Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 08 26

Naujininkų gyventojai baiminasi dar vieno baubo jų rajone – nakvynės namų

Vilniaus Naujininkų gyventojai pastaruoju metu priversti sukti galvą, kaip ginti savo interesus, nes dėl naujų projektų jų gyvenimo sąlygos gali pablogėti. Neseniai nuvilnijo nepasitenkinimo būsimąja pertvarka Geležinkelio stoties teritorijoje banga, o dabar dalies šio rajono bendruomenės piktinasi, kad po jų langais įrenginėjami Nakvynės namai. Savivaldybė tikina, kad pastarieji čia veiks laikinai.
Pastatas, kur laikinai glausis Nakvynės namai
Pastatas, kur laikinai glausis Nakvynės namai / 15min skaitytojo Roberto nuotr.

Ramina: tai laikina

Į 15min kreipėsi vienos Gudų g. daugiabučio namo bendrijos pirmininkas Robertas, teigdamas, kad šalia jų namų, Lenkų gatvėje, įrenginėjami Nakvynės namai. Gyventojo teigimu, tai daroma patyliukais, neskelbiant visuomenei.

„Kodėl vėl Naujininkai, kodėl miegamasis rajonas... Iš vienos pusės – nusikaltėlių Pakelės namai, iš kitos – Nakvynės. Pasidomėjau, paklausiau rangovo, kas čia bus, tai dukart man patvirtino, kad čia bus Nakvynės namai“, – teigė Robertas.

Gyventojai tikina, kad ši informacija neoficiali, nes oficialiai jie nieko nėra girdėję: „Bet tikimybė didelė, nes pastatas tam labai tinkamas, teritorija aptverta, langai su grotomis. Šalia esantys Pakelės namai buvo taip pat tyliai įrengti.“

15min skaitytojo Roberto nuotr./Pastatas, kuriame laikinai įsikurs Nakvynės namai
15min skaitytojo Roberto nuotr./Pastatas, kuriame laikinai įsikurs Nakvynės namai

Vilniaus savivaldybė taiso gyventojus: Lenkų gatvėje Nakvynės namų nėra. „Tačiau šalimais, A.Jaroševičiaus g., Vilniaus miesto savivaldybė planuoja laikinai, kol vyks Nakvynės namų filialo rekonstrukcija A.Kojelavičiaus gatvėje, perkelti gyventojus ir administraciją į šioje gatvėje esančias patalpas. Nakvynės namų padalinys „Sala“ nebus perkeliamas“, – teigia savivaldybės atstovai.

Anksčiau čia veikė globos namai „Atsigręžk į vaikus“, vaikai iš čia nuo šių metų persikėlė į būstus bendruomenėje.

Bet tikimybė didelė, nes pastatas tam labai tinkamas, teritorija aptverta, langai su grotomis. Šalia esantys Pakelės namai buvo taip pat tyliai įrengti.

Ne savo noru

A.Kojelavičiaus gatvėje Nakvynės namai veikia jau ne vieną dešimtmetį, tačiau pastaruoju metu aplinkiniai gyventojai ėmė aštriau kritikuoti savivaldybės norą namus palikti šioje vietoje. Esą tam galėtų būti rasta tinkamesnė vieta. Koks tai galėtų būti kitas Vilniaus rajonas – daugiausia individualiuose namuose gyvenantys Naujosios Vilnios gyventojai nelinkę konkretizuoti.

Tačiau A.Kojelavičiaus g. įsikūrusių Nakvynės namų vedėja Janina Kulienė įsitikinusi, kad apie nakvynės namų gyventojus sklandantys stereotipai ir visuomenės požiūris po truputį keičiasi į gera. Jos teigimu, į šiuos namus patekti gali bet kas – tarp gyventojų yra buvusių lakūnų, aktorių, gydytojų, kariškių, muzikantų, mokytojų ir net visuomenei gerai žinomų asmenų. Todėl stereotipai, kad čia gyvena tik asocialūs asmenys, neatspindi realybės.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilniaus nakvynės namai
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilniaus nakvynės namai

„Pas mus trumpesniam arba ilgesniam laikui apsistoja įvairūs žmonės: gyvena ir vyresnio amžiaus žmonės, senjorai, ganantys neblogas pensijas, tačiau likę be artimųjų ir neturintys, kur kitur eiti. Yra žmonių, kurie pradeda gyvenimą iš naujo. Gyventojų amžiaus vidurkis – 40–50 metų. Su visais dirbame asmeniškai, kadangi nakvynės namų misija – integruoti, su darbuotojų pagalba pradėti gyventi normalų gyvenimą, būti visuomenės dalimi, o ne atskirtimi, padėti suprasti, kad gyvenimas nesibaigia“, – Vilniaus savivaldybės pranešime spaudai cituojama J.Kulienė.

Kaip pastebi vadovė, ilgiau benamiais pabuvę žmonės praranda net pagrindinius bendravimo įgūdžius, todėl jiems reikia iš naujo patikėti savimi, ypač ieškant darbo vietos.

Yra žmonių, kurie pradeda gyvenimą iš naujo. Gyventojų amžiaus vidurkis – 40–50 metų.

Atvyko su euru kišenėje

Nakvynės namų gyventojas Saulius (42 m.) į Vilnių atvyko ieškoti darbo turėdamas vos eurą kišenėje. Informacijos centre gavęs informaciją, kur tokiu atveju kreiptis, Saulius šiuose namuose glaudžiasi jau mėnesį.

„Atsisakiau priklausomybių, šiuo metu dirbu autoservise. Esu labai patenkintas ir dėkingas už pagalbą, kurią gaunu šiuose namuose. Darbuotojai labai padeda. Visiškai nesigėdiju to, kad čia gyvenu – suprantu, kad visi nakvynės namuose gyvenantys žmonės čia atsirado ne savo noru“, – pasakojo Saulius, kurio svajonė aplankyti Airijoje gyvenančią dukrą.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilniaus nakvynės namai
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilniaus nakvynės namai

Vienas dabar nakvynės namuose laikinai apsistojusių gyventojų Gžegožas nakvynės namuose atsidūrė dėl alkoholio problemos. Iš pradžių 55 metų vyriškis buvo reabilitacijos centre, o dabar gyvena A.Kojelavičiaus gatvėje.

„Jei nebūtų šitų nakvynės namų, nežinau, kur dabar būčiau, matyt, ir toliau gerčiau. Dabar dirbu, moku skolas, stoviu eilėje gauti socialinį būstą. Stengiuosi keisti visą savo gyvenimą, nes buvo laikas, kai nebenorėjau gyventi, nieko nebeturėjau ir nebetikėjau. Būdamas šiuose nakvynės namuose nebesijaučiu vienas, darbuotojai labai padeda. Visada galima pakalbėti, kai yra bėda. Padeda atsistoti ant kojų, todėl jaučiuosi labai dėkingas. Ir aš po tiek metų gyvendamas čia stengiuosi motyvuoti visus nakvynės namų gyventojus keistis“, – pasakojo Gžegožas, kuris netgi ir gavęs socialinį būstą, žadėjo čia sugrįšiantis padėkoti ir aplankyti nakvynės namų darbuotojus.

Visiškai nesigėdiju to, kad čia gyvenu – suprantu, kad visi nakvynės namuose gyvenantys žmonės čia atsirado ne savo noru, – sakė Saulius.

Nakvynės namuose vasaros metu gyvena apie 60 gyventojų, dar 15 žmonių dirba administracijoje. Pastatas, kuriame šiuo metu glaudžiasi su sunkumais susiduriantys asmenys – prastos būklės.

„Mums labai reikalinga pastato renovacija, nes žiemos metu glaudžiame dar didesnį skaičių žmonių, daug iš jų neįgalūs. Turime tiesiog per mažai lovų, daug asmenų tiesiog netelpa. Būtina renovacija, nes trūksta dušų, vandens, negalią turintys žmonės negali užlipti į antrą lovos aukštą, reikalinga speciali įranga“, – apie pastato būklę pasakojo namų vadovė.

Rekonstruos pirmą kartą

Nakvynės namų A.Kojelavičiaus g. 50 gyventojai ir darbuotojai pagaliau sulaukė ilgai lauktos pastato rekonstrukcijos – spalį prasidės remonto darbai, kurie apims ne tik pastato, bet ir jo aplinkos tvarkymo darbus. Tokia rekonstrukcija vyksta pirmą kartą nakvynės namų istorijoje. Kol vyks pastato ir aplinkos tvarkymo darbai, visi nakvynės namų gyventojai kartu su administracija bus laikinai nuo spalio perkelti į A. Jaroševičiaus g. 10B, Naujininkuose, esančias patalpas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilniaus nakvynės namai
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vilniaus nakvynės namai

Atnaujintuose nakvynės namuose gyvenimo ir darbo sąlygos labai pasikeis: įvedus dujotiekio sistemą ir įrengus 10 dušo patalpų vietoj dabar esančių 2, kuriomis naudojasi net 60 žmonių, bus pagerintos higienos sąlygos ir paslaugų kokybė. Teritorijoje bus sutvarkytos dangos, atsiras naujų želdinių, bus įrengta mažoji architektūra. Atsinaujins ir socialinės paslaugos – gyventojai dalyvaus naujose integracijos programose.

Rekonstrukcijos darbams skirta daugiau kaip 2 mln. eurų.

Rekonstruotame pastate bus teikiamos bendrosios socialinės ir socialinės priežiūros paslaugos (laikinas ir ilgalaikis apnakvindinimas, socialinių įgūdžių ugdymas bei palaikymas) socialinės rizikos asmenims. Darbų metu taip pat bus praplėstos esamos nakvynės namų patalpos: projektuojama 60 laikino ir 40 ilgalaikio apnakvindinimo vietų.

Rekonstrukcijos darbams skirta daugiau kaip 2 mln. eurų, iš jų Europos Sąjungos regioninio fondo lėšų – beveik 1,7 mln. eurų.

Nakvynės namų Kojelavičiaus g. 50 filialo rekonstrukciją planuojama baigti 2021 m. rudenį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais