Ragina pranešti apie įtartinus asmenis ir techniką
„Matydami prasidėjusias provokacijas prieš Lietuvą ir nujausdami, kad priešiškų Lietuvai veiksmų tik daugės, pristatome visuomenei budrių Lietuvos piliečių platformą www.akylas.lt. Akylas.lt yra interneto duomenų bazė, kurioje galima pranešti apie įtartinus veiksmus“, – „Facebooke“ parašė E.Jakilaitis.
Pasak E.Jakilaičio įrašo, platforma veiks ne tik „Zapad“ pratybų metu, bet ir joms pasibaigus.
„Pastebėjai nematytą techniką, keistai besielgiančius asmenis, keisto turinio informacinius pranešimus? Fiksuok tai ir nedelsdamas pasidalink informacija. Kiekviena laiku perduota žinutė, nuotrauka ar pranešimas prisidės prie mūsų šalies saugumo užtikrinimo“, – teigiama Akylas.lt tinklalapyje.
Tarp veiksmų, apie kuriuos raginami pranešti platformos vartotojai – bendravimas su Rusijos ir Baltarusijos diplomatinių atstovybių atstovais neįprastomis aplinkybėmis, pastebėtas karinės technikos ar personalo judėjimas Lietuvos teritorijoje ar pasienyje, pastebėti neteisėtai Lietuvos ir Rusijos ar Baltarusijos sieną kirtę asmenys, incidentai patiems kertant Rusijos ar Baltarusijos sieną, viešojoje erdvėje rasti raginimai veikti prieš Lietuvą, užsienio žiniasklaidos atstovų provokacijos, dideli vieši su Rusija siejamų asmenų susibūrimai.
Kriterijų esama ir daugiau, jie visi išvardyti Akylas.lt puslapyje pateikiamoje platformos naudojimo atmintinėje.
Pranešti pastebėjus kurį nors iš anksčiau išvardytų veiksmų galima prie Akylas.lt prisijungus kompiuteriu arba mobiliuoju telefonu. Pranešime reikia trumpai aprašyti įtartino įvykio aplinkybes, nurodyti įvykio vietą ir laiką, esant galimybei – pridėti nuotrauką.
Informaciją per Akylas.lt platformą galima pranešti tiek savo vardu prisijungus su „Facebook“, „Google“ ar „Twitter“ paskyra, tiek anonimiškai. Galima palikti savo kontaktus, kad susisiekę pareigūnai esant reikalui patikslintų informaciją.
E.Jakilaitis: platforma naudotis patogu
Akylas.lt platformą visuomenei pristatęs E.Jakilaitis 15min sakė, kad idėja sukurti platformą kilo Šaulių sąjungoje svarstant, kaip supaprastinti informacijos apie galimus keistus veiksmus, provokacijas ir taip toliau pateikimą įvairioms Lietuvos institucijoms. Jo teigimu, pagrindinis Akylas.lt privalumas – šia sistema naudotis patogu.
„Tokios vientisos platformos kol kas nebuvo, ir mes pagalvojome, kad tokiu būdu galėtume prisidėti. (...) Tai tikrai labai reikalinga vien dėl to, kad patogu. Nufotografavus įtartiną automobilį, daiktą, asmenį ar dar kažką, po kelių sekundžių ar minutės tą informaciją su nuotrauka ir konkrečiomis fiksuotomis koordinatėmis gali turėti valstybės institucijos. Tai labai patogus įrankis. Jei tai kada nors prisidės prie vienos ar kitos provokacijos išvengimo, tai puiku“, – sakė E.Jakilaitis.
Vis dėlto, pasak žurnalisto, viešai platformos vartotojų įkelta informacija yra rodoma tik tada, kai ji „praeina“ pirminį filtrą.
„Būna, kad žmonės, naudodamiesi platforma, prirašo keistų dalykų, visokių niekų. Kai kurie žmonės tokiu būdu smaginasi. Bet mes jiems smagintis nepadedame ir tokie pranešimai nėra patvirtinami ir viešai neatsiranda“, – sakė E.Jakilaitis.
Visus pranešimus pareigūnai mato iš karto
Šiuo metu (rugsėjo 13 d.) Akylas.lt jau galima rasti septynis pirminį filtrą „praėjusius“ pranešimus – apie sugadintą gaisrinę sireną, keistus skambučius iš Sankt Peterburgo, prieš kelias savaites pastebėtus asmenis su Rusijos kariuomenės uniformomis ir kitus. Tiesa, iš pirmo žvilgsnio toli gražu ne visų jų turinys atrodo grėsmingai. Tačiau tikrąją jų svarbą įvertins pareigūnai.
Kuriant platformą Akylas.lt, šauliai bendradarbiavo su Vidaus reikalų ministerijos, Krašto apsaugos ministerijos ir kitų institucijų pareigūnais. E.Jakilaičio teigimu, su platformos kūrėjais bendradarbiaujančios valstybės institucijos visą informaciją, patenkančią į platformą, mato iš karto. Būtent jos yra pagrindinės platformos naudotojos.
„Mes esame suteikę prisijungimus atsakingoms institucijoms. Jos pamato informaciją tuo pat metu, kaip ir mes. (...) Mes esame sutarę, kad institucijose yra tam tikri konkretūs pareigūnai, kurie nuolat stebi platformą ir dirba su joje pateikiama informacija“, – 15min sakė E.Jakilaitis.
15min E.Jakilaitis taip pat teigė, kad ši platforma su jo žurnalistine veikla nesusijusi – jos idėja kilo ir buvo įgyvendinta išskirtinai Šaulių sąjungoje.
„Čia yra šauliška iniciatyva, neturinti nieko bendro su mano žurnalistine veikla, mūsų skyriaus žmonių tiesiogine veikla. Aš tyčia į savo „Facebook“ įrašą įdėjau visą savo skyriaus sudėtį, kad visi matytų, kokie žmonės prieina prie platformoje talpinamos informacijos. Mes esame tarpininkai. Mes tiesiog sukūrėme įrankį, o galutiniai vartotojai yra Lietuvos Respublikos institucijos tiek vidaus reikalų sistemoje, tiek krašto apsaugos sistemoje“, – pabrėžė E.Jakilaitis.