Skvero atnaujinimas, pasirodo, gali ne tik džiuginti. Kaip teigia gyventojų vardu 15min parašęs vilnietis Valdemaras Juzumas, informacija dėl Šviesos skvero Rasų seniūnijoje, visiškai šalia Naujininkų, projektinio pasiūlymo gyventojams sukėlė susirūpinimą.
Gyventojai nori kitaip
„Vilniaus miesto savivaldybė planuoja atnaujinti ganėtinai primirštą ir atokų skverą tarp Pelesos ir Liepkalnio gatvių. Netrukus bus surengtas projektinio pasiūlymo pristatymas bendruomenei, bet jau dabar iškyla nemažai klausimų apie šį projektą ir kone svarbiausias aspektas – suplanuotas meninis akcentas – „Aušros bokštas“. Gyventojai nepritarė šio bokšto atsiradimui ankstesniame susirinkime (2019 01 22), tačiau savivaldybė šios minties neatsisako. Vertikalė prieš kurį laiką dalyvavo konkurse J.Basanavičiaus paminklui. Nepasisekus šiame konkurse, dabar ją bandoma įvietinti visai kitoje aplinkoje“, – teigė V.Juzumas.
Naujininkų gyventojų teigimu, įdomiausias aspektas yra tas, kad meninio akcento įrengimui numatyta tikrai didelė suma (305 tūkst. eurų, o pačiam skverui tik 276 tūkst. eurų) ir savivaldybė esą vienašališkai be konkurso spaudžia įrengti būtent šį „Aušros bokštą“.
Išties, jau pirmojoje projektinių pasiūlymų rengimo užduotyje buvo nurodoma: „Suprojektuoti aikštę su menine vertikale „Aušros bokštu“, o tai, kaip tikina gyventojai, nepaliko erdvės jokioms alternatyvoms, galimybių bendruomenei pasirinkti, ką ir kaip įrengti, ar iš viso šiai erdvei reikia kokio meninio akcento.
Todėl neva susidaro įspūdis, kad projektas tik dėl šio meninio akcento ir rengiamas, nors gyventojų noras tebuvo padaryti skverą jaukesnį, iškelti surūdijusį kioską, išplėsti vaikų žaidimų aikšteles ir įrengti sporto inventoriaus.
Pinigai geriau atitektų skverui
„Vilniaus planas“ dar pernai birželį feisbuke paskelbė kvietimą susipažinti su Šviesos skveru, nes buvo pradedami rengti šio skvero projektiniai pasiūlymai, todėl, kaip tuomet rašyta, „pirmas žingsnis išklausyti gyventojus ir tik tada susiformuoti užduotį“.
Po šiuo įrašu sureagavo vietos gyventojai, pasivadinę Tyzenhauzų g. 4 namo aktyvo atstovais. Tiesa, jie tai padarė jau po šių metų sausį vykusio pirmojo viešo skvero sutvarkymo projekto aptarimo. Jie iš esmės projektui pritarė, tačiau pateikė savo pasiūlymus.
„Statyti siūlomą 22 metrų aukščio „Bokštą“ skvere netikslinga, kadangi: 1. Statinys užimtų nemažai vietos, todėl neliktų vietos kitiems gyventojų poreikiams tenkinti. 2. Šis statinys galimai sukels daugiau problemų, nei grožio ar naudos, kadangi žemesnių klasių mokiniai, laukiantys autobusų, neprižiūrimi suaugusiųjų be tikslo laipios į „Bokštą“, šiukšlins patalpas ir kt. Iš 22 metrų aukščio „Bokšto“ bus matoma tik nedidelė ir nevaizdinga Rasų seniūnijos kraštovaizdžio dalis (12 aukštų namai, geležinkelio bėgiai ir stotis). 3. Ženkliai išaugs projekto sąmata“, – tokios buvo gyventojų pastabos dėl planuojamo meninio akcento skvere.
Anot gyventojų, už lėšas, kurios numatytos „Bokštui“, tikslinga įrengti naujas sporto erdves su moderniais lauko treniruokliais, kurie reikalingi pasimankštinti norintiems daugiabučių gyventojams, paaugliams, vaikams, ir biotualetus. Iki šiol jie tikino gaudavę atsakymus, kad treniruoklių savivaldybė Rasų seniūnijoje neįrengia, nes tam nėra lėšų.
Šią savaitę numatomas dar vienas projektinių pasiūlymų pristatymas Vilniaus savivaldybėje, todėl prieš jį Naujininkų gyventojai sukruto domėtis, ar pokyčių projekte esama.
Meninis akcentas – galbūt vėliau
O jų yra. Balandį Miesto plėtros direktoriaus patvirtintoje teritorijos Rasų seniūnijoje, esančios tarp Pelesos ir Liepkalnio g., projektinių pasiūlymų rengimo užduotyje jau nėra įvardijama, kad suprojektuoti reikia aikštę su menine vertikale „Aušros bokštu“, o tik „aikštę su meniniu akcentu – vertikale“.
Apie „Aušros bokštą“ neužsimenama ir šios erdvės sutvarkymo projektiniuose pasiūlymuose, kurie skelbiami vilnius.lt ir yra parengti lapkričio 5 dieną. Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis irgi tvirtina, kad čia tėra projektiniai pasiūlymai, o tai dar labai toli nuo realaus įgyvendinimo ir jie bus svarstomi tiek užsakovo (Vilniaus savivaldybės), tiek visuomenės.
„Ačiū pastabiems ir aktyviems piliečiams, ši stiklinė vertikalė toliau nei projektiniai pasiūlymai neis. Jau nekalbant apie tai, kad būtų skirti pinigai nelabai prasmingam reikalui realizuoti“, – sakė direktorius.
Anot P.Poderskio, svarbiausia, kad būtų tinkamai sutvarkyta gyventojų dažnai lankoma erdvė. O meninis akcentas skvere gali atsirasti ir vėliau, galbūt – paskelbus atskirą konkursą.
Tačiau Vilniaus savivaldybės sukurtame pranešime feisbuke apie viešą renginį „Pasitarkime, kaip atrodys „Šviesos skveras“ Rasų seniūnijoje“ teigiama, kad „skvere atsiras ir unikalus objektas – skulptoriaus Manto Maziliausko sukurta meninė vertikalė – Šviesos bokštas“. O pačiame renginyje be „Vilniaus plano“ architektų dalyvaus ir pats skulptorius.
0,88 ha teritorija
Šis skveras užima 0,88 ha teritorijos. „Formuojamame sklype ir laisvoje valstybinėje žemėje, greta daugiabučių gyvenamųjų namų, privačių komercinės paskirties sklypų ir statinių, gatvių sankryžos, Vilniaus senamiesčio gretimybėje, esamo skvero teritorijoje projektuojama vietos gyventojų poreikius tenkinsianti ir didesnį aplinkos saugumą užtikrinsianti ramaus poilsio viešoji erdvė: poilsio ir žaidimų aikštelės, laiptai, pasivaikščiojimų takai, bendruomenės aikštė su meniniu akcentu – vertikale“, – rašoma prieš visuomenės aptarimą pateiktuose projektiniuose pasiūlymuose.
Šis už geležinkelio esantis skveras visiškai šalia Senamiesčio miesto planuose matomas nuo XX amžiaus vidurio. „Šiuo metu skveras aktyviai naudojamas aplinkinių gyventojų. Auga daug brandžių medžių, yra takai, laiptai, apšvietimas, suolai, vaikų žaidimo aikštelė. Esami statiniai (takai, laiptai, apšvietimas ir kt.) susidėvėję, nebetenkina esamų vietos gyventojų poreikių, todėl tvarkytini iš esmės. Susiformavusiame želdyne ypač gausu baltažiedžių robinijų.
Projekto tikslas – suprojektuoti vietinės reikšmės (kvartalų grupės) intensyvaus naudojimo želdyną – skverą – intensyvaus užstatymo gyvenamojoje teritorijoje, tenkinantį apie 40-60 ha ploto aplinkinės teritorijos vietos gyventojų kasdienio lankymo želdynų poreikius“, – žada projektuotojai.
Kada bus baigtas projektavimas ir prasidės konkursas, o po jo – ir darbai, kol kas tiksliai nėra žinoma. Tikimasi kitąmet atrinkti rangovus, o tvarkyti skverą 2021 metais.