2016 metų vasarą NATO viršūnių susitikime Varšuvoje buvo priimtas istorinis sprendimas stiprinti gynybą Baltijos šalyse ir Lenkijoje. Į Lietuvą atvyksta bataliono dydžio kovinė grupė, ginkluota sunkiąja technika.
„Bataliono misija yra gynybinio pobūdžio ir skirta Rusijos atgrasymui“, – sakė Lietuvos kariuomenės Jungtinio Štabo viršininkas generolas Vitalijus Vaikšnoras. Jis pabrėžė, kad agresijos atveju, šie kariai kartu su Lietuvos kariuomene ir kitais sąjungininkais gintų valstybę.
Į Lietuvą atvyks vokiečiai, belgai, olandai ir norvegai. Iš viso – apie 1,2 tūkst. karių.
Tarptautinio bataliono pagrindą sudarys Vokietijos kariuomenės 122-ojo mechanizuoto bataliono kariškiai, šiuo metu esantys Bavarijoje.
Lietuvoje taip pat bus dislokuota sunkioji technika: 13 tankų „Leopard 2”, 38 kovos mašinos, 58 vikšrinės mašinos, apie 100 ratinių transporto priemonių. Taip pat ir sunkioji artilerija, oro gynybos vienetai, medikai, inžinieriai, žvalgyba.
Batalioną sudarys 5 kuopos, iš kurių 3 bus mechanizuotos.
„Batalionas bus parengtas veikti tiek brigados sudėtyje, tiek atskirai“, – sakė Jungtinio Štabo viršininko pavaduotojas pulkininkas Gintaras Ažubalis, atsakingas už planavimą.
Dauguma karių atvyks vasarį
Pirmieji sąjungininkų kariai atvyks jau kitą savaitę. Tai bus nedidelė vokiečių grupė, kuri koordinuos bataliono atvykimą.
„Pagrindinis judėjimas prasidės vasario mėnesį, kada judės sunkioji technika, – sakė generolas V.Vaikšnoras. – Birželio mėnesio visi padaliniai jau bus čia.“
Planuojama, kad vasaros pradžioje tarptautinis batalionas dalyvaus Lietuvos kariuomenės organizuojamose pratybose „Geležinis vilkas“.
„Birželio viduryje batalionas pasieks savo operacinius pajėgus, bus pilnai parengtas ir pasiruošęs ginti mūsų valstybę kartu su Lietuvos kariuomenės padaliniais“, – sakė Jungtinio Štabo viršininkas.
Per 2017-2018 metus prie tarptautinio bataliono prisidės kariai iš Liuksemburgo, Kroatijos, Prancūzijos.
Šio dalinio personalas nuolat keisis. Planuojama, kad kariai bus rotuojami kas pusę metų. Išvykstantys kariškiai apmokys atvykstančius, kad nenukentėtų bataliono kovinė parengtis.
Karinė technika keisis priklausomai nuo to, kokie padaliniai bus dislokuoti Lietuvoje.
„Šiokia tokia technikos, ginklų sistemų kaita nuolat vyks“, – sakė pulkininkas G.Ažubalis.
Projektas kainuos apie 8 mln. eurų
Tarptautinis batalionas įsikurs Rukloje. Dalinio dislokavimas tapo rimtu iššūkiu Lietuvos kariuomenės logistams.
„Mums tai unikalus ir sudėtingas, gerąja prasme, projektas. Pirmą kartą priimame tokio dydžio kovinę grupę. Daug personalo, daug ginkluotės. Ir priimame ne trumpam laikotarpiui, bet nuolatiniam dislokavimui“, – sakė Jungtinio Štabo viršininko pavaduotojas pulkininkas Valdas Dambrauskas, atsakingas už logistiką.
Rukloje šiuo metu įrengiamos kareivinės, amunicijos saugojimo infrastruktūra, technikos zona, specialios antenų aikštelės. Taip pat bus sukurta konteinerių stovykla, kurioje gyvens kariai.
Į šį projektą jau dabar Lietuvos kariuomenė investavo apie 5,8 mln. eurų. Planuojama, kad iš viso bus skirta apie 8 mln. eurų, bet didžiąją dalį sumos Lietuva turėtų atgauti – maždaug 6 mln. eurų sugrąžins atvykstantys sąjungininkai.
Partneriai taip pat grąžins pinigus už degalus ir maitinimą.
„Tai yra normali NATO praktika“, – sakė V.Dambrauskas.
TAIP PAT SKAITYKITE: Latvija NATO bataliono sulauks jau birželį