„Branduolinis atgrasymas yra viena iš svarbiausių temų. Kai kalbame apie branduolinį atgrasymą, turime būti patikimi, o kad būtume patikimi, turime būti modernūs, modernumas yra natūralus būdas būti geresniam ir patikimesniam“, – ketvirtadienį po susitikimo su Lietuvos kariuomenės vadu Valdemaru Rupšiu sakė jis.
Naujienų portalas „Politico“ ketvirtadienį pranešė, jog JAV pareigūnai šį mėnesį per uždarą susitikimą Briuselyje NATO sąjungininkėms pranešė, kad patobulinta iš oro numetama gravitacinė bomba B61-12 į Europą turėtų būti atgabenta šių metų gruodį.
Pasak leidinio, anksčiau patobulintas bombas atgabenti buvo planuota kitų metų pavasarį.
Savo ruožtu Lietuvos kariuomenės vadas sakė, jog susitikimo su generolu metu aptarė saugumo situaciją regione.
„Turėjome galimybę aptarti saugumo situaciją regione, NATO karybos vystymo tendencijas ir perspektyvas. NATO transformacijos vadas pristatė savo prioritetus, naujai patvirtintą NATO karinę koncepciją ir jos įgyvendinimą, NATO gynybos planavimo procedūrą, keičiantis saugumo situacijai, kritiškai svarbių pajėgumą vystymą, atsižvelgiant į visas kariavimo dimensijas“, – ketvirtadienį po susitikimo žurnalistams sakė V.Rupšys.
Generolas leitenantas pažymėjo, jog NATO vadas pateikė gaires, kaip turėtų būti vystoma ir kuriama Lietuvos kariuomenė.
V.Rupšys teigė, kad šiuo metu Lietuvai kyla iššūkių apsirūpinant ginkluote, nes pramonė nespėja patenkinti poreikio, Vakarų šalims intensyviai remiant Ukrainą.
„Ginkluotei įsigyti neužtenka vien finansų. Būtina stiprinti gynybos pramonę, tokiai mažai šaliai kaip Lietuva tai – tikrai didelis iššūkis. Po šio vizito generolas turės aiškesnį vaizdą apie Lietuvos galimybes, trūkumus auginant kariuomenė pasitelkiant gynybos industriją“, – sakė jis.
Pasak P.Lavigne'o, ketvirtadienį vykusio susitikimo metu pavyko aptarti regioninio saugumo keliamus iššūkius ir jų sprendimus.
„Mūsų misija suprasti, formuoti ir kovoti su sparčiai besikeičiančia saugumo aplinka dar niekada nebuvo tokia aktuali. Šiandienos susitikimas su jumis ir Krašto apsaugos ministerijos atstovais buvo puiki proga pasidalyti savo nuomone ir pasimokyti įvairiomis temomis, tokiomis kaip eskalavimo dinamika, daugiadimensinis veikimas“, – nurodė jis.
P.Lavigne'as vizito Lietuvoje metu lankėsi Karo akademijoje ir NATO Energetinio saugumo kompetencijos centre. Jo teigimu, centre pavyko aptarti kaip geriausiai įveikti iššūkius, kylančius dinamiškoje energetinio saugumo aplinkoje.
Tai pirmasis vado vizitas Lietuvoje. Anksčiau jis yra lankęsis Estijoje tarptautinių kibernetinių pratybų metu.