeisti izoliacijos vietą arba užsieniečiams, atvykusiems į Lietuvą darbo, verslo ar studijų reikalais, kuriems privaloma 14 dienų izoliacija, leidimas nuvykti į darbo, studijų ar kitą, verslo reikalams tvarkyti būtiną vietą.
Pateikus prašymą, būtų vertinama mano situacija ir aš gaučiau konkretų atsakymą, – sakė Tomas.
Saviizoliacija, atvykus į Lietuvą, netaikoma irgi tik kelioms grupėms žmonių: Lenkijos piliečiams, atvykusiems darbo, verslo ar studijų reikalais, Latvijos ir Estijos piliečiams, jeigu iki tol jie keliavo tik savo šalyse, taip pat lietuviams, buvusiems tik Lenkijoje, Estijoje ar Latvijoje, bei tam tikrų profesijų atstovams – sveikatos priežiūros specialistams, atvykstantiems teikti transplantacijos paslaugų, žurnalistams, atvykstantiems į Lietuvos Respubliką užsienio reikalų ministro leidimu, oficialių delegacijų nariams, diplomatams, specialiesiems kurjeriams, dirbantiems tranzitiniuose traukiniuose.
Šiame sąraše atsidūrė ir ekipažų bei įgulų nariai, kurie dirba tarptautinius komercinius vežimus vykdančiose Lietuvos įmonėse ar vykdo tarptautinius komercinius vežimus visų rūšių transporto priemonėmis, – jiems izoliacija privaloma nuo atvykimo į Lietuvą iki išvykimo iš jos teritorijos dienos, bet ne ilgiau kaip 14 dienų.
Nebent kas pasikeis
Būtent tokios išimties sau norėtų ir Tomas. „Pagal planą turėčiau grįžt birželio 5 d. ir išvykti birželio 18 d. Ir taip visą laiką, neužtenka laiko išbūti pilną izoliaciją. Galbūt iki to laiko dar kas taisyklėse keisis“, – vylėsi Šiaurės jūroje dirbantis vyras.
Jis teigė net paprašęs NVSC atstovų perduoti teisės aktus rengiantiems specialistams, kad Lietuvos piliečiai susiduria su tokia situacija, tad galbūt galim būtų rengiant karantino sušvelninimus į tai atkreipti dėmesį. Jam atsakyta, kad dėl teisės aktų reikėtų rašyti tiesiogiai į Sveikatos apsaugos ministeriją.
Pagal planą turėčiau grįžti birželio 5 d. ir išvykti birželio 18 d. Ir taip visą laiką, neužtenka laiko išbūti pilną izoliaciją.
„Paskutinis mano gautas atsakymas buvo toks: Jūsų situaciją suprantu, bet NVSC nesuteikta teisė išduoti leidimų išvykti iš šalies anksčiau nei baigiasi izoliacijos laikotarpis. Ir aš to padaryti negaliu, bet jeigu kreiptumėtės Jums ankstesniame laiške nurodyta tvarka, situacija būtų nagrinėjama individualiai ir NVSC departamentas turėtų priimti sprendimą. Gali būti, kad jūsų atvykimo laikotarpiu karantino priemonės bus švelnesnės“, – pasakojo Tomas.
Nėra išimčių, nes niekas nesikreipė?
Apie tai paklaustas sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pareiškė, kad išimtys netaikomos, nes niekas nesikreipė iki šiol su tokiu pageidavimu, neišsakė tokios problematikos: „Mes tikrai negalime nuspėti kiekvienos srities, žinoti, kur ir kaip žmonės dirba, kokiomis pamainomis.“
Anot ministro, žmonės turėtų kreiptis į jų veiklos sritį kuruojančią ministeriją, tad, atrodo, Tomo stumdymas nuo vienos institucijos į kitą nebuvo teisingas.
„Žmonėms reikėtų kreiptis į savo srities kuruojančią ministeriją ir ministerijos paprastai suformuluoja tokius siūlymus, kurie leidžia koreguoti Vyriausybės tą patį nutarimą ir sudaryti sąlygas žmonėms išvykti į savo darbo vietą“, – teigė A.Veryga.
Tomas, išgirdęs tokius sveikatos apsaugos ministro žodžius, nusprendė išmėginti, kaip vis dėlto tai veikia. Bet paaiškėjo, kad neveikia.
„Paskambinus į URM jie griežtai nusiuntė kreiptis vėl į NVSC, bet jų specialistė sakė, kad tai jiems teikia pakeitimų pasiūlymus, o ne jie. Tad vis dar neaišku, kuri ministerija turi tokį pakeitimą pasiūlyti. Bet tuo pačiu NVSC jau turi kriterijus, pagal kuriuos bus siūloma netaikyti saviizoliacijos iš kai kurių šalių grįžtantiems nuo birželio 1 d. Kriterijus tas pats kaip ir skrydžiams – 25 atvejai 100 tūkst.gyventojų per paskutines dvi savaites.
Tad jei šitą žingsnį patvirtins Baltijos šalys, mano situacija išsipręs savaime, nes Nyderlandai kriterijus atitinka“, – vylėsi Tomas, baimindamasis nebent to, kad situacija gali pablogėti.