„Turbūt galime pasidžiaugti, kad karo akivaizdoje NB8 pasirodė kaip susitelkęs regionas. Krizinėmis situacijomis ypač juntama regioninio bendradarbiavimo vertė“, – prieš iškilmingą vakarienę sakė ji.
„Su daugeliu pagalbos Ukrainai klausimą teko ne kartą aptarti dvišaliu ir šios grupės formatais. Taip pat labai vertinu NB8 parlamentų pirmininkų vizitą į Moldovą, manau, jis buvo labai laiku ir tikslingas, galbūt net prisidėjo Moldovai suteikiant ES kandidatės statusą“, – teigė V.Čmilytė-Nielsen.
Pasak jos, Rusijos pradėtas karas prieš Ukrainą nubrėžė labai aiškią ribą tarp demokratijų ir autoritarinių valstybių.
„Baltijos valstybės ir iš dalies Šiaurės šalys radosi ties ta riba, giliu ir plačiu kultūriniu, vertybiniu, pasaulio suvokimo lūžiu. Norime to ar ne, esame pafrontės regionas, todėl ir mūsų veiksmai turi būti atitinkami“, – tvirtino Seimo pirmininkė.
Anot jos, regioninio bendradarbiavimo perspektyvos dar neišsemtos, ypač naujų plačių gynybos ir saugumo bendradarbiavimo perspektyvų atveria Švedijos bei Suomijos sprendimas stoti į NATO.
„Per 30 ir daugiau metų Šiaurės ir Baltijos šalys nuėjo ilgą regioninio bendradarbiavimo ir integracijos kelią. Tik galime pasvajoti, kur integracine regioninio bendradarbiavimo prasme būtume šiandien, jei ne Ribbentropo ir Molotovo paktas ir po jo sekusi Baltijos valstybių okupacija. Rytoj minima Juodojo kaspino diena – tai priminimas ir laikas apmąstyti bei pagerbti visų totalitarinių režimų aukas“, – sakė V.Čmilytė-Nielsen.
Jos teigimu, toldama nuo Rusijos dujų, naftos ir elektros Europa taip pat turėtų atsikratyti priklausomybės nuo Kremliaus naratyvo apie XX amžiaus Europos istoriją, įskaitant Antrojo pasaulinio karo priežastis ir pasekmes.
„Šiandien šiuo nepagrįstų kaltinimų, ciniško ir arogantiško požiūrio kupinu naratyvu ir begėdiškai klijuojamomis etiketėmis Kremlius vėl naudojasi savo agresijai prieš kaimynines šalis pateisinti“, – kalbėjo Lietuvos politikė.
„Todėl svarbu, kad totalitarinio komunistinio režimo nusikaltimų vertinimas taptų neatsiejama nuo Vakarų pasaulio politinės darbotvarkės kaip kovos su dezinformacija ir hibridiniu karu dalis“, – pabrėžė ji.
Pirmadienį Kaune prasidėjo NB8 – Lietuvos, Danijos, Estijos, Islandijos, Latvijos, Norvegijos, Suomijos, Švedijos – parlamentų pirmininkų, vicepirmininkų susitikimas.
Šiais metais Šiaurės ir Baltijos šalių aštuoneto bendradarbiavimą koordinuoja Lietuva.
Šis formatas sukurtas siekiant nuolatinio bendradarbiavimo įvairiose srityse ir politiniu lygiu.