„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 02 03

Nauja mokėjimo už darželius tvarka diskriminuoja ne tik Kauno rajono šeimas, bet ir vienišus tėvus?

Nesibaigia diskusijos dėl pernai spalį Kauno miesto tarybos priimto sprendimo nebekompensuoti dienos mokesčio už darželį rajono gyventojams. Darželinukai tapo savotiškais įkaitais savivaldybių kovoje dėl teritorijų prijungimo. Lietuvos tėvų forumas atkreipia dėmesį, kad dėl šio diskriminaciniu vadinamo plano kenčia ir patys kauniečiai – problemų iškilo tėvams, kurie vaikus augina vieni.
Motinystė
Vieniša mama/ Asociatyvi nuotr. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Lietuvos tėvų forumas (LTF) pranešime spaudai atkreipia dėmesį, kad, pro pirštus žiūrėdama į vaikų maisto kokybę ir jų sveikatą, Kauno valdžia šį kartą demonstruoja dar didesnį cinizmą, įkaitais paversdama net ir socialiai remtinas šeimas.

„Miesto valdžia deklaruoja, kad nemenkos dalies vaikų, lankančių Kauno vaikų lopšelius-darželius, tėvus pasieks keliolika kartų didesnės sąskaitos, nes taip neva „siekiama teisingumo“. Kodėl miestiečiai iš savo kišenės turėtų dengti rajono gyventojų vaikų ugdymo išlaidų dalį? Ar tikrai tokie drastiški sprendimai pagerins Kauno biudžeto situaciją? Ar patys kauniečiai ir visa valstybė realiai iš to ką nors laimės?“ – tokius klausimus kelia LTF pirmininkas Darius Trečiakauskas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Darius Trečiakauskas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Darius Trečiakauskas

Pasak jo, naujos tvarkos pasekmes pajus auginančios vaikus su negalia ar nepritekliaus kamuojamos Kaune gyvenančios ir čia gyvenamąją vietą deklaravusios šeimos, nors Kauno valdžia giriasi, kad už jas ir kovoja keisdama tvarką.

„Vaikų ir jų tėvų diskriminacija pagal deklaruotą gyvenamąją vietą savaime yra netoleruotina. Pažvelgus kitu kampu, kai kurioms kauniečių šeimoms bus lengva ranka nubrauktos absoliučiai visos iki šiol priklausiusios lengvatos, neretai buvusios garantu, kad vaikas apskritai galės lankyti ugdymo įstaigą, kad gaus tinkamo ir šilto įvairaus maisto, kad tėvas ar mama galės įsilieti į darbo rinką“, – tikino D.Trečiakauskas.

Jis paaiškino, kad visi vaikai, lankantys Kauno darželius, gaudavo lengvatas. Tėvams tereikėjo mokėti už atžalų maitinimą, o visos kitos išlaidos būdavo padengiamos iš miesto biudžeto. Socialiai remtinų šeimų vaikams Kauno darželių lankymas iš viso nieko nekainuodavo, o vaikams su negalia buvo taikoma 50 proc. nuolaida.

Vaikų ir jų tėvų diskriminacija pagal deklaruotą gyvenamąją vietą savaime yra netoleruotina.

D.Trečiakausko teigimu, dėl ambicingo ir nepamatuoto Kauno mero bandymo parklupdyti Kauno rajoną, įkaitais tapo ir Kauno miesto vienišos mamos bei tėčiai, kurie su sutuoktiniais gyvena atskirai ar vienas iš tėvų yra nežinomas. Vienu mostu Kauno valdantieji neva nubraukė ne tik lengvatas už ugdymą, bet ir už maitinimą. Vienišai mamai ar tėčiui už vietą darželyje kas mėnesį dabar teks pakloti nemažas sumas, siekiančias iki 200 eurų.

Privalo pristatyti teismo nutartį

„Auginu du darželinio ir du mokyklinio amžiaus vaikus, dar yra naujagimis ir jau pilnametė dukra. Mano gaunamos pajamos nedidelės, todėl iki šiol nereikėjo mokėti už vaikų darželį. Tačiau pagal naują Kauno mero tvarką, kol nepristatysiu teismo nutarties, kad vieno iš vaikų gyvenamoji vieta yra nustatyta su mama, jį leisti į darželį man kainuos daugiau nei 150 eurų. Man kaip daugiavaikei mamai tai yra beprotiškai didelė suma“, – LTF išplatintame pranešime spaudai pasakojo viena viešai neįvardyta moteris, kuri gyvena Kaune ir čia yra deklaravusi savo gyvenamąją vietą.

Vida Press nuotr./Moteris ir kūdikio vežimėlis
Vida Press nuotr./Moteris ir kūdikio vežimėlis

Vaikų darželis, vadovaudamasis Kauno valdžios naujuoju nurodymu, reikalauja iš jos teismo nutarties, nes minėtos moters vienos atžalos gimimo liudijime nenurodyta, kas yra tėvas. Vadinasi, nežinia, ar jis kartais netyčia negyvena Kauno rajone.

„Negalvojama nei apie miesto šeimas, nei apie kitas šeimas, nei apie vaikus apskritai. Tiesiog bandoma akiplėšiškai vadovautis siaurais merkantiliniais Kauno mero interesais. Ir tuos, kurie papuolė po šituo volu, traiško be jokio pasigailėjimo“, – situaciją vertino D.Trečiakauskas.

Jis pateikė ir šeimos pavyzdį: vieniša mama augina vaiką, tėvas, kuris – ne kaunietis, gyvena atskirai ar iš viso yra nežinomas. Tokiu atveju vienišos mamos laukia finansinis smūgis.

„Dėl didybės manijos padiktuoto noro prisijungti Kauno rajoną įkaitais tampa ne tik tarp Kauno miesto ir Kauno rajono kursuojančios šeimos, bet ir mieste dirbančios, mieste gyvenančios ir miestą mylinčios nepilnos ar socialinės pagalbos reikalingos šeimos, kurioms tiesiog nepasisekė, kad buvusi antroji pusė veda atskirą buitį ir tą oficialiai daro ne Kaune, ar tėčio tiesiog nėra. Ką daryti toms Kauno šeimoms, kurių vienas iš tėvų yra išvykęs dirbti į užsienį ir tai oficialiai yra deklaravęs? Įsivaizduokite, kokioje jie atsiduria padėtyje. Jeigu užguiti ir pažeminti jaučiasi abu ar kuris nors iš tėvų, kaip turi jaustis jų vaikai?” – klausė LTF pirmininkas.

Anot jo, žmonės nežino, nei kur kreiptis, nei ką daryti. Šoktelėjusios sąskaitos jiems yra kaip perkūnas iš giedro dangaus.

Savivaldybė: vadovaujamasi patikrinta informacija

Dėl šios susiklosčiusios situacijos 15min pasisakė Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Jolanta Baltaduonytė. Pasak jos, minimame Kauno miesto tarybos sprendime numatyti visi gyvenimiški atvejai, kuriais lengvata garantuojama iki šiol ją gavusiems Kauno gyventojams.

„Tačiau svarbu suprasti, kad galime ir turime vadovautis tik oficialia ir patikima informacija apie šeimą bei jos sudėtį, o ne lįsti į kiekvienus namus tikrinant bei aiškinantis, kas šeimoje su kuo gyvena ar nebegyvena. Tokie fizinės kontrolės metodai jau senokai laikomi nepriimtinais.

Nei vienišoms Kauno mamoms, nei vaikus su negalia auginantiems tėvams už vaikų ugdymą darželiuose daugiau mokėti nereikės. Atvirkščiai, Kauno savivaldybė dar teiks papildomas lengvatas, kurios įsigaliojo nuo sausio 1-osios. Jei vienas iš tėvų miręs, nenurodytas vaiko gimimo liudijime, teismo pripažintas dingusiu be žinios, nežinia kur esančiu ar neveiksniu, jei atlieka bausmę įkalinimo įstaigoje, vienam iš tėvų laikinai arba neterminuotai apribota valdžia, tėvai išsituokę ir vaikas gyvena su vienu iš tėvų, kai vaiko gyvenamoji vieta teismo sprendimu yra nustatyta su vienu iš vaiko tėvų, bus taikoma 50 procentų lengvata už vaikučio maitinimą, o už vieną lankytą dieną reikės mokėti 0,29 Eur vietoje įprastų 0,58 Eur“, – patikino J.Baltaduonytė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vaikas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vaikas

Anot jos, net ir ne Kaune gyvenantiems tėvams, auginantiems vaikučius su negalia, kurie ugdomi Kauno Prano Daunio ugdymo centre, Kauno kurčiųjų ir neprigirdinčiųjų ugdymo centre, Kauno specialiojoje mokykloje, taip pat taikomos papildomos lengvatos – nuo sausio 1 d. taikoma 50 procentų lengvata už vaikučio maitinimą, o už vieną lankytą dieną reikės mokėti 0,29 Eur.

Kauno miesto savivaldybės atstovės teigimu, Kauno mieste, atvirkščiai nei daugumoje aplinkinių savivaldybių, yra išvystyta švietimo infrastruktūra, tinkama mokytis specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams, todėl apsispręsta taikyti papildomas lengvatas tokius vaikus auginantiems tėveliams, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos.

Emigrantų šeimoms – vienkartinė parama

„Kalbant apie emigrantus, kadangi dalis savivaldybės biudžeto lėšų yra sudaryta iš miesto gyventojų sumokėtų mokesčių, akivaizdu, kad būtų sąžininga šias lėšas ir naudoti būtent jų, o ne kitų savivaldybių ar valstybių gyventojų poreikiams tenkinti. Jei žmogus gyvenamąją vietą deklaravęs kitoje savivaldybėje ar kitoje šalyje, būtent ten nukeliauja ir jo mokesčiai, o iš jų tenkinami tos savivaldybės ar valstybės, o ne Kauno miesto gyventojų poreikiai.

Vis dėlto, įvertinus tai, kad dalies žmonių emigraciją (deklaravus išvykimą iš Lietuvos) lėmė sudėtingesnės finansinės sąlygos, Kauno miesto savivaldybė sudarė galimybę tokioms šeimoms gauti vienkartinę paramą. Ji palengvintų iš dalies emigravusių tėvų (kai vienas iš tėvų išvykęs, o kitas kartu su vaikais gyvena Kaune), kurių vaikai lanko Kauno miesto savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigas, finansines galimybes apmokėti vaikų ugdymą. Tai vienkartinė parama, kuri, kaip ir visais kitais atvejais, pvz., ligos ar nelaimės, pagal tvarkos aprašą skiriama vieną kartą metuose“, – paaiškino J.Baltaduonytė.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Jolanta Baltaduonytė
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Jolanta Baltaduonytė

Pasak jos, tėveliai, kuriems kyla klausimų ar neaiškumų apie naująją tvarką, visuomet gali kreiptis į Kauno miesto savivaldybės administracijos švietimo skyrių: svietimo.skyrius@kaunas.lt.

Pabrangino darželį rajone gyvenančioms šeimoms

15min primena, kad Kauno miesto savivaldybės taryba 2019 metų spalio 15 dieną nusprendė, kad iki šiol 58 centus siekęs dienos mokestis už darželį nuo sausio bus keliamas iki 9,2 euro. Miestiečių vaikams šis mokestis bus kompensuojamas, todėl jie ir toliau mokės 58 centus, tačiau tiems tėvams, kurie mieste nedeklaruoti, reikės mokėti visą kainą. Dėl šios priežasties finansiškai nukentės ne tik Kauno rajono vaikų tėvai, bet ir iš kitų savivaldybių atvykusios studentų šeimos, kurių Kaune labai daug.

Miestas tiems vaikams, kurių tik vienas iš tėvų deklaruotas mieste, numatė kompensuoti pusę visos kainos. Rajonas tokių išlygų nepalieka ir teigia, jog norint pretenduoti į kompensaciją rajone deklaruoti turi būti abu tėvai, nebent vieno iš jų tėvystės teisės yra apribotos, tėvai išsituokę ir panašiai.

Vyriausybės atstovas Kauno apskrityje Andrius Cechanavičius siūlė pakeisti šį sprendimą, nes esama tvarka, jo vertinimu, yra diskriminacinė. Terminą pakeisti sprendimą dėl mokesčio už vaikų darželius ne miesto gyventojams jis pratęsė iki vasario. Jei tai nebus įgyvendinta, planuojama kreiptis į teismą. O štai LTF į teismą dėl miesto tarybos sprendimo, kuriuo smarkiai padidinamas mokestis Kauno miesto vaikų darželius lankantiems, bet mieste negyvenantiems tėvų vaikams, pareiškė kreipęsi dar praėjusių metų lapkritį.

Miesto savivaldybė tikina, kad mokesčio kompensavimas savivaldybės, kurios gyventojai moka mokesčius į biudžetą, gyventojams, negali būti laikomas diskriminaciniu ir sprendimo nepakeitė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų