2018 07 17

Naujasis Valstybės tarnybos įstatymas: kas keisis nuo 2019 m.

Pirmadienį prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė Seimo priimtą naująjį Valstybės tarnybos įstatymą, kuriuo siekiama modernizuoti valstybės tarnybą bei paskatinti pertvarkas, leisiančias jai tapti patrauklesne bei kartu pagerinti gyventojams teikiamų paslaugų kokybę.
Diplomatai
Asociatyvi iliustracija / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigaliosianti naujoji įstatymo redakcija apims pokyčius svarbiausiose valstybės tarnybos reglamentavimo srityse. Apie tai Vidaus reikalų ministerija (VRM) rašo žiniasklaidai išplatintame pranešime.

Valstybės tarnybos sąvoka. Ji išgryninama aiškiai apibrėžiant, kad valstybės tarnyba yra skirta viešojo administravimo funkcijoms vykdyti bei padėti valstybės ar vietos valdžios įstaigoms įgyvendinti jiems priskirtas funkcijas. Valstybės tarnautojams nepriskiriami asmenys, atliekantys ūkinio ar techninio pobūdžio funkcijas.

Valstybės tarnautojų atranka. Buvusią iš dalies centralizuotą atrankos sistemą pakeis centralizuotos atrankos, kurias vykdys Vyriausybės įgaliota institucija. Vykdant padalinių ir įstaigų vadovų atrankas Vyriausybės įgaliota institucija į pareigas priimančiam asmeniui pateiks 2 kandidatūras, iš kurių į pareigas priimantis asmuo pasirinks geriausią kandidatą.

Darbo užmokestis. Sistema tampa lankstesnė: darbo užmokestis buvo griežtai reglamentuotas įstatymo, o dabar valstybės tarnautojo darbo užmokesčio dydį turės didesnę galią nustatyti įstaigų vadovai.

Priemokos. Nustatyta, kad galima tik viena priemoka (už pavadavimą arba už papildomų užduočių atlikimą), o priemokų suma negali būti mažesnė kaip 10 proc. ir ne didesnė kaip 40 proc. pareiginės algos.

Vida Press nuotr./Piniginė
Vida Press nuotr./Piniginė

Priedai už stažą. Priedą už tarnybos stažą sudarys 1 procentas pareiginės algos už kiekvienus tarnybos Lietuvos valstybei metus (vietoj buvusių 3 procentų pareiginės algos už kiekvienus trejus tarnybos metus).

Skatinimo sistema. Nustatoma daugiau galimybių – valstybės tarnautojai galės būti paskatinti ne tik padėka, vardine dovana ar vienkartine pinigine išmoka Vyriausybės nustatyta tvarka. Jie taip pat galės skatinami:

  • nuo 1 iki 2 pareiginių algų dydžio pinigine išmoka už išskirtinį asmeninį indėlį įgyvendinant įstaigai nustatytus tikslus arba pasiektus rezultatus ir įgyvendintus uždavinius (ne dažniau kaip 2 kartus per kalendorinius metus);
  • poilsio dienomis (iki 5 apmokamų poilsio dienų, ne daugiau kaip 10 darbo dienų per metus) arba atitinkamu darbo laiko sutrumpinimu;
  • kvalifikacijos tobulinimo finansavimu ne didesne kaip valstybės tarnautojo vienos pareiginės algos dydžio suma per metus.

Nuotolinis darbas ir mentoriaus institutas. Siekiant lankstesnės ir patrauklesnės valstybės tarnybos, įstatymu numatoma nuotolinio darbo galimybė, taip pat įtvirtinamas mentoriaus institutas. Mentoriais taps senjorai, kurie savo patirtį perduos jaunimui.

Atostogos. Nustatytos 22 darbo dienų kasmetinės minimalios atostogos (vietoje buvusių 28 kalendorinių dienų kasmetinių minimalių atostogų).

Išeitinės kompensacijos. Kompensacijų dydžiai (priklausomai nuo ištarnautų metų): iki vienų metų – 1 mėnesio; nuo vienų iki penkerių metų – 2 mėnesių; nuo penkerių iki dešimties metų – 3 mėnesių; nuo dešimties iki dvidešimties metų – 4 mėnesių; daugiau kaip dvidešimt metų – 5 mėnesių.

Veiklos vertinimas. Nustatyta, kad į pareigas priimančio asmens prašymu arba valstybės tarnautojo, nesutinkančio su tiesioginio vadovo vertinimu, tarnybinė veikla vertinama komisijoje. Tuomet, kai nebus ginčo, vertinimo procedūros taps daug greitesnės ir paprastesnės.

Žalos atlyginimas. Valstybės/savivaldybės įstaiga iš žalą padariusio asmens privalės išsireikalauti atlyginti padarytą žalą (vietoj anksčiau buvusios regreso teisės).

Įstaigų ir pareigybių grupės. Vietoje buvusių 5 įstaigų grupių nustatomos 3 įstaigų grupės. Vietoje buvusių 20-ies pareigybių grupių įtvirtinama 10 pareigybių grupių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų