Anksčiau nuteistųjų maitinimu rūpindavosi kiekviena įstaiga atskirai, centralizuoti viešuosius pirkimus departamentas nusprendė po Teisingumo ministerijos atlikto tyrimo, kuris nustatė daugybę viešųjų pirkimų pažeidimų ir pinigų švaistymo atvejų.
Sausį departamentas paskelbė konkursą 6 pavaldžioms įstaigoms: Kauno tardymo izoliatoriui, Vilniaus pataisos namams, Marijampolės pataisos namams, Alytaus pataisos namams, Lukiškių tardymo izoliatoriui-kalėjimui, Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriui-pataisos namams.
15min jau skelbė, kad dviejose dalyse pirkimą laimėjo bausmių vykdymo sistemos skandaluose minėta „Niklita“, dabar aiškėja, kad sėkmė neaplenkė ir kitos skandalų herojės – įmonės „Pontem“.
Kaip 15min patvirtino Kalėjimų departamentas, „Pontem“ laimėjo Vilniaus pataisos namų ir Lukiškių tardymo izoliatoriaus-kalėjimo užsakymus.
Tačiau neseniai Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) paskelbė, kad „Pontem“ yra įtraukta į Melagingą informaciją pateikusių tiekėjų sąrašą. Į sąrašą ją įtraukė Lietuvos kariuomenė, nuo kurios įmonė nuslėpė gavusi 144 eurų baudą iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos.
Kalėjimų departamento organizuoto viešojo pirkimo metu tiekėjams buvo numatyta sąlyga ne tik nepateikti melagingos informacijos, bet ir praeityje nebūti pateikus tokios informacijos. Tačiau iš pirkimo „Pontem“ pašalinta nebuvo.
Kalėjimų departamento atstovė spaudai Simona Banėnienė 15min paaiškino, kad „Pontem“ maitinimo konkurse laimėtoju buvo pripažinta kovo 2 dieną.
„Tuo metu bendrovės „Pontem“ pašalinimo pagrindų nebuvo, todėl tiekėjas nebuvo pašalintas iš pirkimo procedūrų. Per sutarties sudarymo atidėjimo terminą pretenzijų nebuvo gauta ir „Pontem“ sudarė maitinimo paslaugų teikimo sutartis su Vilniaus pataisos namais ir Lukiškių tardymo izoliatoriumi-kalėjimu“, – teigiama departamento atstovės 15min atsiųstame komentare.
Tuo metu į Melagingą informaciją pateikusių tiekėjų sąrašą „Pontem“ buvo įtraukta kovo 29 dieną.
„Kalėjimų departamentas, bendradarbiaudamas kartu su jam pavaldžiomis įstaigomis, tikrins „Pontem“ teikiamų maitinimo paslaugų kokybę, taip pat dėl sutarties vykdymo kreipsis į Viešųjų pirkimų tarnybą“, – teigė ji.
Kaip 15min nurodė VPT direktorė Diana Vilytė, bendrovės įtraukimas į Melagingą informaciją pateikusių tiekėjų sąrašą reiškia, kad ji šalinama ne tik iš pirkėjo, kuris ją įtraukė į sąrašą, bet ir apskritai visų viešųjų pirkimų.
Anot tarnybos vadovės, jei su tiekėju sutartis sudaryta iki jo įtraukimo į Melagingą informaciją pateikusių tiekėjų sąrašą, tuomet pirkimo vykdytojas dėl sutarties nutraukimo sprendžia sutartyje nustatytomis sąlygomis.
Paklausta, ar yra numatytos šios sąlygos, Kalėjimų departamento atstovė spaudai patikslino, kad įstatymas numato pirkėjui pareigą į sutartis įtraukti tam tikrus punktus ir tai buvo padaryta, bet maitinimo paslaugų teikimo sutartyse nebuvo nustatytos sąlygos, kad su tiekėju sutartis nutraukiama, jei tiekėjas įtraukiamas į Melagingą informaciją pateikusių tiekėjų sąrašą.
S.Banėnienė 15min teigė, kad dėl šios situacijos yra kreiptasi į VPT išaiškinimo.
Minėta Pravieniškių pataisos namų audito išvadose
Pernai lapkritį 15min pranešė, kad „Pontem“ buvo minėta ir Pravieniškių pataisos namų audite. 2015 m. „Pontem“ laimėjo parduotuvės nuomos Pravieniškių kolonijoje konkursą pasiūliusi 336,79 Eur/kv. m kainą. Ši sutartis dar metams buvo pratęsta 2016 m. vasarą. 2017 m. gegužę „Pontem“ nutarė sutartį nutraukti. Po derybų „Pontem“ liko nuomotis parduotuvę. Kaina buvo sumažinta 7 kartus iki 45 Eur/kv. m.
Spalį paskelbtas naujas parduotuvės konkursas. Jame dalyvavo trys įmonės, iš kurių dvi – to paties savininko A.Radvilos. Mažiausia pasiūlyta kaina buvo dvigubai didesnė nei moka „Pontem“. Konkursas buvo nutrauktas suabejojus jo skaidrumu. Pravieniškių kolonijos parduotuvę iki kito konkurso už 45 Eur/kv. m liko nuomoti „Pontem“.
Teisingumo ministerijos audito duomenys rodo, kad kas mėnesį dėl to valstybė patyrė 40 tūkst. eurų žalą. Po audito tuometė teisingumo ministrė nušalino Pravieniškių pataisos namų vadovą Virginijų Ceslevičių, vėliau jis pasiprašė atleidžiamas.
15min pavyko gauti keletą su šiuo konkursu susijusių dokumentų. Jie rodo, kad dėl nutraukto konkurso galėjo džiaugtis tik „Pontem“. Nors ši įmonė paskutiniame nuomos konkurse net nedalyvavo, jį nutraukus būtent „Pontem“ užsitikrino galimybę toliau prekiauti kolonijoje už, Teisingumo ministerijos auditorių duomenimis, 7 kartus mažesnę kainą, nei buvo sutarta 2015-aisiais, ir dukart mažesnę kainą, nei siūlė paskutinis nutrauktame konkurse likęs dalyvis.
Kovą departamentas paskelbė, kad Marijampolės pataisos namų parduotuvėje „Pontem“ nuomojamose patalpose, buvo prekiaujama sutirštintu pienu, kuris yra skirtas labdarai. Tuomet buvo teigiama, kad „Pontem“ dėl to turėtų pasiaiškinti.