„Naujoji pacientų registracijos sistema sujungs daug skirtingų sveikatos priežiūros įstaigų informacinių sistemų, tad vieninga tvarka, informacinę visuomenę tenkinantys IT ištekliai ir aiškus reglamentavimas, kaip bus užtikrinamas šiose sistemose kaupiamų ir tvarkomų duomenų saugumas, yra būtini. Labai svarbu, kad sveikatos priežiūros įstaigos atsakingai ir toliaregiškai vertintų prisijungimą prie šios sistemos ne kaip prievolę, o būtiną sveikatos sistemos dalį, siekiant optimizuoti ir skaidrinti procesus. Dėl to laimės ir sveikatos priežiūros įstaigos, ir pacientai“, – sako sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė.
Praėjusią savaitę sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo patvirtinti Registrų centro tvarkomų elektroninės sveikatos informacinių sistemų duomenų saugos nuostatai ir duomenų subjektų teisių įgyvendinimo išankstinėje pacientų registracijos informacinėje sistemoje tvarkos aprašas.
Patvirtinti dokumentai nustato saugumo politiką, paremtą naujausiais kibernetinio saugumo reikalavimais, kuri bus taikoma vystant visas elektroninės sveikatos informacines sistemas. Juose nustatyti pagrindiniai principai, veiklos kryptys, atsakomybės sritys, vieningi rizikos vertinimo kriterijai ir procesai, kurie padės užtikrinti tinkamą, šių dienų reikalavimus atitinkančią informacinės sistemos ir joje sukauptų duomenų apsaugą.
Naująją išankstinę pacientų registracijos informacinę sistemą (IPR IS), kuri pakeis portalą sergu.lt ir bus su jungta su e. sveikatos sistema, savo pajėgomis sukūrė Registrų centras. Sistemą jau išbandė ir trys Vilniaus sveikatos priežiūros įstaigos: Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos, Centro poliklinika ir Karoliniškių poliklinika.
Kitą savaitę Registrų centras pradeda konsultacijas su didžiosiomis šalies sveikatos priežiūros įstaigomis, kurių metu aptars sistemų integracijos klausimus. Šiuo metu skirtingos sveikatos priežiūros įstaigos naudoja atskiras pacientų registracijos informacines sistemas, todėl labai svarbu užtikrinti sklandų integracijos procesą, kuris neturėtų įtakos nei pacientams, nei sveikatos priežiūros įstaigose dirbantiems specialistams.
„Mūsų tikslas – užtikrinti, kad sukurta naujoji išankstinė pacientų registracijos sistema atitiktų pacientų ir specialistų lūkesčius. Pacientai dėl šių pasikeitimų neturi patirti jokių nepatogumų, todėl perėjimą prie naujos sistemos vykdysime palaipsniui ir atsakingai. Be to, suprasdami jautrių duomenų saugumo svarbą, dedame visas pastangas, kad naujoji sistema būtų saugi ir patikima“, – sako Registrų centro generalinis direktorius Saulius Urbanavičius.
Sveikatos priežiūros įstaigos į pacientų registravimo sistemos gamybinę aplinką bus prijungiamos palaipsniui. Kol visos sveikatos priežiūros įstaigos bus prijungtos prie naujosios sistemos, veiks ir portalas sergu.lt.
Šiuo metu veikiančios skirtingos pacientų registracijos sistemos neleidžia vienoje vietoje matyti visų sveikatos priežiūros įstaigų specialistų užimtumo, todėl sujungus e. sveikatą ir pacientų registravimo sistemą bus galima efektyviau planuoti gydytojų darbo laiką, o pacientai laiku gaus sveikatos priežiūros paslaugas.